| контакт | маркетинг
РАКОМЕТ

07.03.2018

Триумф на Металург, Мешков „падна“ во „Борис Трајковски“

Шестата победа во СЕХА лигата сезонава „металурзите“ ја забележаа над белорускиот првак, 37:33 (17:17) кој со пола тим дојде во Скопје

Конечно победа за Металург, шестата во СЕХА лигата сезонава, откако со 37:33 (17:17) го совладаа белорускиот првак Мешков Брест во "Борис Трајковски".
"Металурзите" беа далеку од фаворити пред овој натпревар, но фактот дека Мешков дојде со половина тим во Скопје (истовремено Белорусите играа и дуел од домашното првенство) ги сменија улогите на противниците.
Металург имаше одлично отворање и контрола над резултатот, 5 3, 6:4, 8:7, но еден пад во играта значеше серија од 5-1 на Мешков, за во средината на полувремето гостите да се најдат во водство, 9:12. Кузмановски, Пешевски и Јагањац функционираа на потребното ниво и обезбедија егал, 17:17 на полувремето.
Токму ова "тројка" донесе нова предност за Металург во средината на вториот дел, која и ја најави победата. Се надоврзаа Велковски и Томовски, Металург понуди одлично тимска игра и во последните десет минути влезе со 32-28, највисоките +5 (34:29) ги имаше во 54 мината, додека натпреварот го затвори со 37:33.
Капитенот Кузмановски со 10 погодоци и Јагањац со 9 гола беа најефикасни во редовите на Металург.
До крајот на регуларниот дел од СЕХА лигата, Металург гостува кај Татран Прешов, додека настапот го затвора на домашен терен против Целје.Датум: 07.03.2018, 19:37
Статијата е прочитана 417 пати.

НАЈНОВИ ВЕСТИ
19.03.2018
19.03.2018
19.03.2018
19.03.2018
19.03.2018
МИКС
повеќе >
SPORT.COM.MK 2014. сите права задржани
DEVELOPED BY Nextsense