ТАЖЕН РОДЕНДЕН

Познато е зошто Салах не влезе во игра

Светското првенство во Русија не започна добро за Египет. Долго време фудбалерите на оваа земја одлеваа на нападите на Ургувај, но во 89. минута, Хименез ја погоди мрежата на „фараоните".

објавено: 15 јуни 2018 - 19:00

Светското првенство во Русија не започна добро за Египет. Долго време фудбалерите на оваа земја одлеваа на нападите на Ургувај, но во 89. минута, Хименез ја погоди мрежата на „фараоните".

Ова значи дека против Русија (19. Јуни) и Саудиска Арабија (25. Јуни) немаат право на пораз, доколку сакаат да се останат во игра за осминафиналето, а голема помош за исполнување на оваа цел ќе имаат од најдобриот играч Мохамед салаг.

Очекувањата беа дека фудбалерот на Ливерпул кој во четвртокот наполни 26-години ќе заигра против Уругвај но селекторот Ектор Купер не му даде шанса.

„Салах ќе има важна улога во следните мечеци. Не сакавме да ризикуваме, мислам дека ќе биде подготвен за следниот дуел", рече Аргентинецот на клупата на Египет.

За потстетување Салах го повреди рамото во финалето на Лигата на шампиомите, кога со боречки зафат го собори Рамос.

Најново во Меѓународен Фудбал