| контакт | маркетинг
ФУДБАЛ

13.01.2017

РИЈЕКА ПРЕГОВАРА СО ДАРКО ВЕЛКОВСКИ

Шампионот на Хрватска го посакува во своите редови Дарко Велковски, преговорите се во тек и голема е веројатноста тој да стави потпис. Вардар добива 250.000 евра отштета, а за Велковски 20.000 евра месечно

На повидок е голем трансфер на Дарко Велковски, и тоа ни помалку ни повеќе, туку во првакот на Хрватска, во редовите на НК Ријека. Имено како што „Македонски спорт“ дознава, стоперот на Вардар и актуелен член на нашата најдобра фудбалска репрезентација бил подолго време цел на Ријека. И тој интерес деновиве бил претворен во рзговори односно преговори на релација Велковски - Ријека. Да, преговорите се во тек и можно е, односно постои голема веројатност, Велковски да стави потпис и да го засили дефанзивниот ред на шампионот на Хрватска.

ВАРДАР ДОБИВА 250.000 ЕВРА

Во случај да се оствари овој трансфер тогаш Вардар како отштета треба да добие 250.000 евра. Сума која секако дека не е за занемарување. Од друга страна пак самиот Велковски би добивал исто така 250.000 евра, но на годишно ниво или 20.000 месечно. И таа сума секако дека е сосела солидна и може и Велковски да биде задоволен. Инаку Велковски во Вардар дојде во летото 2015 година од Работнички. Тогаш вардарци на „романтичарите“ им платија 140.000 евра што беше рекорд во нашата земја, подоцна беше срушен од трансферот на Радески во Шкендија. Но тогаш покрај тие 140.000 евра, Вардар се обврза на Работнички да му исплати одреден процент од отшетата која тој ќе ја земе во случај Велковски да прави трансфер.Датум: 13.01.2018, 10:55
Статијата е прочитана 1519 пати.

НАЈНОВИ ВЕСТИ
19.03.2018
19.03.2018
19.03.2018
19.03.2018
19.03.2018
МИКС
повеќе >
SPORT.COM.MK 2014. сите права задржани
DEVELOPED BY Nextsense