Може ли да го одложи заминувањето

На разделбата Робен не можеше да ги сопре солзите (Видео)

Арјен Робен го игра вечерва 96. меч за холандската репрезентација, најави дека му е последен за лалињата, а при интонирањето на химните не можеше да ги задржи солзите. Одложување на одлуката за пензионирање од националната селекција може да донесе само подвиг и победа на Холандија против Шведска со 7 голови разлика и настап во баражот. По првиот дел беше 2:0 за Холандија, а двата гола се дело токму на Робен.