Ракомет

Одличен настап на нашиот екс-репрезентативец

Миркуловски со 6 гола за победа на Ветцлар

Повредите на Келце сега го загрижуваат и Вардар

Списокот на повредени играчи во Келце се зголеми за уште едно име, Михал...

ПАРОНДО СО ЕДНА ИЗМЕНА ВО ТИМОТ: Борозан останува...

Борозан чувствува болка во оперираното колено, па стратегот одлучи да не...

Будимпешта гради нов ракометен храм со 20.000...

Машкото европско првенство по 3 години е во ко-организација на Унгарија и...

„Доста ни е демагогија - Вардар не е помалку македонски клуб од Металург!“

Новиот проект со кој Вардар ќе вложува во младите генерации, претставуваше шанса за директорот на РК Вардар, Давор Стојаноски, да поентира дека Вардар посветено работи на македонскиот потенцијал во спортот и да повика,...

Вардар ја шири својата мрежа: Отворен оглас за тренери и школи за млади категории

Спортското друштво Вардар ќе гради столбови на својата индина проширувајќи ја мрежата со младински школи секаде каде што постои интерес и талент за ракомет и за фудбал. По тој повод, во зеднички проект, РК Вардар, ЖРК...

Кастратовиќ: Сезонава ќе биде потешко – сега сите ја знаат силата на Вардар!

Ако минатата година почна тивко, покриен со неинформираноста и недовербата на Европа, сега ЖРК Вардар е гигантот од кој ќе стравуваат сите во Лигата на шампионите. Амбициозниот проект полека се трансформираше во реален...

Европско полуфинале на СП во Македонија

Данска против Германија, Романија со Црна Гора ќе се борат за место во финалето на Светското првенство за ракометарки до 18 години, што се одржува во Македонија. Најголемото изненадување во денешните четвртфинални...

Пенезиќ: Драго ми е што дојдов во тим не со една-две, туку со многу врвни ракометарки

Андреа Пенезиќ каде и да играла досега била стожер на екипата и столб врз кого се потпирале многу победи. Прогласувана е за најдобра ракометарка во Хрватска во последните шест години, беше „прва виолина“ на Крим и затоа...

Ања Алтхаус: Ова ќе биде посебна авантура!

Бронзената екипа во Европа од последната сезона во ЛШ ја почна новата авантура. Вечерва ЖРК Вардар го одржа првиот собир, со полесен тренинг и со поголем акцент на дружењето и зближувањето на ракометарките. Сите нови...

Младеновска му кажа „не“ на Металург, а можеби и на кариерата!

Пивотменката на сениорската репрезентација на Македонија, Наташа Младеновска (28), повеќе нема да игра за Металург, клубот каде што освои три шампионски титули и нема да се појави на подготовките најавени за 5 август во...

Задоцнето будење: Јуниорите ја преслушаа Швајцарија за прва победа на ЕП

Македонските ракометни надежи дури во петтиот настап на ЕП во Австрија ја забележаа првата победа. Попладнево ја совладаа Швајцарија со 34-30, но победата е залудна во резултатска смисла зашто секако се четвртопласирани...

Димитриевски на шпански за навивачите на Адемар: Ќе се борам за дресот на оваа историска екипа (ВИДЕО)

Дарко Димитревски од следната сезона ќе игра во Адемар Леон. Екипата оваа година ќе настапува во ЕХФ-купот, но има намера да се врати на старите патеки, во Лигата на шампионите и затоа покрај Димитриевски ангажира уште...

Златко Мојсоски ќе избира меѓу Зомимак М и Пелистер

Репрезентативното десно крило Златко Мојсоски по неколку сезони минати во Металург ќе бара нова средина, откако не доби продолжување на договорот со актуелниот македонски првак. Сега нова дестинација на Мојсоски би...

Pages