„ЦРНАТА МАМБА“ НАПОЛНИ 40 ГОДИНИ

Десет нешта кои треба да ги знаете за Коби Брајант! (ФОТО+ВИДЕО)

На 23 август 1978. година во Филаделфија се роди едно од најголемите кошаркарски светски имиња кое што остави длабока трага во американската НБА лига.

објавено: 23 август 2018 - 19:30

20. години беше верен на Лос Анџелес Лејкерс, за две децении се стекна со статусот еден од најдобрите стрелци во лигата, плус пет шампионски НБА титули и вкупно 33.643 илјади постигнати поени постигнати. Двократен олимписки шампион со САД, на Игрите во Пекинг 2008 и Лондон 2012.

Еве 10 нешта што треба да ги знаете за Коби Брајант по повод неговиот 40. роденден:

1. Коби и рап (најкорисниот играч во НБА за 2008 година, исто така, има и свој момент на слава во музиката. Во 1998 година, Коби успеа да сними рап албум. Додека го прави тоа, тој соработува со американскиот бизнисмен и автор Стив Стут).

2. Неговото полно име (Всушност, тоа е Коби Бин Брајант. Факт кој малку луѓе го знаат).

3. Предизвик (Тоа не е една од работите што може да ја вознемири „Црната мамба". На рап дуел го предизвикува поранешниот играч на Клиперс и Торонто, Алвин Вилијамс).

4. Како се мотивира Коби (Секој спортист има нешто или нешто со цел да се мотивира. Најкорисниот играч (МВП) од НБА финалните мечеви во 2009 и 2010 година го избра Брус Ли, актер и мајстор на боречки вештини.

5. Битката со татко му (Всушност, Коби има доста сериозни противници уште како мало дете, но ретко им дава победи. Легендата на Лејкерси за прв пат го порази татко му, Џо Брајант (поранешен играч на Хјустон и Филаделфија) на 16 годишна возраст.

6. На бал (Коби беше очигледно доста популарен во средно училиште, бидејќи неговата дама на балот беше „Р&Б" пејачката Бренди).

7. Името (Коби, всушност, е именуван по јапонско јадење што неговиот татко го пробувало на една од неговите посети во Азија).

8. „Маратонките" (Како ѕвезда која го задржува својот имиџ, Коби Брајант мора да направи впечаток. Интересно, тој носи различен пар патики во секој НБА натпревар).

9. Помошникот (Коби доста често се служеше со таблата за време на натпреварите, што му помагаше да се наметне. Тој самиот е убеден дека ова требало да се евидентира како асистенции).

10. Љубовта (Учесникот на 18 изданија во „НБА Ол Стар", се среќава со неговата сопруга Ванеса во текот на видео снимањето за „K.O.B.E". Тие се заедно од 1999 година).

Најново во Кошарка