| контакт | маркетинг
ФУДБАЛ

07.01.2018

НЕКА 2018 БИДЕ НАЈ, НАЈ...

Објективно во старата 2017 година на фудбалски план работите како да тргнаа во посакувана насока. Секако дека не е се идеално, но сепак имаше причини за задоволство. Како ќе биде во новата? Па нека биде нај, нај што се вели. За она што нашите ѕвезди очекуваат, „Македонски спорт“ ви презентира низ еден сатиричен начин

ИЛЧО ЃОРЃИОСКИ:
„Во минатата година бевме на ЕП - У 21, го донесовме Супер Купот, Вардар и Шкендија имаа супер настап во Европа, младите растураа каде стигнаа, еве и репрезентацијата на Мрме почна да се подобрува. Ај да не се фалам, но навистина што повеќе очекувате од мене. Уште ако минеме во Лигата на нации ќе бидам на коњ“.

ИГОР АНГЕЛОВСКИ:
„Хе, хе. Лани ова време ме прашуваа тие од „Македонски спорт“ дали ќе сум поднел оставка. Сега што не ме прашуваат по најуспешната година во нашата фудбалски историја. Сега да ги видам. Сега одмарам, кројам планови како јас да бидам тој првиот кој ќе ја однесе Македонија на едно ЕП или СП“.

БЛАГОЈА МИЛЕВСКИ:
„Минаа деновите на славата, сега доаѓа незгодно време за мене и мојата селекција. Ај да ви откријам една тајна. По поразот од Гибралтар не сум спиел цели три месеци. Но не се предавам, ги нема Барди, Николов и друите, но јас верувам во себе, во моите избраници иако малку ги искарав, па нели тоа треба, секако понекогаш“.

ГОРАН ПАНДЕВ:
„Ми викаат да играм уште за репрезентацијата, без мене не можеле. Знам, но искрено и годините притискаат. Ај уште барем еден циклус и тогаш навистина е крај. Ќе доживеам ли и јас да играм на ЕП? Ќе видиме набргу. Користам прилика да ги пофалам и мојте струмичани во Академија Пандев, супер се дечките“.

„ЗВЕРОВИТЕ“:
„Си поигрувавме со Белгија, со Швајцарија. Сега на ред е Англија. Играме во клубови како Фенер, Спортинг Лисабон, Келн и Академија Пандев. Ние сме најдобрите, ние сме најголемите таленти во историјата на Македонија. Ние сме Елмас, Чурлинов, Митровски и Атанасов. Ние сме „ѕверовите““.

ЌАТИП ОСМАНИ:
„Јас требаше да се вратам во Шкендија за да одново под Шара се пее шампионската песна. Секако дека се уште е рано за славје, „само“ 8 бодови сме пред Вардар. Но јас сакам и двојна круна. Ќе биде интересно и во 1/4 финалето. И ако ме слуша претседателот Висар Беџети нема да биде лошо ако ми донесе уште некој Хасани и Ибраими“

ФЕРХАН ХАСАНИ:
„Буба и Ќато во 2011 година ја донесоа титулата, сега исто Буба и Ќато ќе ја донесат. Верувајте, само да не се случи нешто што не треба да се случи. Тие 17 голови нека бидат на крај 34 покрај моето име. И тие 1.000.000 евра според Трансфермаркт нека биде барем 2.000.000 евра“.

АДИС ЈАХОВИЌ:
„Гезтепе е заршена приказна. Газда Сепил ми муди „само“ едно милионче, а јас сакам повеќе. И затоа сега на ред се Галата, Фенер, Бешикташ. Јаховиќ е супермен, Јаховиќ е најдобриот стрелец, Јаховиќ е хит во Турција, само не е хит во репрезентацијата. Но, ако, нека жалат тие што не ме сакаат“.

ДРАГАН ПОПОВСКИ:
„Нема што многу да се збори за Работнички. Одново со европски амбиции, одново со желби за пласман во врвот на мак - фудбалот. Гама ми бара играчи, и ќе ги добие. Конкуренцијата е силна, Шкендија и Вардар да не ги споменувам, но затоа се будат Силекс и Шкупи, тука се „академците“. Опасно е, но јас има рецепт како во Европа“


ЧЕДЕ ЈАНЕВСКИ:
„А бе доста ме споредуваат со Седлоски. Добро, човекот донесе три титули, ми подготви пат за Лигата на Европа но ајде малку одморете ме од тие споредби. Секоја чест но Гоце не е Мурињо. Сега е време за „вардаризација“ на Вардар, време на легендите на Вардар. А, Шкендија? Е па тешко, само среќа и господ напомош“.


ДАРКО ПАНЧЕВ:
„Ме „вратија“ во Вардар а јас ги донесов, опс, ги вратив Чеде и Илија, и пак не иде па не иде. Јавноста не не сака како порано кога бевме фудбалери. Навистина не знам зошто. Да, точно е дека бевме очајни во групната фаза во ЛЕ, но тоа е историја, и ние ја испишавме. Сега дома повторно битка со Шкендија“.


ЕНИС БАРДИ:
„Ха, ха. Од Ал Барса до Барса. Живеам во сон, оваа бајка ми се оствари во целост. Сакав Примера, ете Примера. Играв и на ЕП, дадов и гол, сега на ред се „старите“. Ме радува што и цената скокна, сега вредам дури 5.000.000 евра, исто како и Нестор. Во оваа 2018 може да си посакам само уште некој гол од слободен удар, од блиску не знам да тресам“. 


ЖИКИЦА ТАСЕВСКИ:
„Газда Ѕинго ме прашува - а бе Жичо, куд е таа Европа? А јас му викам на исток газда, на исток, накај Бугарија. И продолжува - а како да влегнеме во нејзе? Е па да бидеме трети газда, никако другчије. Ме гледа човекот и се смее, а да бидеме први бе Жичо, може ли? И што сега јас да правам“.


ГОЦЕ ИНГИЛИЗОВ:
„Не ги давам печатите, не, ма какви. Не го давам ни стадионот, па јас бе сум дал лично мои 300.000 евра за него. Е како сега ќе го дадам. Да, клубот се распаѓа, пола од играчите ми заминаа но јас не се давам. Јас сум доктор и имам лек за мојата „сакана“ Победа“.


АРИЈАН АДЕМИ:
„Конечно, доста беше пауза од две години. И се виде дека не сум виновен. Сега пред мене отвараат шишиња со кока - кола за да се напијам, не сакам да ризикувам. И се вратив уште посилен. Но ако не беше фудбалот ќе станев тенисер, верувајте по 5-6 часови секој ден играв тенис додека „одмарав“ од фудбалот. Во новата 2018 ќе бидам со репрезентацијата и со мојот Динамо“.Датум: 07.01.2018, 11:04
Статијата е прочитана 982 пати.

НАЈНОВИ ВЕСТИ
19.03.2018
19.03.2018
19.03.2018
19.03.2018
19.03.2018
МИКС
повеќе >
SPORT.COM.MK 2014. сите права задржани
DEVELOPED BY Nextsense