Кошарка

„МЕТАЛЦИТЕ“ СПРЕМНИ ПРЕД СТАРТОТ НА АБА 2 ЛИГАТА

КОЧОВ: Можеби МЗТ презема ризик, но кадарни сме

Здружението, а не МКФ, го врати Шкупи во Првата...

Денеска, во просториите на Македонската кошаркарска федерација беше одржан...

Ќе падне ли МКФ на тестот наречен „Шкупи"?

Клубот од Чаир лани беше дел од елитата. Но не ги испочитува двата рока дадени...

Леброн не лаже: Далеку сме од Голден Стејт

Три месеци по официјализацијата на трансферот во Лос Анџелес Лејкерс, Леброн...

Во Кина нема место за европскиот првак

Словенија на домашен терен беше совладана од Турција со 77-86 и ги загуби сите шанси за пласман на Светското првенство.

Плус осум од Нено, минус осум за Хувентуд

Екипата од Бадалона го загуби финалниот дуел на турнирот во Овиедо. Подобар од нив беше аргентинскиот состав Обрас Санитариас (70:78).

Лекција од Блоко за младите „академици"

Во Правец, против Академик (71:66) со ефикасна игра на Мијатовиќ, Гајдис, Николиќ и Младеновиќ...

Рубин Стефанов одби турско државјанство, потпиша за Римини Крабс

„Анадолу Ефес е најдобриот и најпрофесионалниот тим, не задолжи до крајот на животот. Но, за нашето семејство постои само едно државјанство – македонското", вели легендарниот кошаркар, Врбица Стефанов за „Спортмедиа".

НЕВЕРОЈАТНА ГРЕШКА: Како Израел и буквално загуби добиен меч (ВИДЕО)

На 0.4 секунди пред крајот, Израелците водеа со (91:90) и имаа две слободни фрлања. Томер Гинат застана на линијата, го погоди првото, а намерно го утна второто слободно фрлање. И тоа беше добар план, доколку Гинат не направи сериозна грешка.

АКО ВЕЛИ МАРБЕРИ ТОГАШ... Зајон ќе биде многу подобар од Леброн!? (ВИДЕО)

Некогашниот плеј на многу екипи во НБА и веројатно најдобриот и најсакан играч во Кина, Стефон Марбери, говори за ѕвездата која доаѓа – Зајон Вилијамсон.

Знам дека е исправно, но раката „игра" и на тастатурата (ВИДЕО)

За прв пат кога и официјално кажа крај на играњето кошарка, аргентинската кошаркарска икона проговори за медиумите зошто го направил тоа.

Успешен тест на Блокотехна во Бугарија

Кошаркарите на Блокотехна во пријателски натпревар триумфираа против екипата на Балкан со резултат 72:76 (21-16, 14-22, 21-25, 16-23).

КОСТОСКИ: Способни сме сами да си ја решаваме својата судбина!

„Многу важна победа, особено со двоцифрена разлика, во реваншот многу ќе ни значи тоа. И дека и во следниот меч со Косово ќе ја оправдаме улогата на фаворит. Разликата нема да биде важна, сакаме да не биде важна. Мислам дека сме доволно добри да бидеме во таква ситуација, да го однесеме тој меч во Романија во наша корист"- смета нашиот бек по убедливиот триумф во Скопје (90:76).

ДАВИТКОВ: Да ми го понудеше некој ова пред седум дена, без размислување ќе прифатев

Селекторот на Македонија, Јорданчо Давитков е презадоволен од крајниот епилог на оваа прва фаза од натпреварите. Јасно е, стигнавме до планираните две победи, и согласно со тоа, сега е многу полeсно пред продолжението...

Pages