НЕКОГАШНАТА РЕПРЕЗЕНТАТИВКА ВО ЦЕНТАРОТ НА ВНИМАНИЕТО

Црвенковска: Фуриозниот старт на Вардар во ЛШ не беше случајност!

Како што е веќе познато, оваа сезона Билјана Црвенковска е дел од стручниот штаб, како асистент на Роберто Гарсија Парондо во машкиот ракометен клуб на Вардар.

објавено: 19 октомври 2018 - 17:36

Долги години таа беше дел од македонската женска ракометна репрезенација со настапи на неколку големи натпреварувања. После завршувањето на нејзината кариера, во Вардар беше назначена за заменик директор, а сега е првиот женски асистент во машката ракометна Лигата на шампионите.

Таа стана првата жена, горда која доби шанса да бидат дел од тренерскиот тим на клубот со голем клупски профил како Вардар и се надева дека ќе ја оправда шансата што и е дадена.

„Цел живот го сакам и живеам со ракометот, па затоа сакам да бидам вклучена. Тоа е моето задоволство. Нова сум на оваа позиција и имам добар ментор од кој можам да научам и се подобрувам, па во иднина можам да поминам и го користам моето знаење во клубот. Секогаш е задоволувачко во исто време предизвик да се биде прв во било што, особено кога станува збор за ЛШ", рече Црвенковска.

И покрај промените во ростерот на Вардар, тимот имаше фуриозен старт во ЛШ со четири победи по ред, а Црвенковска смета дека тоа не е случајност, туку доаѓа како резултат на предсезонските тешки и напорни подготовки и претставувајќи ги новите играчи во „системот на Вардар".

„Нашиот тим има систем кој постојано се користеше во изминатите сезони и успешно продолжи со новиот тренер Парондо. Келце ја прекина победничката серија, но на тој дуел во Полска имавме повредени играчи, плус и црвениот картон на Борозан во раната фаза ја промени подготвената тактика која на крајот не успеа во наша корист. Што се однесува до групата, морам да сугерирам дека тимовите секоја година стануваат се посилни и тешко е да се предвиди било кој натпревар. Нашиот тим секогаш цели високо, надевајќи се дека нашите желби ќе бидат исполнети на крајот на сезоната", додаде некогашната репрезентативка.

Целото интервју на Билјана Црвенковска за „ehfcl.com" можете да го прочитате ТУКА

Најново во Ракомет