ФУДБАЛ
16.10.2017
Во среда се играат реваншите од 1/8 финалето во Купот на Македонија
16.10.2017
Скок од цели 18 места за нашата најдобра репрезентација на најновата листа
15.10.2017
Турскиот тим беше елиминиран пред две години токму од Ангеловски кој што тогаш го водеше тимот на Работнички
15.10.2017
*На шампионот му недостигаат уште 656 лајкови на Фејсбук до фамозната бројка, додека на лидерот 873
15.10.2017
Иван Јовановски - Карас, досегашниот кондициски тренер на А. Пандев си замина од Струмица и се пресели во Турција
15.10.2017
„Сега сум подобар во сквош, отколку во фудбал“, изјави во шега Адеми
15.10.2017
Математички сега и двете „црвено - црни“ екипи се израмнети но тетовци имаат два голови постигнато на гости, и тука е предноста на Шкендија
14.10.2017
*Во дербито на истокот, вечерва во Струмица, Беласица и Брегалница одиграа без победник (1:1)
14.10.2017
Екипата на Каменица Саса триумфираше над Тиквеш со 3:1 на домашен терен во рамките од осмото коло во втората лига - Исток
14.10.2017
Тимот на Локомотива со конечни 2:1, го доби градското дерби против Еуромилк во рамките од осмото коло во втората лига Запад
14.10.2017

*Пелистер со 2:1 ја совлада Победа. Стрелец на двата гола беше „кариоката“ Лукас Гоијано. Ренова го победи Работнички кој продолжи да тоне а А. Пандев со двата гола Балдовалиев успеа со 2:0 да слави над Шкупи
14.10.2017
*Тетовци двапати водеа со 1:0 и 2:1, но Фелипе во два наврати, Блажевски и Итало беа стрелците за шампионот и големата победа над лидерот
14.10.2017
Тимот од Чаир ќе биде бодрен на „Младост“ од своите симпатизери
13.10.2017
Некогашниот член на Металург и на Работнички се пресели во Бугарија
16.10.2017
Уште еден член на фамилијата „најнесреќните фанови на планетата“
16.10.2017
Менаџерот на Ливерпул со интересен коментар по ремито против Манчестер
15.10.2017
Икарди со хет-трик ги победи „росонерите“ (3:2) и воедно е првиот играч кој постигнал хет-трик во првенственото „дерби дела Мадонина“ по Диего Милито во мај 2012 година
15.10.2017
Оваа вознемирувачка приказна доаѓа од Индонезија
15.10.2017
Претходно Бериша, сега Стракоша му одбрани пенал на Дибала. Јувентус повторно испушти бодови во Серија А
15.10.2017
На почетокот на новиот милениум, Нико Пачински беше еден од омилените фудбалери на навивачите на германскиот фудбалски клуб Ст. Паули. Но и самиот е виновен за пропаст на кариерата
14.10.2017
Најуспешниот турски клуб се потпре на странците на мечот против Коња
14.10.2017
„Ќе ја прославам победата со чаша вино“, изјави тренерот на Палас, Рој Хоџсон чиј тим, конечно, даде гол во Премиер лигата
14.10.2017
„Кралот“ Јаховиќ донесе нова победа, е коментарот на навивачите на „црвено-жолтите“
14.10.2017
Некогашниот бразилски репрезентативец повторно ќе се проба како фудбалер
13.10.2017
Не донесе пласман на СП и си поднесе оставка
13.10.2017
„Ете, какви се пријателите. Морав да се променам и станав тоа што сум сега“, вели Насри.
13.10.2017
Филипе Луис е разочаран од тоа како младите го сваќаат фудбалот
повеќе >
КОШАРКА
16.10.2017
Гостувањето кај залетаната Игокеа доаѓа во незгоден период за МЗТ Скопје Аеродром, бидејќи македонскиот првак е во низа од три порази по ред, од кои два во АБА.
