Други спортови

СУРОВ НАСТАП НА НОРВЕЖАНЕЦОТ НА ДЕНЕШНИОТ ВЕЛЕСЛАЛОМ НА СП

Кристоферсен до првото злато, Божиновски на 63. место

Шарапова се откажа од Индијан Велс

Откако поради проблеми со рамото мораше да се повлече од настап на турнирот во...

Македонија со „фенерот" на ЕИОФ

Зафировска заврши како последна во трката на 5 километри, додека Петковски не...

Влхова во „златна“ еуфорија (видео)

Фамозната Словачка победничка во битката со Шифрин, Ребензбург и Мовингел

Турција добива АТП турнир

Од наредната сезона, Турција ќе добие свој тениски АТП турнир. Тениското натпреварување кое ќе биде „250-ка“ ќе се одржува од 27 април до 4 мај во Истанбул на земјена подлога и ќе биде во иста недела со тениските...

Симовски: Македонија е јасен фаворит, уверен сум дека одиме во финале

Одбојкарската репрезентација на Македонија се избори за шанса да го исполни со победнички бои најважното поглавје во поновата историја на овој спорт. Само два меча ја делат од финалето на Европската лига во која дојде...

Кител третпат победник, но Нибали и понатаму е „жолт“

Германецот Марсел Кител е победник на четвртата етапа на Тур де Франс, во хаотична завршница. Велосипедистот на „Џајант“ ги победи Александер Криштоф од Катјуша и Арно Демар од ФДЈ во пеколен спринт на финишот и дојде...

За едно селфи, Енди Шлек го „здроби“ коленото и заврши на Тур де Франс

Луксембуршкиот велосипедист, Енди Шлек, го заврши настапот на Тур де Франс откако на вчерашната, трета етапа имаше еден инцидент. Тој се судри со еден навивач кој стоеше на патот за да го фотографира „пелотонот“ и...

Нов државен рекорд на Пандев

Најдобриот македонски атлетичар, Ристе Пандев, го подобри националниот рекорд на Македонија на 200 метри. На митингот во Ла Шо де Фон, во Швајцарија, 20-годишниот струмичанец истрча 21.65 и го подобри досегашниот рекорд...

ЦЕВ се предомисли: Одбојкарите прво во Скопје, па реваншот на гости

Откако неколку пати во најавите го сменивме редоследот на полуфиналните натпревари на македонската одбојкарска репрезентација во Европската лига, сега е дефинитивно: првиот меч против Црна Гора се игра во Скопје, во „...

Херојска приказна: 18-годишната Дувал победуваше на Вимблдон иако разбра дека имала рак

Рефлекторите на Вимблдон на крај секогаш се свртени кон тенисерот или тенисерката која го држи пехарот, но многу често има морални победници кои импресионираат со својата приказна. Една таква е Викторија Дувал, 18-...

Осло, Алма Aтa и Пекинг останаа во игра за домаќин на ЗОИ 2022

Градовите Осло (Норвешка), Алма Aтa (Казахстан) и Пекинг (Кина) се избрани од страна на Интернационалниот олимписки комитет (ИОК) за официјални кандидати за домаќин на Зимските олимписки игри во 2022 година. "ИОК е...

„Селфи фотките“ - најопасна пречка на велосипедистите на Тур д франс! (ВИДЕО)

Зошто точно гледачите на Тур д франс мислат дека нивното искуство ќе биде подобро ако ги снимаат велосипедистите со своите смартфони е надвор од секаква логика, особено кога преносите се толку детални. Рамунас...

Ѓоковиќ: Тревата ми е највкусното јадење во животот!

Како и пред три години, кога за првпат го освои Вимблдон, Новак Ѓоковиќ во неделата по победата над големиот ривал Роџер Федерер „лапна“ малку од вимблдонската трева, а за истата вели дека е највкусното нешто што го...

Pages