Други спортови

100% ефект на стартот на шаховската Олимпијада

Шахистите и шахистките почнаа со убедливи победи

Во Батуми по што поголем рејтинг

Со двете свои селекции во машка и во женска конкуренција, од денеска Македонија...

Тимот на Европа ја одбрани титулата во „Лејвер“...

Тимот на Европа го освои „Лејвер" купот по победата од 13:8 против остатокот од...

Феникс-Кик со четири медали на „Монтенегро Старс...

Македонскиот таеквондо клуб овој викенд учествуваше на меѓународниот натпревар...

Бранковски е поблиску до Токио...

Во период од 1 до 15. септември, во корејскиот град Шангвон се одржува Светското првенство за стрелаштво во сите дисциплини, каде што свој настап во дисциплината воздушен пиштол мажи 60 имаше Борјан Бранковски

„Доминаторот" Серена – ќе игра за седмата титула во Големото Јаболко

Славната американска тенисерка без проблеми стигна до последниот меч на турнирот откако со 2:0 во сетови ја елиминира Анастасија Севастова...

ИСТОРИЈА ЗА ЈАПОНИЈА: Осака ќе игра во финалето на Њујорк

Јапонската тенисерка Наоми Осака се пласираше во финалето на УС Опен откако ја победи ланската вицешампионска Медисон Кис со 2:0 во сетови.

Ѓоковиќ земаше и лекови, но го мина Милман

Новак Ѓоковиќ се пласираше во полуфиналето на УС Опен со победа над Џон Милман во три одиграни сета. Во борба за место во финалето Србинот ќе игра против јапонскиот тениски „цар" Кеи Нишикори...

4 години суспензија за „сребрената“ Абакумова

Арбитражниот суд во Лозана ја одби жалбата, што значи дека Русинката од 2016 година веќе е под суспензија.

Наградата „8-ми септември“ во рацете на Гешовски, Радиќ, Џиков...

Од одборот за избор посочија дека конкуренцијата годинава била исклучително силна.

Неуништливата Серена ќе го игра своето 36 Грен слем полуфинале

Американската тенисерка избори пласман меѓу четирите најдобрит на УС Опена откако со (2.0) во сетови ја победи Каролина Плишкова...

„Војната на удирачите" за Дел Потро

Аргентинскиот тенисер Хуан мартин Дел Потро втора година по ред се пласираше во полуфиналето на УС Опен откако во четири сета и пресврт излезе како победник против Џон Изнер.

Надал го загуби првиот сет со „нула“, па играше пет часа, и победи!

Шпанскиот борец стигна до полуфиналето на УС Опен откако во еден епски меч го „доби" Доминик Тим со (3:2) во сетови.

Севастова ја запре Стивенс кон одбраната на титулата

18-тата на ВТА листата за час и половина обезбеди историско полуфинале за себе на турнир од Грен Слем серијата.

Pages