Други спортови

ГЕРМАНСКИ ТРИУМФ НА СВЕТСКОТО ПРВЕНСТВО

Ајзенбихлер го „грабна“ светското злато во ски-скокови

Крај на сезоната за Илка Штухец

Двократната светска шампионка во спуст заработи тешки повреди на двете колена и...

НОВАТА ИДНА ММА ШАМПИОНКА: Валери Луреда (...

ММА добива нова идна шампионка, а ѕвездата се вика Валери Луреда.Таа себе се...

Пинтеро го освои петтиот Кристален глобус во...

Французинот Алексис Пинтеро е победник на денешната комбинација во Банско,...

Ристоски: Овие момци веќе се финалисти за мене

Селекторот Жарко Ристоски реагираше побурно од вообичаено додека неговите момци ја плетеа победата против Црна Гора во првиот полуфинален натпревар од Европската лига. Задоволството кај него е големо, секако, од...

Црно ѝ се пишува на Црна Гора: Одбојкарите јурнаа кон финалето (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Победничкиот транс на македонските одбојкари не запре ниту во првиот полуфинален меч од Европската лига, против Црна Гора. Новата спортска гордост на Македонија оствари победа со 3-1 (25-23, 25-22, 21-25, 25-20) во...

Грабул во полуфинале по скратена постапка

Најдобриот тенисер од Македонија, Димитар Грабул, се пласира меѓу најдобрите четворица на фјучрс-турнирот во Кноке, Белгија. Четвртфиналната пресметка со Жонас Меркс (811.) ја мина полесно од што се надеваше, затоа што...

Црна Гора е преминот до историска слава на одбојкарите

Македонската одбојкарска репрезентација може да ја достигне најголемата слава од своето постоење. Првиот чекор кон остварување на мисијата е победа вечерва, во првиот полуфинален натпревар од Европската лига, против...

УС опен не памети вакви награди: По три милиони долари за шампионите!

Победниците на УС опен во машка и женска конкуренција сезонава ќе добија по рекордни три милиони долари, објави Тениската асоцијација на САД. Минатата година шампионите Серена Вилијамс и Рафаел Надал станаа побогати за...

Тур де Франс остана без актуелниот шампион: Фрум се повлече поради повреда

Ланскиот победник на најпрестижната велосипедска трка Тур де Франс, Крис Фрум беше приморан да се повлече од годинешното натпреварување по денешната катастрофална петта етапа. Британецот денеска на дождливото време од...

Грабул го мина и 2. коло на фјучерсот во Белгија

Mакедонскиoт тенисер Димитар Грабул го победи белгискиот тенисер Роман Богретс со 3-6, 6-4, 6-4 во второто коло на фјучрс турнирот во Кноке, Белгија. Откако Белгиецот поведе во првиот сет со 6-3, а имаше водство и во...

Денот кога Хрватска плачеше од среќа: 13 години од шампионската приказна на Горан Иванишевиќ (ВИДЕО)

Иако се успешна спортска нација во повеќе полиња, многу Хрвати ќе речат дека најубавиот момент во овие две и пол децении е кога Горан Иванишевиќ го крена пехарот од Вимблдон. „Не срамете се да заплачете народе, нашиот...

Ристоски: Дојдете Македонци да ги видите вашите нови спортски херои!

На ден пред историското полуфинале од Европската лига, одбојкарите бараат поддршка од публиката за да можат заедно да прослават голема победа против Црна Гора.

Турција добива АТП турнир

Од наредната сезона, Турција ќе добие свој тениски АТП турнир. Тениското натпреварување кое ќе биде „250-ка“ ќе се одржува од 27 април до 4 мај во Истанбул на земјена подлога и ќе биде во иста недела со тениските...

Pages