| контакт | маркетинг

26.11.2017

Мерцедес е број 1 и во Абу Даби

Еден-два победа на Мерцедес на последната трка сезонава

Валтери Ботас е победник на последната трка сезонава во Формула 1, големата награда на Абу Даби. Ботас направи Мерцедес да го одбележи крајот на сезоната, а за тоа потполно да биде така се погрижи и шампионот Луис Хамилтон, кој се пласира на второто место. Инаку, Хамилтон ја завери титулата уште на ГН на Мексико. Третото место на подиумот му припадна на Себастијан Фетел возачот на Ферари.

РЕЗУЛТАТ (АБУ ДАБИ)

1. Валтери Ботас 1:34:14,062
2. Луис Хамилтон + 3,899
3. Себастијан Фетел + 19,333
4. Кими Раиконен + 45,386
5. Макс Верстапен + 46,269

 
Генерален пласман на возачи
1. Луис Хамилтон (Мерцедес) 345
2. Себастијан Фетел (Ферари) 302
3. Валтери Ботас (Мерцедес) 280Датум: 26.11.2017, 16:13
Статијата е прочитана 2790 пати.

НАЈНОВИ ВЕСТИ
19.04.2018
19.04.2018
19.04.2018
19.04.2018
19.04.2018
МИКС
повеќе >
SPORT.COM.MK 2014. сите права задржани
DEVELOPED BY Nextsense