Други спортови

Новак Ѓоковиќ е најдобриот на планетава за 2018...

Српскиот тенисер се израмни со Јусеин Болт по бројот на освоени награди Лауреус.

ИААФ ја прогласи Семениа за маж и и забрани да се...

„Ако една спортистка има машко ниво на тестостерон, таа има и еднакво...

Пропаѓа можноста за реванш борба меѓу Фјури и...

Двајцата боксери имаат договори со две различни тв-куќи што го прави нивниот...

Подготвени за реванш: Одбојкарите вдишаа будвански воздух (ФОТО)

Машката одбојкарска рерпезентација пристигна во Црна пред решавачкиот меч од полуфиналето во Европската лига. Откако остварија голема победа во Скопје, нашите одбојкари со самодоверба и со видлива резултатска предност...

Ѓорческа повторно го проби лимитот: Нов највисок рејтинг во кариерата

Најновата ВТА-листа исфрли уште еден рекорден рејтинг за Лина Ѓорческа. Најдобрата македонска тенисерка се качи на 420. позиција во светот, дури 21 место погоре од досегашното рангирање со пет нови поени на своето конто...

Блажевски пливаше во друштво на Фелпс и Лохте

Најдобриот македонски пливач Марко Блажевски имаше чест да плива заедно со најдобриот спортист на сите времиња Мајкл Фелпс, потоа Рајан Лохте, олимписките прваци Јаник Ањел, Усама Мелули и други на „Булдог гренд-слем“...

Надал ги лечи мислите во убавините на Мајорка (ФОТО)

Доскорашниот тенисер број еден на светот, Рафаел Надал, има причина да бара психички одмор откако беше елиминиран во осминафиналето од Вимблдон и тоа од 19-годишниот Ник Кирјос. Денеска потврди дека тоа и го прави, во...

Пехарот во Кноке му се лизна низ раце на Грабул

Димитар Грабул имаше огромна шанса да го освои првиот пехар во 2014 година, но за влакно не успеа да го добие финалето на фјучрс-турнирот во Кноке. Најдобриот македонски рекет загуби од Германецот Даниел Мазур во...

Летал со параглајдер и од Скопје до Свети Наум стигнал за - пет часа! (ФОТО)

Во параглајдерството има три дисциплини: прецизно слетување, акролетањето и крос-кантри трка. Во првата дисциплина пилотот полетува со параглајдерот и има поставена мета која треба пилотот да ја погоди, во акролетањето исто така се полетува, а натпреварите се одржуваат над вода и се прават акробации. Третата и најпопуларната дисциплина е крос кантри трка, во која се зададени GPS точки, кои пилотите треба да ги поминат.

Јошко Миленкоски: Сѐ оди како подмачкано, ќе победиме и во Црна Гора

Најголемиот одбојкарски стратег од Македонија, Јошко Миленкоски, не само што не го пропушти полуфиналето од Европската лига против Црна Гора, туку беше и интегрален дел од стручниот тим. Тивко и без помпезна најава се...

Убавата Ванеса во скандал: Ѝ наместиле резултат за да се појави на Олимписките игри!

Четири словенечки официјални лица се суспендирани бидејќи ѝ помогнале на вилионистката Ванеса Меј да се квалификува на Зимските олимписки игри во Сочи, каде беше убедливо последнопласирана. Славната виолинистка се...

Грабул фуриозно во финале: Уште една скала до пехарот во Кноке

Димитар Грабул го одигра најдобриот меч на турнирот во Кноке, Белгија, токму денеска во полуфиналната пресметка со Холанѓанецот Талон Гриекспор. Македонскиот тенисер славеше супериорно, со 6-0, 6-2, најавувајќи дека во...

Милев: Се уверивме, поквалитетни сме од Црна Гора

Иако пред неполна недела страше од повреда, еден од носителите на победата против Црна Гора беше Владо Милев. Наколку пати на негов сервис Македонија направи серии кои беа и тоа како важни во победата. Според него сега...

Pages