Кошарка

ПОМАЛКУ ОЧЕКУВАНО, А ПО САМО ДЕСЕТ ОДИГРАНИ НАТПРЕВАРИ

ПОТПОЛНО ПОГРЕШНА ПРОЦЕНКА: Се разделија Кармело и Хјустон!

„Ракетите" го уништија шампионот (ВИДЕО)

Кошаркарите на Хјустон Рокетс го совладаа Голден Стејт на свој терен со...

НЕ Е ВИДЕНО ОД ВРЕМЕТО НА ЛЕБРОН: Уште е студент...

Иако уште не зачекорил во професионалните води оваа сезона сигурно ќе беше дел...

Слукас ги реши своите, Џикиќ со прва победа во...

Фенер го доби дербито во Атина, Џикиќ со Будуќност до дебитантска победа во...

Ленард ги води Репторс кон бројот 1 на Истокот (ВИДЕО)

Торонто Репторс е најдобрата екипа на истокот, а тоа канадскиот тим го покажа и со победата во Сакраменто (114:105).

Чендлер ќе го прави Лејкерс посилен во рекетот (ВИДЕО)

Центарот Тајсон Чендлер расчисти со Феникс Санс, и потпиша едногодишен договор со Лос Анџелес Лејкерс, соопшти генералниот менаџер на „езерџиите" Роб Пелинка...

УБАВА ГЛЕТКА: Антиќ, Гечевски, Блажевски...по нотите на Лечиќ (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Во „Градски парк“ се одигра хуманитарен натпревар меѓу првиот тим и ветераните на Работнички за помош на 25-годишната Ирена Танчева. На едно место по долго време во ист дрес се најдоа легендите како Марјан Србиноски, Тодор Гечевски, Перо Блажевски, Перо Антиќ, Ристе Стефанов, Енес Хаџибулиќ, Александар Јончевски, Тони Симиќ, Борис Нешовиќ, Александар Димитровски...кои играа под нотите на Лазар Лечиќ. На другата страна настапија момците кои го носат дресот на најтрофејниот кошаркарски колектив, секако под водство на Марин Докузовски. 

УРНАТО ПРОКЛЕТСТВОТО: „Металците" стигнаа и до првата победа на гости

Андрија Бојиќ веројатно го имаше полувремето на кариерата. Српскиот крилен центар реализираше неверојатни 27. поени во првото полувреме од гостувањето на МЗТ Скопје во салата „Милениум" во Вршац. На крајот, доволно за прва гостинска победа на МЗТ Скопје во АБА 2 конкуренција,против Вршац славеа со (95:88).

Даниловиќ: Јокиќ нема желба да игра за репрезентацијата!?

Претседателот на Кошаркарскиот сојуз на Србија, Предраг Даниловиќ ја шокираше целата домашна јавност, откако најави дека најдобриот и најплатениот српски кошаркар во моментов, Никола Јокиќ, нема(л) повеќе желба да игра за српската репрезентација.

Без Иванов во напад на Вршац и првата гостинска победа

Крајно време е МЗТ Скопје да дојде и до првата победа на терен кој важи за гостински. Односно оној максимален домашен ефект да биде надграден и награден со успех надвор од Скопје.

Далас до 70 поени на полувреме – Дончиќ 23 за победа (ВИДЕО)

Тимот од Тексас стигна до третата победа во сезоната откако на свој терен го совладаа Вашингтон Визардс со (119:100)...

На Балканот не оди како што треба...

Гевгеличани беа во постојана резултатска негатива, и на крајот го положија оружјето пред албанската Теута (85:94).

СЕГА Е ОФИЦИЈАЛНО: Македонија ќе го нагости Косово во Гевгелија

Македонската кошаркарска репрезентација квалификацискиот дуел против Косово ќе го одигра во салата „26 април" во Гевгелија. 

ВУДАРД: Време е да победиме и надвор од Скопје!

„Сметам дека е време да дојдеме до првата победа на гостински терен во АБА2-лигата, иако нема да ни биде лесно“- вели Американецот.во редовите на „металците“

Pages