Ракомет

ПОЗНАТА КАЗНАТА ЗА РАКОМЕТАРИТЕ НА ОХРИД И ПЕЛИСТЕР

„Тепачите" еден меч на „ладење"

Симовски го скрати списокот на 21 ракометарка

По вчера објавениот список со 28 имиња, селекторот на женската репрезентација...

РФМ ги отвора вратите за натпреварите на...

Македонија е во групата 4, заедно со селекциите на Азербејџан, Исланд и Турција...

Парондо: Раул не знаеше ништо, веднаш прифатив да...

Македонскиот шампион се подготвува за возвратниот натпревар против Барселона во...

Пино за ЕХФ: В понеделник весниците да пишуваат „Вардар е шампион“ (ФОТО)

Французинката раскажува за престојот во Скопје и признава дека освојувањето на титулата во Будимпешта би било неверојатно како утопија

Македонките го одбранија трофејот во Купот на Косово

Македонските ракометарки Лина Треноска, Надица Трајковска, Ивана Зафирова и Беба Белма се закитија со трофеј во Косово откако со нивниот клуб Кастриоти го освоија трофејот во купот. Во финалниот меч во Купот на Косово...

Премиерот Груевски им посака среќа на вардарки во походот кон европската круна (ФОТО)

Нашите ракометарки со полна пареа се подготвуваат за најголемиот предизвик во женскиот клупски ракомет - да се освои Лигата на шампионите и да се искачат на европскиот трон. Избраничките на Индира Кастратовиќ ќе се...

Лазаров: Првиот меч нема да го реши шампионот

На прес-конференцијата која го најави петочното дерби, Раул Гонзалес рече дека неговата екипа е подготвена, но треба да се соземе психолошки, по поразот од Фленсбург.

Женски куп: двојна програма Вардар против Металург

Актуелниот победник на женскиот ракометен Куп на Македонија, ЖРК Металург во полуфиналето на Купот ќе ги одмери силите со ЖРК Вардар, беше решено со ждрепка извршена во просториите на РФМ. Во второто полуфинале ќе...

„Комити им ја затворија устата на сите!“

Сергеј Самсоненко не заборави да ѝ искаже благодарност на публиката, која, според него, направила најдобра атмосфера во досегашните натпревари сезонава. „Сакам да им честитам и да им се заблагодарам на сите навивачи кои...

Самсоненко: Имавме криминално судење со Фленсбург!

Прес-конференцијата пред петочното дерби меѓу Вардар и Металург, претседателот на црвено-црните, Сергеј Самсоненко, ја искористи за да го прокоментира судењето на натпреварот со Фленсбург. Неговата реакција беше жестока...

Само Загреб, Татран и Нексе во СЕХА-дримтимот

Познат е дримтимот на СЕХА-лигата, кој в петок ќе одигра ревијален меч во Брест, со домаќинот Мешков. Борис Дворшек од Загреб и Александар Брковиќ од Партизан како тренери ќе поведат ракометари од три екипи, Загреб,...

Уште 50 билети за фајналфорот во Будимпешта

Навивачите на ЖРК Вардар СЦБТ кои сѐ уште не успеале да обезбедат билети за фајанлфорот во Будимпешта, добија последна шанса да ги бодрат своите миленички. На својата интернет-страница клубот соопшти дека обезбедил...

Нова лесна победа на Барса „зачинета“ со пет гола на Лазаров

Во опуштен амбиент по пласманот во полуфиналето на Лигата на шампионите, ракометарите на Барселона дојдоа и до 27 едноподруго победа оваа сезона во АСОБАЛ лигата. Ја декласираа Хуанферса, која водеше само на почетокот,...

Pages