13.10.2017
Македонскиот репрезентативец беше најефикасен кај белградскиот тим во првиот меч од Евролигата
13.10.2017
Првиот домашен натпревар во ФИБА Европа купот, екипата на Карпош соколи ќе го игра во малата сала на спортскиот центар „Јане Сандански“. Тоа ќе се случи на 25 октомври, кога во Скопје треба да гостува рускиот клуб Нижни Новгород.
13.10.2017
Со гостување кај Жалгирис, Перо Антиќ вечерва од 19 часот ја почнува својата евролигашка авантура како член на Црвена звезда
12.10.2017
12.10.2017
13.10.2017
Големиот број на примени поени на сите официјални натпревари кои ги одигра сезонава, е најголемиот проблем со кој се соочува тренерот Александар Тодоров во овој период, и ја зголеми загриженоста во редовите на „металците“.
12.10.2017
11.10.2017
11.10.2017
Светското првенство за мажи во 2023 ќе се игра во Европа, Јужна Америка или Азија.
11.10.2017
Пелистер го совлада Шкупи со 80:73 во дуел на двете екипи кои неодамна се здобија со прволигашки статус, а трибините во салата „Младост“ беа исполнети со љубители на спортот.
повеќе >
РАКОМЕТ
16.10.2017
Бекот од 2015 го носи дресот на Вецлар, а во овие клупски бои останува до 2019
16.10.2017
Одново вардаровиот голман е во идеалниот тим во Лигата на шампионите
16.10.2017
*„Имам скинати мускулни влакна на абдоменален дел. Потребна е пауза, но колкав временски период точно не може да знам“, објасни десниот бек за „Македонски спорт“
15.10.2017
ЖРК Вардар ја забележа втората победа во Лигата на шампионите. Совладан беше германски Турингер на гости со 21-29 (11-19)
14.10.2017
*Арпад Велики и дружината немаат милост на патот кон врвот во групата А, а премиерно во соочувањата од групната фаза славеа и над каталонскиот гигант, 27:24 (16:12) влегувајќи во серија по триумфот во полуфиналето на Ф4 во Келн
13.10.2017
„Ако сакаме победа, мора одбраната да ни биде на ниво и како и досега, да го оправда епитетот најдобра во Европа. Во нападот мора да бидеме паметни“, дециден е вардаровиот стратег
13.10.2017
„Филип има повреда на скочниот зглоб и вироза. Дојде на тренинг, но не е во најдобра состојба и не само што ќе го пропушти гостувањето кај Чеховски Медведи туку сигурно ќе одмора две-три недели“, информираше тренерот Александар Јовиќ
09.10.2017
Левиот бек на Вардар и десното крило на Металург се најдоа во идеалниот тим викендов
09.10.2017
*Вардаровите ракометарки се најдоа меѓу најдобрите во изборот на ЕХФ по првото коло во Лигата на шампионите
08.10.2017
Тимот од Автокоманда одигра перфектно прво полувреме и беше на чекор до прва гостинска победа во ЛШ сезонава, но не издржа докрај и се радуваше само на реми против Мотор Запорожје, 28:28 (12:18)
07.10.2017
*Прокоцкаа победа "црвено-црните" откако Дибиров утна зицер, па со бод се вратија од тешкото гостување по ремито 26:26
06.10.2017
Европскиот вицепрвак имаше фуриозни десетина минути во крајот на првиот дел кои им ја донесоа првата победа во Лигата на шампионите, но и им покажаа на Унгарките дека немаат што да бараат во Скопје
повеќе >
ТЕНИС
14.08.2017
Александер Зверев го изненади освојувачот на 19 гренд слем титули, Роџер Федерер со победа во два сета за да стигне до титулата од Мастерсот во Монтреал и да се промовира во вистинска ѕвезда пред УС опен
31.07.2017
