Кошарка

НЕ ЗНАЕ НА ШТО СЕ СО ВАКОВ СИСТЕМ НА КВАЛИФИКАЦИИ

ШВЕД: Мораме да бираме – клуб или репрезентација?

Малку поинаку е во Гостивар со Костоски на теренот

Гостиварци го скршија отпорот во Кожув во второто полувреме, и славеа во „...

ЕСПН го стaви Дончиќ на 63. место од најдобрите...

Според „ЕСПН", поранешниот член на Реал Мадрид, кој уште не одиграл ниту една...

Хендрикс е нашиот МВП, Трајковски и Стојановски...

Според бројките, Американецот со македонски пасош има најдобар индекс на...

МКФ во проблеми, новиот семафор е заглавен среде сала (ФОТО)

Проблем пред неделниот меч со Романија во рамките на вториот квалификациски циклус за пласман на ЕП. Во салата „Борис Трајковски“ и натаму е невозможно да се одржи тренинг, новиот модерен семафор прави проблем. Се уште не е монтиран на предвиденото место (на средина на теренот), па токму затоа репрезентативците денеска ќе тренираат во СЦ „Јане Сандански“. Но, ова не е најстрашното, според правилата Романија мора да одржи еден тренинг во салата каде што ќе се игра мечот. МКФ е во трка со времето, останува утре да се реши овој проблем.   

Во продажба билетите за Македонија-Романија!

Нашите најдобри кошаркари в недела (16. септември) ќе го одиграат вториот натпревар во рамките на втората фаза од претквалификациите за Евробаскет 2021.

Одамна ги научив германските „навики", ред, работа и дисциплина, пред се!

По играњето за берлинска Алба, капитенот на нашиот национален тим по втор пат во својата кариера одбра еден клуб во Германија, кој е дел од Бундеслигата.

„Леле што направивме“: Седум години од незаборавниот момент..! (ВИДЕО)

На денешен ден пред седум години најдобрата кошаркарска репрезентација тогаш предводена од селекторот Марин Докузовски испиша нова спортска историја за нашата земја.

„Кралот" има шест кандидати за титулата во НБА

Каков е изборот на Леброн Џејмс околку тоа кој би можел да се бори за шампионските прстени во најсилната лига на светот?

„Златни“ продолженија за Австрија и Данска, се мачеа Белгијците!

Освен дуелот помеѓу Косово и Македонија во рамките од групата Б, започнаа натпреварите од втората фаза во претквалификациите за Евробаскет 2021 и во останатите три групи.

Ѓуроски: Важни ни беа бодовите, очекувам да биде уште подобро против Романија!

Избраниците на Јорданчо Давитков беа сигурни на добро познатиот терен во Приштина, со исклучок на мал пад на концентрацијата во третиот период кога кошаркарите од домашниот состав израмнија и накусо го преземаа водството.

Бериша: Немавме среќа, Македонија за едно ниво подобра од нас!

Репрезентацијата во машка сениорска конкуренција ја отвори втората фаза од претквалификациите за Евробаскет 2021 со триумф над Косово.

Швед трагичар, Германија на +43, Бугарија ја шокираше Франција!

Кошаркарската репрезентација на Германија ја совлада Естонија на гости со 43:86 во првиот натпревар од втората фаза во квалификациите за Светското првенство во Кина 2019. година.

Уф, тешко, но слатко: Македонските кошаркари слават голема победа против Косово (ФОТО)

Во првиот натпревар од втората фаза од претквалификациите за пласман на Европското првенство 2021 година, македонската сениорска репрезентација вечерва во Приштина триумфираше против Косово со конечен резултат 73:76.

Pages