Ракомет

ЕХФТВ: ЕКС-ВАРДАРЦИТЕ ПОВТОРНО ГО ПРИВЛЕКУВААТ ВНИМАНИЕТО

ЛШ: Циндриќ во тимот на колото, Македа во Топ 5 голови! (ФОТО+ВИДЕО)

Македа и Кањелас ја уништија одличната партија на...

Нант ниту од втор обид не успеа да дојде до првиот триумф сезонава. Иако во...

Еурофарм Работник го реши и Радовиш

Еурофарм Работник го совлада Радовиш со 35-27 во последниот меч од второто коло...

Брестовац: Знам дека сакате резултати, но мора да...

Металург не успеа до крај да му се спротистави на далеку подобриот и поискусен...

МИЛОСАВЉЕВ: Не смеевме да ги изневериме нашите навивачи

Првиот натпревар во елитата на домашен терен носи голем мотив за вардаровите ракометари.

А што да се каже друго: Како си ги мачкаме Швеѓаниве (ФОТО)

Капитенот на Вардар, Столе Стоилов е надвор од терените поради повреда на десната дланка, неговото враќање е најавено за декември. Стоиле и вечерва беше на трибините, а неговата гримаса доволно говори за мечот со Кристијанштад, кој заврши со триумф од 33-25.

ГАЗЕЊЕ: Кристијанштад е „пациент“ на Вардар

„Црвено-црните" ја продолжија својата позитивна серија и во дуелите со шведскиот првак, 33:25 (19:10) односно сега имаат скор од 7-0, во четвртата сезона во низа во која се соочуваат во групната фаза од најсилното европско клупско натпреварување.

ВАРДАР БЕЗМИЛОСЕН: Кристијанштад се „изгуби“ во Скопје

Македонскиот првак со убедлива, доминантна игра замина на паузата, 19:10, во дуелот против Кристијанштад, прв на домашен терен во Лигата на шампионите. 

САЛАТА НИКОГАШ ПОПРАЗНА: Малку се ама гласни се! (ФОТО)

Изненадувачки е што арената е полупразна со оглед на тоа дека македонската ракометна публика изминатиот период силно негодуваше и критикуваше поради отсуството на ТВ пренос на натпреварите од Лигата на шампионите на македонските претставници.

СЦ "Борис Трајковски" доби модерен изглед, монтиран висечкиот семафор (ФОТО)

Во СЦ "Борис Трајковски" денеска на средина на теренот беше поставен висечкиот семафор. По долги години оваа сала ќе понуди нешто ново, но и ќе биде уникатна. Македонија го доби првиот висечки семафор, а доколку навреме се завршат сите работо, истиот ќе биде пуштен на утрешниот меч меѓу Металург и Бешикташ.

ПРИБАК: „Без Кузмановски и Пешевски Металург има лимитиран напад“

Втора година по ред Прибак и Бешикташ се враќаат во Скопје, а средниот бек смета дека, како и лани, неговиот тим одново ќе си замине дома со бодовите.

ВАРДАРЦИ УЧАТ ОД СОПСТВЕНОТО ИСКУСТВО: На секоја серија и доаѓа крај, но тоа не смее да го дозволиме со Кристијанштад

Кристијанштад гледано на хартија е можеби „најлесниот" ривал во групата, кој против Вардар нема радост од 2015 година навака. Серијата е 6-0 за „црвено-црните“, кои лани против Швеѓаните ја имаа и највисока победа во групната фаза од Лигата на шампионите, со 16 гола разлика (31:15).

ЗАГЛАВИ ВИЗАТА: Нема деби за Гедбан

Алжирскиот младински репрезентативец, кој требаше веќе да биде во Скопје ќе мора уште малку да почека пред да го облече „црвено-црниот“ дрес.

Велковски: Со добра одбрана до позитивен резултат против Бешикташ!

Денеска се одржа прес-конференција по повод натпреварот од второто коло на Лигата на шампионите, меѓу екипите на РК Металург и на Бешикташ.

Pages