Ждрепката за вториот фјучрс турнир во Скопје сакаше во првото коло да има два натпревари во кои ќе се сретнат македонски тенисери
28.07.2017
Невнимание на чешката тенисерка за време на меч во Кина
24.07.2017
Русин влезе како „лаки лузер“ и триумфираше во Умаг
24.07.2017
Најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ ќе го пропушти УС опен поради повреда, а покрај тоа веројатно нема да игра и во полуфиналето на Дејвис купот со Франција во септември
16.07.2017
Швајцарецот Роџер Федерер е нов шампион на Вимблдон откако во финалето го победи хрватскиот тенисер Марин Чилиќ со 3:0 по сетови
16.07.2017
Гарбиње како Кончита
11.06.2017
Рафаел Надал ја освои својата 10-та титула од Ролан Гарос, откако во еднострано финале со 6:3/6:2/6:1 го „уништи“ Швајцарецот Стен Вавринка
09.06.2017
Рафаел Надал е на една победа од „десима“, 10-тата титула од Ролан Гарос, откако во полуфиналето му оддаде вистинска лекција за тенис на земјена подлога на младиот Австриец, Доминик Тим, доминирајќи за 6:3/6:4/6:0
29.05.2017
Рафаел Надал го почна походот кон 10. титула на Францускиот опен со лесна победа во првото коло над Французинот Беноа Пер, додека неговиот можен противник во полуфиналето, Новак Ѓоковиќ во првиот меч со Андре Агаси како тренер беше подобар од Марсел Гранољерс
повеќе >
АВТО-МОТО
15.10.2017
Возачот на Дукати Андреа Довициозо триумфираше на неверојатната Голема награда на Јапонија во 15. трка сезоната во Мото ГП шампионатот претекнувајќи го бранителот на титулата Марк Маркез во самиот финиш
08.10.2017

Македонскиот претставник во ЕТЦЦ не успеа да се закити со шампионската титула по двете слаби изданија на патеката во Мост
08.10.2017
Возачот на Мекларен направи голем чекор напред кон освојвување на титулата со триумфот на Големата награда на Јапонија во Формула 1
01.10.2017
* Прекрасен викенд за Макс Ферстапен. Во саботата го прославеви 20-тиот роденден, а денеска триумфираше на ГН Малезија што беше втора негова победа во кариерата и воедно е последниот победник на оваа трка во Азија
24.09.2017
Светскиот шампион на Хонда, Марк Маркез се одвои на 16 поени од ривалот на Дукати, Андреа Довициозо по импресивната победа на Арагон ГП трката
17.09.2017
Луис Хамилтон го искористи судирот на двајцата возачи на Ферари со Макс Ферстапен во Ред Бул за да стигне до неверојатна победа во Сингапур и да го зголеми водството во генерален пласман на 28 поени
17.09.2017
Игор Стефановски-Иџе стигна до својата втора ЕТЦЦ победа оваа сезона, надминувајќи го разочарувањето од првата трка за доминација во втората трка во Цолдер, Белгија
16.09.2017
Унгарецот Норберт Наѓ ја освои пол-позицијата за првата трка од ЕТЦЦ шампионатот во Цолдер, победувајќи го нашиот автомобилист Игор Стефановски-Иџе
10.09.2017
Марк Маркез повторно е на врвот во генерален пласман (заедно со Андреа Довициозо), откако успеа да го победи Данило Петручи во трилер-битка во финишот на дождливото Сан Марино ГП
03.09.2017
Луис Хамилтон е новиот лидер во генерален пласман во Формула 1, откако стигна до супериорен триумф во „домот“ на Ферари во Монца и сега има 3 поени предност пред третопласираниот Себастијан Фетел
повеќе >
НАЈНОВИ ВЕСТИ
16.10.2017
16.10.2017
16.10.2017
16.10.2017
16.10.2017



МИКС
повеќе >
SPORT.COM.MK 2014. сите права задржани
DEVELOPED BY Nextsense