Фудбал

„БАРДИМИНАТОР“: Ремек дело за водство од 1:0...

Нашите најдобри фудбалери уште од самиот старт атакуваа кон првиот гол вечерва...

Грузија најдобра во Лигата „Д“, Македонија во...

После нерешениот резултат кај Андора, се надевавме дека Грузијците ќе кикснат и...

Стартните 11: Се враќаат Елмас и Алиоски, во...

Најдобрата македонска репрезентација оди по нов триумф, важен во битката за...

Пандев: Победа од 7:0 и 4:0 е иста како и онаа од 2:0... Се бројат трите бода

„Јас сеуште стојам на тоа дека ова е нашата најдобра репрезентација. Тоа ќе се докаже не само на утрешниот меч туку и во следните квалификации“- вели предводникот на нашиот национален тим пред дуелот со Лихтенштајн во Вадуц.

Ангеловски: Верувам во овие момци, размислуваме само на Лихтенштајн!

Најдобрата македонската фудбалска сениорска репрезентација се подготвува за петтиот натпревар од УЕФА Лигата на нации, дуел кој што е многу е битен во трката за првото место во групата 4, но и воопшто во Лигата „Д".

Чурлинов: Мислам дека имаме солидни шанси, сè ќе зависи од мечот со Чешка!

Дарко Чурлинов е еден од фудбалерите кој ги брани боите на македонската У19 репрезентација на квалификацискиот турнир за пласман во Елитна фаза на УЕФА каде што исто така со нов погодок ја потврди својата добра натпреварувачка форма ширум терените сезонава.

Македонските репрезентативци денеска во Вадуц (ФОТО)

Во текот на денешниот ден експедицијата на Македонија го напушта „Панорама Ресорт" во Фојсисберг и се оди во Вадуц.

Вардарци бараат средба со Самсоненко!

Проблемите во Вардар ќе се решаваат на маса. Со оглед на тоа дека немаат никаква доверба во тандемот Симев - Спасески, со оглед на тоа дека доста им од лажните ветувања дека ќе добијат плата на 1-ви, па на 10-ти или 15-ти во месецот, играчите ќе седнат на маса со Сергеј Самсоненко за да видат што понатаму.

Димитриевски, Шишковски и Илиев на „тест“ (ФОТО)

Македонската фудбалска репрезентација денеска во комплетен состав ги одработуваше подготовките за дуелот со Лихтенштајн закажан за во петок. На „тест“ беше ставена голманската тројка, Столе Димитриевски, Дамјан Шишковски и Дејан Илиев. Нашите фудбалери утре се селат во Вадуц каде ќе го одржат последниот тренинг пред мечот за зацврстување на првото место во групата. 

На последното гостување во Вадуц стрелци беа Николов и Несторовски (ВИДЕО)

Досега овие две репрезентации се сретнале осум пати, далеку поуспешна е Македонија со учинок од седум победи и само едно реми.

У19: Македонија извлече важен бод против Хрватска (ВИДЕО)

Во првиот натпревар од квалификациите за пласман во елитната рунда за ЕП, денеска македонската фудбалска репрезентација за играчи до 19 години ремизираше 1:1 (1:0) против селекцијата на Хрватска.

Тасевски: Недостасува континуитет за да се биде при врвот!

Македонскиот претставник на годинашната меѓународната сцена, кој во првото квалификациско коло од Лига Европа одигра епизодна улога, скопски Работнички како да тргне со посакуваниот натпреварувачки ритам.

Сејдини: Подобра инфраструктура и сериозно финансирање во мак-фудбалот!

Објавено е интервју со в.д. претседателот на Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ), Мухамед Сејдини.

Pages