Ракомет

Одличен настап на нашиот екс-репрезентативец

Миркуловски со 6 гола за победа на Ветцлар

Повредите на Келце сега го загрижуваат и Вардар

Списокот на повредени играчи во Келце се зголеми за уште едно име, Михал...

ПАРОНДО СО ЕДНА ИЗМЕНА ВО ТИМОТ: Борозан останува...

Борозан чувствува болка во оперираното колено, па стратегот одлучи да не...

Будимпешта гради нов ракометен храм со 20.000...

Машкото европско првенство по 3 години е во ко-организација на Унгарија и...

Новинарка седнува на клупата на Металург!

Поранешната ракометарка на Тутунски Комбинат и на Скопје, Тања Димитриоска ќе биде дел од стручниот штаб на клупата на ЖРК Металург, актуелниот женски вице првак, и тоа како асистент на новоименуваниот тренер Александар...

Првата проверка за кадетите помина со катастрофален пораз од Унгарија

Македонската ракометна кадетска репрезентација доживеа висок пораз на првиот контролен натпревар пред Европското првенство во Полска. Попладнево избраниците на Александар Јовиќ загубија од врсниците од Унгарија со 35-22...

ЖРК Металург си купи репрезентативка: Маја Ивановска во Автокоманда

Нова ракометарка на ЖРК Металург е Маја Ивановска. Репрезентативката која ги покрива на левата и на средната бековска позиција, досега играше во ЖРК Куманово, а настапуваше и за Жито Прилеп. Има 21 година и со нејзиното...

И Словачка подобра од Македонија: Јуниорите ќе се борат да не се последни на ЕП

Македонската репрезентација за ракометари до 20 години ќе игра за да го избегне последното место на Европско првенство во Австрија, откако денеска загуби од Словачка со 28-26 во битка за 13. позиција. Словаците го...

Ако ја победат Словачка јуниорите ќе имаат поправен со Естонија за 13. место

Останаа уште два меча за јуниорската ракометна репрезентација на Македонија за распределбата на четирите последни позиции на ЕП во Австрија. Првиот го играме денеска, во 15 часот против Словачка, а ако успееме да ја...

Лани Македонец, годинава Балканец: Лазаров пак го освои „Трофео Повераде“!

Најдобриот македонски ракометар доби уште едно признание за неговите одлични настапи во екипата на Барселона. Втора година по ред го освои „Трофео Повераде“, награда која се доделува на ракометарот кој одиграл најмногу...

Новите „вардарки“ во еден глас: Среќни сме што дојдовме во тим со големи амбиции! (ФОТО)

Македонската јавност денеска и официјално првпат ги запозна петте нови ракометарки на ЖРК Вардар. Ања Алтхаус, Андреа Пенезиќ, Барара Лазовиќ, Олга Черноиваненко и Алена Ихнева на прес-конференција ги кажаа своите први...

Червар: Металург е во голема финансиска криза, не знам со каков тим ќе играме во ЛШ!

Хрватскиот стратег на клупата на македонскиот ракометен шампион Металург, Лино Червар, за медиумите од својата држава откри информација која и не беше баш позната кај нас, а тоа е финансиската криза која ја тресе...

Македонци ќе го судат полуфиналето меѓу Шпанија и Германија на јуниорското ЕП

Македонскaтa судискa двојка, Димитар Митревски и Благојче Тодоровски, се делегирани за второто полуфинале на Европското првенство во ракомет за младинци во Австрија, меѓу Шпанија и Германија. Натпреварот во Линц ќе биде...

Вујовиќ: На Србија не ѝ треба Червар, тој не е ништо подобар од српските тренери

Приказната за Лино Червар и за селекторското место на српската репрезентација продолжи со реакција од Веселин Вујовиќ. Поранешниот тренер на Вардар за српски Курир изјавил дека Червар не е ништо посебно и дека Србите...

Pages