Кошарка

ГОЛЕМА ПОБЕДА ЗА ФИЛИПОВСКИ И МИТЕВ

Монако ги шокираше „ѕвездашите" среде Белград (ВИДЕО)

Кожув се врати, па падна за трет пораз во БИБЛ

Македонскиот претставник во балканското друштво, Кожув е совладан на...

Јас играм како што најдобро знам и умеам, не ми е...

Бил „ваков", бил „онаков". Каков и да бил, Марјан Јанески покажа зошто ги...

Печалов привремено во Пелистер, се чека на...

Српскиот стручњак Зоран Тодоровиќ, некогаш дел од успешниот проект на клубот од...

Наградата „Алфонсо Форд“ заслужено во рацете на Кејт Ленгфорд (ФОТО)

Италијанските љубители на кошарката се надеваа дека нивниот Армани Џинс ќе биде учесник на завршниот турнир на домашен терен, но мораа да се задоволат само со инвидуалните признанија на нивниот најдобар кошаркар. Откако...

Заре Марковски ја напушти Венеција

Македонскиот кошаркарски тренер, Заре Марковски не е повеќе тренер на италијанскиот клуб Венеција. Како што соопштуваат италијанските медиуми, искусниот македонски стратег кој седна на кормилото на Венеција оваа сезона...

Дејвид Блат за „Спортмедиа“: Уживам кога нè сметаат за аутсајдери, тогаш сме најопасни

Искусниот американски тренер со израелско потекло, Дејвид Блат не чувствува никаков притисок дека мора да ја освои Евролигата, иако го води кошаркарскиот гигант Макаби Тел Авив во пресрет на фајнлфор-турнирот во...

Обрадовиќ и Менегин недостижни на вечната листа

Веќе станува необично втор кошаркарски фајналфор без најтрофејниот тренер Жељко Обрадовиќ - сегашниот тренер на Фенербахче Улкер има 13 завршни турнири и 8 титули како тренер на Партизан, Хувентуд, Реал Мадрид и...

Нова тепачка во „Градски парк“: Полицијата ја заклучи салата за да ги идентификува тепачите!

Инцидентот почнал помеѓу играчите, а продолжил со учество на дел од навивачите на двата тима, по што припадниците на МВР во заклучена сала се обидувала да ги идентификува тепачите и тоа со прегледување на видео-снимката од мечот.

Томиќ: Дојдовме да победиме, а не да бидеме трети или четврти

Хрватскиот репрезентативец Анте Томиќ, кој е постојан учесник на фајнлфор-турнирите на Евролигата го сонува големиот пехар и не крие дека со Барселона викендов е дојден за да го однесе пехарот во Каталонија Единствениот...

Руди Фернандез e атракција во Милано, сите сакаат селфи со него (ФОТО)

Поранешната НБА ѕвезда и шпански репрезентативец Руди Фернандес, членот на Реал Мадрид е вистинска атракција во Милано. На двочасовното дружење на големите кошаркарски звезди во центарот на Милано во фан зоната на „...

Сосема очекувано: Серхио Родригез МВП на Евролигата (ВИДЕО)

Серхио Чачо Родригез е МВП на регуларниот дел од сезоната во Евролигата и ќе го наследи Василис Спанулис, кој го освои ова признание минатата година. Тој е втор шпанец кој го добива ова признание по Хуан Карлос Наваро,...

Фајналфор-турнирот од Евролигата годинава без Македонец!

Кошаркарската елита викендов ќе биде во Милано, каде што утре во „Медиоланум Форум“ ќе почне завршниот турнир од Евролигата, на кој ќе учествуваат шпанските Барселона и Реал Мадрид, израелски Макаби Тел Авив и руска...

Вистинските шампиони победуваат кога е најтешко: Сан Антонио и Мајами финалисти! (ВИДЕО)

Повторно беше тесно, но вистинските шампиони победуваат и кога е најтешко! Кошаркарите на Мајами и Сан Антонио обезбедија пласман во конференциските финалиња на Истокот и Западот, поради тоа што во ноќта помеѓу среда и...

Pages