Квалификации за Купот на Африканските нации

Нигерија, Уганда и Мароко обезбедија место на КАН 2019

Либија е на чекор до пласман по убедливиот триумф на гости кај Сејшели од 8:1.

објавено: 17 ноември 2018 - 19:30

Фудбалските репрезентации на Нигерија, Уганда и Мароко го обезбедија своето учество во Африканскиот куп на нации во 2019 година. На добар пат да стигне таму е и селекцијата на Либија.

На денешното продолжение на квалификациите за пласман на континенталниот собир во Африка, Нигерија одигра нерешено 1:1 со Јужна Африка, Уганда победи минимално со 1:0 против Зелено'ртските Острови во Кампала, а Мароко се квалификуваше поради поразот на директниот конкурент Малави од Коморските острови со 2:1.

Либија возврат постигнам поразен успех со 8: 1 над Сејшелите и ќе домаќини на Република Јужна Африка во март, како при победа ќе се приклучат на веќе успешните Нигеријци од Група Е.

Либијците се доближија до настап на континенталниот собир откако ги прегазија Сејшелите со 8:1 и тоа на гости. Оваа победа ги донесе и на чекор од рекордот за најубедлива победа во групната фаза, која ја држи Гана по победата од 9:1 над Нигер од пред 49 години.

Најново во Меѓународен Фудбал