ИМА 37 ГОДИНИ, НЕ СМЕЕ ДА СЕ ЗАБОРАВИ...

Неуништливата Серена ќе го игра своето 36 Грен слем полуфинале

Американската тенисерка избори пласман меѓу четирите најдобрит на УС Опена откако со (2.0) во сетови ја победи Каролина Плишкова...

објавено: 5 септември 2018 - 09:30

Серена Вилијамс лесно ги доби двата сета (6:4) и (6:3) и на тој начин ја продолжи сјајната серија на резултати на американскиот Грен Слен.

Оваа година по десетти пат по рез успеа да се пласира во полуфиналето на УС Опен, што е нејзин рекорд на Грен слем турнирите, а со победата против 11 години помладата Плишкова ја продолжи битката кон својата седма титула на турнирот во Њујорк.
За 37 годишната тенисерка ова ќе биде вкупно 36. учество во полуфиналето на некој од Грен слем турнирите.
Противничка во полуфиналето ќе и биде Анастасија Севастова која претходно ја елиминираше нејзината сонародничка Слоан Стивенс,

Најново во Други спортови