| контакт | маркетинг
ФУДБАЛ

08.03.2018

Вахид Ердал: Елмас треба да биде трпелив

Интервју со Вахид Ердал - менаџерот кој го направи трансферот на Елиф Елмас во Фенербахче:„За овој трансфер клучно беше што и Фенер и Елмас сакаа да се договорат. Го следев Елиф цели осум месеци, дури потоа почнаа преговорите. Одработивме голем трансфер, сега тој треба да биде трпелив“ вели Ердал


Во јули Елиф Елмас дијамантот на Работнички и мак - фудбалот, направи трансфер во Фенербахче. Откако се беше готово многу лица, менаџери и менаџерчиња се „јавија“ истакнувајќи дека тие се тие кои го „однеле“ Елмас во Истанбул. Сепак, вистината е една, имено најзаслужен за овој трансфер е менаџерот Вахид Ердал од агенцијата „Фооталент“.


Го следев дијамантот 8 месеци

Специјално за „Македонски спорт“ самиот Ердал истакнува како се остварил овој трансфер.
„Ова што ќе го кажам за „Македонски спорт“ е вистината за трансферот на Елиф Елмас во Фенербахче. Го гледав Елиф Елмас за прв пат во 2016 година. Потоа дојдов во Македонија во три наврати и го следев неговиот развој. Секако дека од голема помош беше и Бесник Таири кој работи за нашата компанија во Македонија. Потоа следуваа контакти со повеќе клубови од Турција, но по осум месеци добив полномошно од Фенербахче за да преговарам со семејството Елмас. Почнаа преговорите, кои се завршија на најдобар можен начин. Мислам дека за да се оствари овој трансфер клучна беше желбата на Фенер но и на семејството Елмас да се договорат. Вложивме многу напор, успеавме сите ние да се „најдеме“ што се вели, и Фенер како клуб, и Елмас како играч но и јас како менаџер. Радосен сум што се оствари овој трансфер “ вели Ердал.


Елиф ја одби Турција

Инаку Ердал потенцира и нешто што нашата фудбалска јавност веќе го знае, а тоа е дека Турција, односно Федерацијата на таа земја сакала и барала од Елмас да игра за нивната репрезентација.
„Да, точно е тоа што во неколку наврати па и вашиот весник пишуваше, дека Турција, односно фудбалската Федерација на таа земја сакаше од Елмас да игра за нив, за нивната селекција. Сепак Елмас беше изричит и инсистираше дека ќе игра само за Македонија и за никој друг“.

Благодарност до Џевад Елмас и Перо Антиќ

Менаџерот од Турција вели дека сака специјално да им се заблагодари на таткото на младиот играч Џевад Елмас и на кошаркарот Перо Антиќ кој во тоа време играше за Фенербахче.
„Сите подготовки за трансферот на Елмас ги завршив во тесна врска со таткото на играчот Џевад Елмас. Тие беа примени во Фенербахче како резултат на интервјуата што се одржуваа една недела. Со мои сопствени напори успеавме да го донесеме Елмас во Фенербахче. Кошаркарскиот тим на Фенербахче и репрезентативецот на Македонија Перо Антиќ беа исто така од голема корист за овој процес успешно да се зварши. Заедно со нивна помош ги остваривме сите преговори со таткото на Елиф. Би сакал јавно да му се заблагодарам на Џевад Елмас и на Перо Антиќ за напорот кој што го вложија за да успее овој трансфер“.

Фенер е голем клуб, треба трпеливост

И самиот Ердал е свесен дека Елиф не е меѓу оние најстандардни во составот на стратегот Ајкут Коџаман, но вели дека нема место за паника.
„Мислам дека се ќе биде добро за Елиф, но, се разбира дека треба трпеливост. Фенербахче е голем клуб, клуб гигант кој е со најголеми амбиции. Јасно е дека на секој меч Елиф по 90. минути не може да игра, тој е млад играч и екстра талент но полека но сигурно ќе почне да ја зголемува својата минутажа. Сметам дека во наредната сезона тој ќе добие значително поголема минутажа и дека во блиска иднина ќе направи трансфер во уште поголем клуб и тоа за многу поголеми пари“.

Имам македонско потекло

„Горд сум што имам македонско потекло. Имено моето семејство во 1961 година емиграрало во Турција. Јас и моето семејство сме вклучени во фудбалот во Турција. Мојот татко беше менаџер, мојот вујко пак играше фудбал во Алтај. Сега работам како менаџер или скаут во „Фооталент“ компанија која работи веќе шест години. Сметајќи се себеси за Македонец сакам да придонесам за фудбалот во Македонија и ќе сторам се што можам“.

Топал, Ундер, Унал..

„Нашата компанија ги вбројува следниве играчи: Џенгиз Ундер играч од средниот ред на Рома, Енес Унал играч од средниот ред на Виљареал, Мехмет Топал -Фенербахче, Селчук Инан од екипата на Галатасарај, Окај Јокушлу од екипата на Tрабзонспор, Ирфан Џан Кахвеџи од Башакшехир. Освен тоа, најдобар млад играч на Турција (17 годишниот Берке Озер беше избран за националниот тим како млад голман) се дел од нашата фирма“.

Фазлагиќ, Атанасов...

„Сметам и  и се надевам дека овој процес кој започна со Елиф ќе донесе нови трансфери зад себе. Особено Јани Атанасов кој игра во тимот на У19 и Енис Фазлагиќ, кој игра во Шкендија имаат многу висок потенцијал. Покрај нив има уште неколку играчи со одличен потенцијал“.Датум: 08.03.2018, 11:04
Статијата е прочитана 2162 пати.

НАЈНОВИ ВЕСТИ
19.03.2018
19.03.2018
19.03.2018
19.03.2018
19.03.2018
МИКС
повеќе >
SPORT.COM.MK 2014. сите права задржани
DEVELOPED BY Nextsense