| контакт | маркетинг
ФУДБАЛ

02.03.2018

Дојчиновски: Комисијата одлучи во интерес на мак-фудбалот

Васко Дојчиновски, Комесарот за натпревари во Фудбалската Федерација на Македонија реагира со соопштени до јавноста за случајот „младинец“ и вели дека одлуката да се регистрира натпреварот меѓу Шкендија и Академија Пандев со постигнатиот резултат е во интерес на спортски остварениот резултат

Во целот ви го пренесуваме и соопштението на Дојчиновски.

„Правилото за настап на млад фудбалер е донесено со единствена цел:

Развој на фудбалот во Македонија со акцент на младите фудбалери што подоцна (или многу брзо во некои случаи) оди во корист најпрво на клубовите, а потоа секако и на националните селекции. Резултатите на оваа фудбалска политика се евидентни низ историските успеси на младите национални селекции на Македонија и трансфер на дел од фудбалерите во странски клубови.Секако ова правило и во најсветлата намера на негова имплементација и примена, во текот на играта наидува на посебни ситуации кои не смеат да бидат камен за сопнување и разврска на зелена маса, поинакви ос постигнатиот резултат на спортски терен. Конкретниот случај  од мечот меѓу Шкендија и Академија Пандев содржи токму таква ситуација во која клубот домаќин со црвениот картон на Фазлагиќ се наоѓа во подредена ситуација (играч помалку до крајот на мечот“.

Затоа Комисијата за натпревари донесе одлука во интерес на спортски остварениот резултат. Комсијата има еднаков пристап кон сите клубови, не само во овиј случај. За нас не постојат омилени клубови, ниту фаворити и подредени. Одлуката е донесена во спортски дух и во насока на заштита на основната спортска логика. Сите понатамошни коментари се паушални и тендециозни. Овој случај треба да послужи како искуство повеќе за понатамошниот тек на првенството и придонес на сите клубови во развој на младите фудбалери.
На клубовите им посакуваме успешен остаток од пролетниот дел на првенството.“Датум: 02.03.2018, 21:37
Статијата е прочитана 1678 пати.

НАЈНОВИ ВЕСТИ
19.03.2018
19.03.2018
19.03.2018
19.03.2018
19.03.2018
МИКС
повеќе >
SPORT.COM.MK 2014. сите права задржани
DEVELOPED BY Nextsense