| контакт | маркетинг
КОШАРКА

06.03.2018

Гостивар слави - падна шампионот!

После серијата порази против екипите од горниот дел на табелата, гостиварци конечно зедоа еден голем „скалп“

Екипата на Гостивар го шокираше МЗТ Скопје Аеродром со 67:64 во последниот натпревар од 17. коло во првата македонска лига.
МЗТ Скопје водеше со 15 поени разлика по завршувањето на третата четвртина и се чинеше дека ќе дојде до рутинска победа, го контролираа резултатот, но таквиот развој на настаните на теренот како да ги опуштија гостите, кои се загубија во наредните шест минути, редеа грешки и утки, а на Гостивар му поаѓаше сè од рака, и со неверојатна серија од 19-2, поведе со 60-58.
Во финишот, „металците“ изедначија на 62-62, но Диме Тасовски со пет поени од линијата за слободни фрлања ги користеше фаулите над него кои беа правени после грешки, најчесто на Јуре Лалиќ. Последната четвртина Гостивар ја доби со 26-8, фрлајќи ја во транс публиката присутна во салата „Младост“. Тасовски со 23 поени беше најефикасен во победничкиот тим и единствен со двоцифрен број на поени. МЗТ имаше 21 загубена топка, од кои осум на Џордон Крофорд, но Американецот беше и прв стрелец и асистент во поразениот тим.
МЗТ остана третопласиран на табелата со 29 бода, но „во врат му дишат“ Куманово и Гостивар кои имаат по 28.Датум: 06.03.2018, 19:56
Статијата е прочитана 605 пати.

НАЈНОВИ ВЕСТИ
19.03.2018
19.03.2018
19.03.2018
19.03.2018
19.03.2018
МИКС
повеќе >
SPORT.COM.MK 2014. сите права задржани
DEVELOPED BY Nextsense