Ракомет

МУНДИЈАЛОТ КАКО ОДЛИЧНА ПРОМОЦИЈА НА ЛИГАТА НА ШАМПИОНИТЕ

Келн го чека новиот шампион: Го меркаме пехарот, се надеваме на вардарово чудо

Заврши СП за Лука Циндриќ?

Средниот бек не се наигра многу на мундијалот, а поради болки го одигра само...

Без Палмарсон и Гунарсон, Исланд лесен плен за...

Ослабени со неиграњето на Палмарсон и Гунарсон, Исланд немаше сили да им се...

Червар со порака: Мора да бидеме со овие момци во...

„Во првото полувреме играа цврсто во одбраната, која пак беше нашето најслабо...

Специјалитет ала Лазаров - лоб со десна рака (ВИДЕО)

Капитенот на македонската репрезентација, Кирил Лазаров со девет погодоци беше најефикасен во пораз од Русија (30-28). Нашиот бомбардер постигна три погодоци од седум метри (имаше едно пршомашување), еден од овие голови го реализираше на атрактивен начин. Станува збо за последниот кога од пенал со десна рака го лобуваше противничкиот голман. Ваква мајсторија од Кире имаме видено во 2014 година во квалификациите за ЕП против Португалија.  

КРСТЕВСКИ: Искрено можевме подобро, млади сме, грешиме...!

Македонската најдобра репрезентација ќе се бори за 15. место на Светското првенство во Данска и Германија 2019.

ЛАЗАРОВ: Мора да бидеме трпеливи и да веруваме во ова што го правиме... Верувам во Крстевски, Танкоски, Серафимов

„Македонија е ракометна нација и ние на Македонците немаме право да им го одземеме тоа да уживаат за време на големи натпреварувања. Мора да одиме по тој пат, а успехот ќе си дојде сам по себе.“

Митревски: Серијата порази од европски селекции треба да не загрижи

Одбрани 16 удари, но Македонија повторно поразена.

КОМПЛЕТНО „ПОТОНАТИ“: Македонија ќе игра за 15. место

Македонската ракометна репрезентација доживеа нов пораз на Светското првенство, Русија беше подобра со 30-28. 

Маки со срце за Македонија (ФОТО)

ФОТО: СпортмедиаМарјан Начевски е еден од ретките Македонци во „Ланксес Арена". Македонскиот делегат дојде специјално во Келн за да ги поддржи ракометарите против Русија, дуел кој ќе го даде првиот патник во битката за...

Столе, Дибиров, Шишкарев си подадоа рака, подобриот нека победи (ФОТО)

Спортмедиа во Келн, Марија КовачеваЗа половина час ќе почне дуелот меѓу Македонија и Русија, победникот ќе се бори за 13. место во Светското првенство. Пресметката меѓу вардаровите играчи ја прави оваа средба посебна иако двата тима влегуваат разочарано по елиминацијата од главната рунда.Капитенот на „црвено-црните“ Стојанче Стоилов, Мартин Поповски, Тимур Дибиров, Данил Шишкарев и Глеб Калараш си подадоа рака, подобриот нека победи.

Од Веспрем експрес во Келн: Штербик ќе ја спасува Шпанија

Искусниот голман, Арпад Штербик ќе го замени повредениот Родриго Коралес на голот на Шпанија.  

ИСТОРИЈАТА ВЕЛИ: Со Русија знаеме да се носиме

Во последните две децении со Русија сме се соочиле трипати на големите натпреварувања, а скорот е една победа и две реми.

Пелистер донесе екс-играч на Металург

Ветеранот Станојевиќ е второто засилување на Пелистер во пресрет на продолжението на сезоната

Pages