МОЖЕ ДА СЕ КАЖЕ ДЕКА ОВА Е И ПРВА ТИТУЛА НА ЦРНИОТ КОНТИНЕНТ

Со Франција слави и цела Африка, а еве и зошто е тоа така

Дури 13 фудбалери кои се закитија со златниот медал по потекло се од некоја африканска земја

објавено: 15 јули 2018 - 20:50

Франција го слави златото на Светското првенство во Русија. „Галските петли“ по втор пат во историјата се на планетарниот фудбалски трон. Во финалето тие ја победија Хрватска со 4:2 за големо славје на „триколорите“.

Сепак, освен Франција според многумина, овој златен медал треба да го слави и цела Африка. Тоа е така бидејќи „црниот континент“ дава дури 13 фудбалери кои се дел од француската репрезентација, а имаат потекло од Африка. 

Еве ја листата на француски играчи и нивното потекло од која африканска земја е: 

 

Најново во Меѓународен Фудбал