| контакт | маркетинг
ФУДБАЛ

28.02.2018

Ангеловски ќе смета на Велковски


*И покрај префлувањето во младинскиот тим на Вардар: „Ако има право да игра и ако не е повреден, Велковски ќе биде во репрезентацијата“ истакнува селекторот Игор Ангеловски


Дарко Велковски не е загрозен во репрезентацијата на Македонија, и покрај тоа што во Вардар го нема на „мапата“ односно најтрофејниот македонски тим не смета на него. Многу прашина се крена околу одлуката Велковски да тренира со младинскиот тим, затоа што не бил потребен на тимот на „црвено-црните“ и дека имал договорен трансфер во хрватска Риека во летниот преоден рок.
Меѓутоа селекторот Игор Ангеловски ќе смета на него за натпреварите со Финска и со Азербејџан кои ќе се играат во Анталија, но доколку би можел да настапи.

Ако е здрав и ако не е суспендиран

Само во два случаи Велковски не би се нашол на списокот на Ангеловски. Едниот е поради повреда, а другиот доколку Вардар се реши да му „закачи“ суспензија.
„Јас ќе сметам на Дарко Велковски на овие, и на следните натпревари. Доколку не е повреден и не е суспендиран, тогаш ќе се најде на списокот. Без разлика дали тренира со младинците или со сениорскиот тим, за мене тој има квалитет да биде репрезентативец. Сега друго прашање е доколку клубот се реши да го суспендира. Тука не можам и не сакам да се мешам, но се надевам дека нема да дојде до тоа“, изјави селекторот на македонскиот национален тим.

*Повеќе читајте во печатеното издание на „Македонски спорт“Датум: 28.02.2018, 19:46
Статијата е прочитана 1588 пати.

НАЈНОВИ ВЕСТИ
19.03.2018
19.03.2018
19.03.2018
19.03.2018
19.03.2018
МИКС
повеќе >
SPORT.COM.MK 2014. сите права задржани
DEVELOPED BY Nextsense