Други спортови

ГОЛЕМАТА МАКЕДОНСКА ТЕКВОНДО НАДЕЖ НАПРЕДУВА

Георгиевски: Влегов меѓу најдобрите на светот

Себастијан Коу гостин на АФМ

Лордот Себастијан Коу, претседател на Светската атлетска федерција (ИААФ) в...

Почна пријавувањето на Скопски маратон 2019

Следната година маратонот е на 5 мај и се очекува ново уривање на рекордот по...

Бизарен полумаратон: еден мртов, еден удрен од...

Киптум водеше но остана без победата на полумаратонската трка во Меделин откако...

Ѓоковиќ: Ја сакам Серена, мислам дека судијата претера...!

Српскиот ас истакна дека арбитарот не требаше да го тера случајот до крајни граници.

300 триатлонци викендов на БП во Охрид

Од 14 до 16 септември, Охрид и Македонија ќе бидат домаќини на Европскиот Триатлон куп и Балканското првенство во триатлон во организација на Триатлон Федерација на Македонија.На овој настан се очекува учество на над...

Најдобрите останаа без борби!?

Во спортската сала на ОУ Тошо Арсов, во Штип се одржа петтото коло на екипното првенство во бокс. На мерењето и на лекарски преглед, се јавија околу 60 боксери, но од нив настапија 28.

Македонија на 18. место

Во рамките на 61. Светски конгрес на шаховската композиција (СКШК) во Охрид (1.-8.9.2018), организиран од ШК „Гамбит Асеко СЕЕ" и ШФМ, се одржа 42.- Светско првенство во решавање на шаховски композиции, на кое главен судија беше македонскиот мајстор Иван Денковски.

Ова е Спартаааа! (ВИДЕО)

На стадионот „Артур Еш“ во Њујорк, одекна добро познатата „парола“ од фиолмот „300“...

Да ми речеше некој во февруари...

После освојувањето на УС Опен, српскиот тенисер призна дека кога имал големи проблеми со повредата не очекувал така успешна сезона...

Поп Ацев второпласиран на маратонот во Капри-Неапол! (ФОТО)

Македонскиот пливач настапи на трката во Италија (53. издание) како дел од серијата „Ultra Marathon Swim" што е под капата на Светската пливачка федерација (ФИНА).

Затоа е Новак - Новак! (ВИДЕО)

По загубениот меч против Новак Ѓоковиќ во финалето на УС Опен,  Аргентинецот почна да плаче на своето столче на теренот... Знак за Ѓоковиќ да дојде до него, да го прегрне, и да го утеши својот голем пријател надвор од теренот.

Фантастичниот Ѓоковиќ ја освои третата титула на „УС Опен“! (ФОТО+ВИДЕО)

Новак Ѓоковиќ стана по трет шампион на Грен слем турнирот во Њујорк. Србинот триумфираше со 6:3, 7:6 (4), 6:3 против Хуан Мартин дел Потро (Аргентина) во финалето.

Луѓето од „Стрелец" да не ги манипулираат јавноста и медиумите

„Апсолутно не е точно, односно тоа е лага дека некој од натпреварувачите на СК „Стрелец" се изборил за некаква норма која им гарантира учество на младинските Олимписки игри во Буенос Аирес, уште помалку за Олимпијадата во Токио" - демантира Богоевски.

Pages