Фудбал

У19: Македонија извлече важен бод против Хрватска

Во првиот натпревар од квалификациите за пласман во елитната рунда за ЕП,...

Тасевски: Недостасува континуитет за да се биде...

Македонскиот претставник на годинашната меѓународната сцена, кој во првото...

Сејдини: Подобра инфраструктура и сериозно...

Објавено е интервју со в.д. претседателот на Фудбалската федерација на...

Ремизираа Брегалница и Кит Го, мајсторија на Мартин Стојанов!

Денеска во Вторите фудбалски лиги во Македонија, на Западот имаше четири, а на Истокот вкупно три натпревари. Претходните средби неа одиграни нешто порано поради одреден број на повикани фудбалери во националните репрезентации.

Само двајца играчи ќе доцнат на утрешниот собир

Утре во 12 часот во „Панорама Ресорт" во Фојсисберг (Швајцарија), селекторот Игор Ангеловски ќе ги собере нашите репрезентативци за дуелот со Лихтенштајн на 16 ноември во Лигата на Нации. Доцнење најавија само капитенот Пандев и Алиоски. 

Штип во епицентарот: Брегалница - Кит Го, дерби на Истокот

Двата тима имаат амбиции за највисок можен пласман, а во Штип викендов секако дека бодовите значат само тоа. Домашните оптимисти, гостите најавуваат фајтерски фудбал.

Се огласи Набузе: Ќе продолжам да играм фудбал, не е точно дека немам потврда

Напаѓачот на Победа, Кириан Набуезе во 20. минута на дуелот Ренова и Победа паднал во безсознание. 

ИЗБЕГНАТА ТРАГЕДИЈА ВО ТЕТОВО: Лекарите го спасија Набузе од смрт

Напаѓачот на Победа, кој инаку има срцева мана, во 20.минута паднал во безсознаение, и само благодарение на лекарите избегната е трагедија. 

Седми гол за Сараево, Велкоски стрелец во босанското дерби (ВИДЕО)

Сараево и покрај ремито останува на врвот во фудбалската лига на Босна и Херцеговина со 37 бодови, пет повеќе од Зрињски.

Херојот на Шкупи: На најдобар можен начин испратен Зендели со сите почести! (ФОТО)

Суад Зендели на крајот од есенскиот дел ќе ја заврши својата кариера, голманот на прволигашкиот фудбалски клуб Шкупи.

Чурлинов со два гола го „среди“ и Дуизбург

И денеска во 11. коло од јуниорската Бундеслига - Запад, триумфираше составот на У19 Келн на гостувањето кај У19 Дуизбург, со резултат 0:4 (0:1).  Повторно еден од најзаслужните за трите бода на Келн е Дарко Чурлинов кој овој пат се запиша двапати во листата на стрелците, а воедно забележа и една асистенција.

Тасевски: Не заслуживме пораз, Шкендија ја спаси голема среќа!

Работнички го забележа вториот пораз во низа, вкупно седми во шампионатот, откако загуби со 1-2 на арената „Филип Втори" од Шкендија.

Османи: Верувам ова е пресвртница што оди на подобро...!

Шкендија со деветтата победа (четврта по ред) сезонава го задржа првото место на табелата во Првата македонска фудбалска лига (1МФЛ).

Pages