| контакт | маркетинг
ФУДБАЛ

20.02.2018

Само чудо ја спаси БиХ од пораз


Македонија У-17 одигра 0:0 со БиХ во пријателски меч, во кој нашите надежи имаа 5-6 супер шанси, комплетна иницијатива но гостите среќно се спасија од пораз

Македонија У-17 денеска на теренот на ФФМ „Петар Милошевски“ во пријателски меч одигра 0:0 против соодветната селекција на БиХ. Во натпревар во кој момците на Горан Станиќ целосно доминираа, имаа повеќе супер шанси, имаа и пречка но голманот на гостите правеше чуда на голот и тој е најзаслужниот што Македонија не победи.

Во првиот дел Даути и Тодоровски имаа зицери но не погодија. Во тој дел од средбата за гостите своја шанса имаше Шариќ но нашиот голман Матеј Андов одлично одбрани. Во вториот дел целосна инцијатива на нашите надежи, Таири и Ибиши можеа и мораа да реализираат, додека Новески ја погоди пречката на Качавенда. Во финишот на мечот и Босанците преку Ајдин Хасиќ може да погодат за победат.
Се на се одлична партија на избраниците на селекторот Горан Станиќ,  кои покажаа дека се подготвени за елитните квалификации за пласман на ЕП кои ќе се одржат следниот месец.

На овој натпревар Македонија У-17 настапи со Андов, Јанкулов, Личина, Скоко, Митревски, Јонузи, Трпчевски, Даути, Хајдари, Тодоровски и Мухарем.Уште играа и Трпчевски, Новевски, Колашинац, Елези, Таири, Тошевски и Ибиши. Во четврток со почеток во 11 часот Македонија У-17 и БиХ, ќе ја одиграат и втората контрола.
Датум: 20.02.2018, 15:01
Статијата е прочитана 1131 пати.

НАЈНОВИ ВЕСТИ
19.03.2018
19.03.2018
19.03.2018
19.03.2018
19.03.2018
МИКС
повеќе >
SPORT.COM.MK 2014. сите права задржани
DEVELOPED BY Nextsense