Кошарка

Димитријевиќ на чекор до финалето на Копа дел Реј...

Хувентус приреди сензација во четвртфиналето на Копа дел Реј, ја совлада...

Прозивката без Хендрикс и Ѓуроски

Македонската репрезентација утре (17 часот) ќе го има првиот собир во рамките...

Мисијата на Филиповски и Митев во Монако завршува?

Челниците на Монака, неофицијално сакаат што поскоро да ја прекинат соработката...

Најтрофејниот кошаркар не се откажува: Ветеранот Симиќ пред потпис со Фени И.!

Убедливо најтрофејниот македонски кошаркар со девет шампионски титули зад себе, 38-годишниот Тони Симиќ, следната сезона најверојатно ќе го носи дресот на кавадаречкиот прволигаш Фени индустри, дознава „Спортмедиа“....

Туркоглу продолжува со Клиперс

Екипата на Лос Анџелес Клиперс објави дека повторно потпиша договор со турскиот интернационалец Хедо Туркоглу. Ветеранот лани одигра 38 натпревари за Клиперс откако потпиша договор на 10 јануари. Тој имаше мала минутажа...

Србите за лудиот кош на Радуљица: Ова го вежбавме цело лето, специјално за полуфиналето на СП! (ВИДЕО)

Кошаркарите на Србија се пласираа во големото финале на Мундобаскетот во Шпанија, каде што утревечер ќе се сретнат со селекцијата на САД, откако синоќа ја совладаа Франција во меч во кој беше постигнат најлудиот кош на...

Кожув продолжува со добрите игри: Гевгеличани го освоија Солун!

Со победите над Кавала (71-64) во вчерашното полуфинале и над Ираклис (82-77) во денешното големо финале, кошаркарите на Кожув триумфираа на меѓународниот турнир кој изминативе два дена се одржа во Солун во организација...

Т-баскет ќе игра во елитата: Тетово првпат во историјата добива кошаркарски прволигаш!

Екипата на Т-баскет од Тетово идната сезона ќе настапува во кошаркарската елита откако управата на овој тим решила да ја прифати поканата од Здружението на прволигаши да ја замени Лирија, која воопшто не се пријави за...

Ѓоковиќ одушевен од кошаркарите: Тео, ти ја бакнувам златната рака!

Кошаркарските репрезентативци на Србија имаа огромна поддршка за време на вечерашниот натпревар против Франција во кој остварија голема победа и пласман во финалето на Мундобаскетот, а по средбата собраа и огромен број...

Балканот слави: Брилијантниот Теодосиќ ја одведе Србија во големото финале!

Спортските вљубеници кај северниот сосед, но и на целиот Балкан вечерва ја слават фантастичната игра и големата победа на кошаркарите на Србија во полуфиналната пресметка со Франција (90-85) и нивниот пласман во битката...

Сите тројки на Перо Антиќ во НБА-лигата! (ВИДЕО)

Кога 31-годишниот македонски центар Перо Антиќ потпиша за Атланта хокс минатото лето веројатно не очекуваше дека тој ќе биде клучниот играч во стратегијата со која за малку неговиот тим ќе ја елиминираше Индијана во...

Првото вечно дерби за 50 дена во „Градски парк“, реваншот на - Денот на вљубените!

Уште точно 50 дена ги дели македонските спортски вљубеници од најголемиот домашен кошаркарски спектакл, пресметката помеѓу МЗТ Скопје и Работнички, откако вчерашната ждрепка реши првата средба помеѓу вечните ривали да...

Фарид: Ги посакував арогантните Шпанци, да ги згазиме дома

Кенет Фарид, репрезентативецот на Соединетите Американски Држави, по победата над Литванија и пласманот во финалето на Светското првенство, не ја пропушти можноста да ги „пецне“ Шпанците, кои беа елиминирани во...

Pages