НЕМА ЗАПИРАЊЕ

„Доминаторот" Серена – ќе игра за седмата титула во Големото Јаболко

Славната американска тенисерка без проблеми стигна до последниот меч на турнирот откако со 2:0 во сетови ја елиминира Анастасија Севастова...

објавено: 7 септември 2018 - 09:00
Серена Вилијамс, која моментално е 26. тенисерка во светот, ја победи 18. На ВТА листата со резултат (6:3 и 6:0) после само 67 .минути игра.
Летонската тенсиерка која има 28 години, одигра сосема солидно во првиот дел од првито сет, кога имаште и стартни (2:0). Но Американката брзо воспостави контрола, врати на ист начин. Кога израмни на (2:2), практично Серена ја покажа сета своја физичка, пред се, супериорност.
Тоа го покажа во вториот сет во која ја остави својата противничка „на нула". Се пласираше во своето девето финале на овој турнир, последен од Грен слемовите за оваа година.
Со тоа Вилијамс стана и најстарата финалистка на УС опен во историјата, и тоа на теренот каде во сингл конкуренција ќе се бори и за седмиот пехар.

Најново во Други спортови