НА НАЈНОВАТА РАНГ ЛИСТА

Шкендија на 161. место УЕФА листата

Драматичен скок на нашиот шампион на листата, следува Вардар зад него е Работнички најдобар македонски клуб во последните десет години

објавено: 18 септември 2018 - 10:00

Шкендија и официјално, барем според најновата листа на УЕФА е најдобро рангиран клуб од Македонија. Тетовци имаат коефициент 6.000 и се на 161. место во светот. Ова е благодарение на одличните настапи во Европа во последните три години.

Вардар пак се наоѓа на 193. место со коефициент 5.000. Следува Работнички со 4.250. Инаку Работнички е најдобриот клуб од Македонија во последните десет години. „Романтичарите" се на 335. место во светот, Вардар е на 372. а Шкендија на 414.

 

Најново во Фудбал