Ракомет

ПОВТОРНО ЌЕ СЕ АКТИВИРА ВУЛКАНОТ „ЈАНЕ САНДАНСКИ“

НОВ СПЕКТАКЛ: Вардар-Веспрем прогласен за меч на колото во ЛШ!

Ракометарите нема да тренираат во „Ланксес Арена“

Македонската ракометна репрезентација веќе е во Келн, во следните два дена ја...

Станојевиќ е новиот десен бек на Пелистер

Александар Станојевиќ е новиот бек во стројот на тренерот Јошко Петковиќ.

За „Талант Петух“, Вардар казнет со 15.000 евра

Европската федерација не простува. Вардар ќе мора да плати за транспарентот со...

Македонска репрезентативка замина во Бундеслигата

Македонската репрезентативка Ивана Саздовски од следната сезона ќе игра во бундеслигашот Кобленц/Вајберн. Тимот во кој веќе настапува Матилда Атанасовска ги препозна квалитетите на 24-годишниот лев бек на ЖРК Вардар...

Куманово ја бара правдата по дисквалификувањето од РФМ

Екипата на РК Куманово не остана нема откако административно ѝ беше одземено правото да се бори за опстанок во Супер лигата. Наместо бараж со РК Работнички, доби дисквалификација од РФМ затоа што не ја исполи законската...

Македонија е комплетна: Лазаров се приклучи на репрезентацијата

Кире Лазаров ја комплетира македонската ракометна репрезентација на два дена до првиот бараж натпервар против Грција. Капитенот имаше долго патување од Барселона до Скопје, по непријатниот фајналфор во ЛШ и сега е...

Марина Дмитровиќ потпиша со Јенимахал

Десниот бек на ЖРК Вардар СЦБТ, Марина Дмитровиќ својата кариера ќе ја продолжи во Турција откако потпиша договор со турскиот клуб Јенимахал. Она што СПОРТМЕДИА го најави пред нешто повеќе од три седмици, се реализираше...

Зомимак ги обнови договорите речиси со целиот тим

Нашиот претставник во ЕХФ Купот и третопласираната екипа од штотуку завршениот шампионат, Зомимак-М продолжи со потпишувањето на новите договори со постоечкиот играчки кадар. Потпис на едногодишниот договор ставија...

Гарсија си замина од Барса: Следната сезона ќе игра за Ла Риоха

Легендата на Барселона и воопшто на АСОБАЛ-лигата, Хуанин Гарсија, стави потпис на едногодишен договор со Ла Риоха. Левото крило од екипата на Кире Лазаров го доработи договорот со Каталонците и по девет години ја смени...

Во Катар на печалба: Жарко Марковиќ потпиша за Ел Џаиш

Иако дилемите за нови трансфери Вардар веќе ги расчисти, сепак Жарко Марковиќ потврди дека нема да се врати во Скопје потпишувајќи за катарскиот Ел Џаиш. Она што е интересно е фактот дека се обврза на три сезони во...

Војводина ја одбрани титулата во Србија

Ракометарите на Војводина втора година по ред се шампиони на Србија. Во вечерашното, последно коло им требаше каква било победа во мечот против Црвена звезда, на домашен терен и успеаја во тоа со 33-30. Не беше лесно,...

Стојаноски: Играчите си ја качуваат цената, Вардар нема повеќе да купува засилувања

Со официјализирањето на трансферот на голманот Арпад Штербик, управата на Вардар го комплетираше списокот на ракометари што од следната сезона ќе играат за „црвено-црните“, со што е завршено „пазарењето“ и познат...

Дримтимот ќе добие и тренер од соништата: Врањеш разговарал со ПСЖ

Богатите Катарци дозволија една сезона на ПСЖ без ниту еден важен трофеј, но сигурно нема да ги остават работите на случајноста и следната. Тренерот Филип Гардан се покажа како најслаба алка во дримтимот со Хансен,...

Pages