Други спортови

РЕПРЕЗЕНТАТИВЕЦОТ ЗАДОВОЛЕН ОД РИВАЛИТЕ ЗА ЕП 2019

ЉАФТОВ: Имаме група за игра и позитивна премиера

ПЕКОЛНА ПРЕМИЕРА: Македонија против европскиот...

Македонија ќе биде дел од групата Ц заедно со домаќинот Словенија, актуелниот...

Руски одбојкар се самоуби со скок од десеткатница

Никита Марченко се фрлил од зградата во која живеел во Москва, а причините ги...

Нови две изненадувања на „Австралија Опен“! (...

На Грен слем турнирот непријатно изненаден Кевин Андерсон, шестиот тенисер на...

„Отпишаните“ одбојкари и по вторпат ја прегазија Австрија

Со две победи во џебот од дебитантското гостување во Европската лига се враќаат одбојкарските репрезентативци на Македонија откако вечерва повторно излегоа како победници во пресметката со незгодната селекција на...

Надал го збриша Мареј за деветто финале и мега пресметка со Новак Ѓоковиќ на Ролан Гарос

Рафаел Надал по деветти пат се пласираше во финалето на Ролан Гарос, откако го совлада Енди Мареј со 6-3, 6-2, 6-1. Шпанскиот тенисер полесно од сите очекувања го совлада Шкотланѓанецот по 15-ти пат во нивниот 20-ти...

Ѓоковиќ: Силно сум мотивиран да го освојам единствениот трофеј кој ми недостига

Вториот светски рекет Новак Ѓоковиќ изјави дека е силно мотивиран да стигне до титулата на Ролан Гарос, а со тоа воедно ќе го освои единствениот трофеј кој му недостига во Гренд слем колекцијата. „Пресреќен сум поради...

Ѓоковиќ доби втора можност да влезе меѓу „вечните“, Србинот во финалето на Ролан Гарос

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ го совлада Ернестс Гулбис во првото полуфинале на Ролан Гарос со 3-1 (6-3, 6-3, 3-6, 6-3), па по две години се враќа во големото финале на турнирот во Париз и со евенутална победа ќе го...

Одбојкарите кои „не заслужуваат“ внимание ја збришаа Австрија среде Грац

Македонските одбојкарски репрезентативци остварија историска победа во дебитантскиот настап во Европската лига. На гостувањето во Грац целосно ја надиграа домашната селекција на Австрија во четири сета (25-18, 21-25, 25...

Успех на кариерата на Халеп: Победа над Петковиќ за финале на Ролан Гарос

Романската тенисерка Симона Халеп успеа да ја совлада германката Петковиќ во вториот полуфинален дуел на Ролан Гарос со 2-0 (6-2, 7-6) и со тоа да обезбеди пласман во големото финале. Халеп и Петковиќ го одиграа...

Шарапова го доби дуелот на „двете убавици“ за пласман во финалето на Ролан Гарос

Марија Шарапова се пласираше на третото последователно финале на Ролан Гарос, откако во полуфиналето ја освлада Ежени Бушар со пресврт, 4-6, 7-5, 6-2. Како и на дуелите со Стосур и Мугуруса, Шарапова го загуби првиот...

Одбојкарите сакаат победа против Австрија на дебито во Европската лига

Македонската одбојка вечерва ќе одбележи важен момент во пробивот на меѓународната сцена. Најдобриот машки национален тим ќе го одигра првиот натпревар во Европската лига и тоа на гости кај Австрија. Според системот на...

Грабул „падна“ во второто коло во Дам

Најдобриот македонски рекет, Димитар Грабул, беше непријатно изненаден во второто коло на турнирот во Дам. Иако петти носител, Грабул загуби од Белгиецот Жероан Ванест (921.) со 6-2, 6-4. Домашниот тенисер направи...

Ѓорческа изненади уште една фаворитка

Лина Ѓорческа игра, досега, перфектен турнир на црвеницата во Сараево, пласирајќи се во четврт-финалето без загубен сет. Во втората рунда нашата тенисерка беше подобра од Французинката Шеразад Рекс со 6-3, 7-6. Рекс не...

Pages