| контакт | маркетинг

29.01.2017

Федерер со 18. гренд-слем трофеј

Швајцарецот го освои Австралија опен, откако во финалето го совлада Рафаел Надал со 3-2 во сетови.

Роџер Федерер го освои рекордниот 18. гренд-слем трофеј во кариерата, откако го совлада Рафел Надал со 3-2 во сетови (6-4. 3-6, 6-1, 3-6, 6-3) за прва победа против Шпанецот на Австралија опен. Швајцарецот покажа дека не е за во пензија и покрај тоа што има 35 години.
Сега билансот меѓу Федерер и Надал е 24:12 за Шпанецот.
Интересно е што последниот поен Федерер го освои со челенџ, откако популарното „Око на соколот“ покажа дека беше прецизен, што значеше нов голем триумф на швајцарскиот ас.Датум: 29.01.2017, 13:31
Статијата е прочитана 1338 пати.

НАЈНОВИ ВЕСТИ
25.03.2017
25.03.2017
25.03.2017
25.03.2017
25.03.2017
МИКС
повеќе >
SPORT.COM.MK 2014. сите права задржани
DEVELOPED BY Nextsense