Кошарка

СО ЦЕЛ ЗАЕДНО СО НАВИВАЧИТЕ ВРАЌАЊЕ НА ШАМПИОНСКИТЕ ТИТУЛИ

И „Цедевита“ стана дел од спонзорскиот тим на МЗТ Скопје

Богдановиќ мора да го оперира левото колено

Стара повреда која Богдановиќ ја обнови при последните настапи за српската...

Пукна и „стотка" во Гостивар

Во натпревар во кој многу малку се мислеше на одбраните, Гостивар беше за...

Во АБА нема место ниту за јуниорите на МЗТ Скопје

На јуниорските турнири кои ги организира регионалната лига оваа сезона, нема...

Тренерот на Ц. Звезда искрен: Играме со МЗТ, ама во мислите ни е Будевелник!

Црвено-белите ги очекува исклучително важниот реванш-четвртфинален меч од Еврокупот, но нема лесно да се откажат од бодовите, поради клупскиот имиџ, но и поради желбата за реванш за поразот во Скопје во првиот дел од АБА-лигата.

Шампионот во (не)возможна мисија: МЗТ брка одлични три од четири против белградските гиганти!

Ако „металците“ минатата сезона беа вистински баук за АБА-тимовите од Хрватска, со седум победи во осум меча, сега тие се тврд орев за вечните српски ривали, со кои имаат позитивен биланс во досегашните три пресметки.

Дивац планира да ја напушти Србија, ќе бара работа во НБА-лигата!

Еден од најдобрите кошаркари на сите времиња на просторот на поранешна СФР Југославија, Владе Дивац, следната година дефинитивно ќе го напушти претседателското место во Олимпискиот комитет на Србија (ОКС) и ќе ја...

Кевин Дурант прави чуда и ита кон легендарниот Мајкл Џордан (ВИДЕО)

Едноставно - Кевин Дурант не може да се чува, а во тоа, во ноќта помеѓу четврток и петок, се убедија и кошаркарите на Кливленд, кои ги положија копјата пред најдобриот стрелец во НБА лигата и неговата Оклахома - 102-95...

Богдановиќ со фантастична тројка го урна Макаби и предизвика делириум во „Арена“ (ВИДЕО)

Начинот на кој бекот го тренира шутот, со тренер качен на столче кој има метла во рака, се покажа како ефективен со оглед на тоа што вечерва постигна четири тројки и вкупно 18 поени.

Роналдо имаше „проблем“ со девојката: Кристијано навиваше за Реал, ама Ирина ја бодреше – ЦСКА! (ФОТО)

Ѕведата на фудбалски гигант Реал Мадрид, Кристијано Роналдо, вечерва беше на трибините во „Паласио де депортес“ во шпанската престолнина давајќи им поддршка на кошаркарските колеги од истото спортско друштво на...

Фенербахче загуби, кралски пречек за Обрадовиќ во Атина (ВИДЕО)

Екипата на Фенербахче го претрпе шестиот пораз во кошаркарската Евролига откако во Атина, загуби од Панатинаикос (67-76). Иако избраниците на Обрадовиќ го отворија натпреварот одлично, сепак, поради катастрофалниот втор...

Големо срце кошаркарско: Дино Раѓа две децении тајно се грижел за дете на загинат војник!

Легендарниот центар повеќе од 20 години финансиски ѝ помагал на самохрана мајка и на нејзиното дете, но и се грижел тоа да не се дознае во јавноста.

Ќе се „чешла“ ангажманот на Фил Џексон во Њујорк

Челниците на НБА лигата ќе испитуваат дали  поставувањето на Фил Џексон на позицијата генерален менаџер во тимот на Њујорк Никс е регуларно, поради тоа што трофејниот тренер е во долгогодишна врска со Џини Бас, која е...

Партизановецот Богдановиќ го подобрува шутот со помош на – метла! (ФОТО)

Бекот на белградскиот кошаркарски гигант Партизан, Богдан Богдановиќ, важи за еден од најдобрите шутери во моментов во европската кошарка, нешто што не е само сиров талент туку е стекнато со часови и часови напорна...

Pages