Ракомет

ПОВТОРНО ЌЕ СЕ АКТИВИРА ВУЛКАНОТ „ЈАНЕ САНДАНСКИ“

НОВ СПЕКТАКЛ: Вардар-Веспрем прогласен за меч на колото во ЛШ!

Ракометарите нема да тренираат во „Ланксес Арена“

Македонската ракометна репрезентација веќе е во Келн, во следните два дена ја...

Станојевиќ е новиот десен бек на Пелистер

Александар Станојевиќ е новиот бек во стројот на тренерот Јошко Петковиќ.

За „Талант Петух“, Вардар казнет со 15.000 евра

Европската федерација не простува. Вардар ќе мора да плати за транспарентот со...

Миркуловски: Нема да нѐ исплаши ниту пеколот што би го направиле 9.000 Грци!

Средниот бек на Македонија, Филип Миркуловски изјави дека нашите репрезентативци нема да се исплашат дури и ако 9,000 Грци присуствуваат на ракометниот бараж-натпреварот против Грција, кој утре се игра во Атина. „Факт е...

Грците ги молат навивачите: Влезот е бесплатен, дојдете да ни помогнете против Македонија!

Со бесплатен влез предводниците на ракометниот спорт во соседна Грција се обидуваат да ја анимираат спортска јавност во својата земја за да дојдат на утрешниот меч во салата „Лиосион“ во Атина на мечот против Македонија...

Обрван: Во Атина да одиграме како да нема втор меч во Скопје!

На тренингот во Атина пред натпреварот со Грција, селекторот на Македонија, Ивица Обрван изјави дека сака да победи на гостински терен иако за една седмица има реванш во Скопје. „Очекувам добар натпревар на кој се...

Хрватот Давор Доминиковиќ доби отштета од 150.000 евра за „лажен допинг“

Поради грешка на анти допинг лабораторијата во Шпанија, која го прогласи Давор Доминиковиќ за позитивен во 2006 година, Хрватот ќе добие отштета од 150.000 евра. Тој во декември 2006 година токму пред почетокот на...

Лазаров апелира: Да покажеме дека ние Македонците сме воспитан народ!

Сеќавањата од Келн сѐ уште го негуваат немирот во мислите, но постои нешто над тоа, нешто што може да ги смири раните. Капитенот Кире Лазаров се врати во репрезентативните редови да го поведе тимот кон голема и слатка...

Ракометарите пристигнаа во Атина, засега без провокации од Грците

Без никакви проблеми, и без провокации од страна на домаќинот, ракометната репрезентација на Македонија претпладнево пристигна во Атина, каде што утревечер ќе ги одмери силите со селекцијата на Грција во првиот меч од...

За титулата во Катар, Ал Ахли доби и 200.000 долари, a Борко Ристовски од Ел Рајан - сабја (ФOTO)

Катар станува ветена земја за ракометарите, особено оние од Европа. Последните две засилувања што следните три години ќе играат во Катар се Црногорците Жарко Марковиќ и Горан Стојановиќ кои потпишаа за Ел Џаиш. Покрај...

Голманот Благојче Трајкоски прво засилување за Зомимак М

Екипата на Зомимак М го потпиша првото засилување за новата ракометна сезона, голманот Благојче Трајкоски (28) кој досега беше член на Радовиш. „Среќен сум што ќе можам да ги бранам боите на третиот по големина...

Законот е ист за сите клубови

Екипата на Куманово, смета дека РФМ неправилно ги исфрлила од Супер лигата и не им дозволи да го продолжат натпреварувањето во највисокиот ранг бидејќи кумановци се уште не се регистрирале како Акционерско друштво како...

Талески патува за Атина, во Скопје остануваат Манасков и Кимевски

Остануваме со двајца голмани, Ристовски и Митревски и со тројца пивоти, но единствениот кој моментно е 100 проценти подготвен е Ванчо Димовски.

Pages