| контакт | маркетинг
РАКОМЕТ

06.03.2018

Шампионска рутина во Панчево

Вардар без поголеми проблеми го реши дуелот со српскиот вице-првак, Динамо 23:27 (9:13) и ја продолжи доминацијата во СЕХА лигата

Рутински и во рамките на потребното, ракометарите на Вардар го одработија гостувањето кај Динамо Панчево во СЕХА лигата, продолжувајќи ја регионалната доминација со (9:13).
Исходот од меѓусебниот дуел однапред беше познат со оглед на квалитетот на европскиот првак.
Вардар отвори со 0:3, а предноста константно ја одржуваше со опуштена игра, во која имаше водство од три до пет погодоци (5:10) за на полувремето да замине со 9:13.
Најголемата разлика "црвено-црните" ја направија на стартот на вториот дел, кога со серија од 1-4 дојдоа до 10:17, додека највисоките +8. (12:20) ги имаа по само десет минути игра во продолжението.
Ново опуштање овозможи Динамо повторно да се доближи на пристојна негатива во финишот (22:26), додека со 23:27 Вардар го затвори мечот.
Поповски со 6 и Кристопанс со 5 погодоци беа најефикасни во редовите на шампионот.
До крајот на регуларниот дел од сезоната на Вардар му останува натпреварот со Нексе во „Јане Сандански“ и гостувањето кај Војводина во последното коло.Датум: 06.03.2018, 18:49
Статијата е прочитана 355 пати.

НАЈНОВИ ВЕСТИ
19.03.2018
19.03.2018
19.03.2018
19.03.2018
19.03.2018
МИКС
повеќе >
SPORT.COM.MK 2014. сите права задржани
DEVELOPED BY Nextsense