Други спортови

СУРОВ НАСТАП НА НОРВЕЖАНЕЦОТ НА ДЕНЕШНИОТ ВЕЛЕСЛАЛОМ НА СП

Кристоферсен до првото злато, Божиновски на 63. место

Шарапова се откажа од Индијан Велс

Откако поради проблеми со рамото мораше да се повлече од настап на турнирот во...

Македонија со „фенерот" на ЕИОФ

Зафировска заврши како последна во трката на 5 километри, додека Петковски не...

Влхова во „златна“ еуфорија (видео)

Фамозната Словачка победничка во битката со Шифрин, Ребензбург и Мовингел

Едноминутно молчење на стартот на Мавровски меморијал

Отворањето на 56. издание на Мавровски меморијал мина во знакот на трагично починатите во автобуската несреќа на патот Скопје – Тетово.

Официјално: Џошуа против „Големото бебе“ на 1 јуни во Њујорк

Шампионот во тешка категорија Ентони Џошуа дефинитивно ќе боксува на американско тло и тоа против Џарел Милер на 1 јуни во „Медисон Сквер Гарден" во Њујорк

Рикако Ике, големата надеж за Токио 2020 боледува од леукемија

Една од потенцијалните ѕвезди на ЛОИ Токио 2020, 18-годишната пливачка, која освои шест златни медали на Азиските игри, лани, ќе води животна битка.

Северна и Јужна Кореја заедно до организација на ЛОИ 2032

По заедничкиот настап на СП во ракомет во Данска и Германија во јануари, како и на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг, нов голем чекор за двете земји.

Скопскиот маратон поместен за 4. мај

Скопскиот маратон поместен е за еден ден наназад, односно ќе се одржи на 4-ти мај (сабота), наместо предвидниот датум 5-ти мај (недела). Причината за ваквото поместување се претседателските избори. Вториот круг е...

Спасеновски, Османи, Петков и Костов се нашите херои!

Директорот на АМС, Дарко Каевски организираше прием за македонските каратисти, кои ни донесоа два златни и два сребрени медали од последното Европско карате првенство за кадети, јуниори и помлади сениори.

Осака го отпушти тренерот Бајин

Две недели откако го освои Австралија Опен, Јапонката му се заблагодари на најдобриот ВТА тренер за 2018 на соработката.

Милион евра за Федерер, Ѓоковиќ и Надал се „поефтини"

„Ѓоковиќ и Надал не можат до крај да ги исполнат трибините, а Федерер тоа го прави без проблем" – открија коментаторите на Еуроспорт.

Пинтуро до прво злато на светските првенства

Французинот Алексис Пинтуро е светски шампион во комбинација. Тој во спустот беше дури 24-ти, а зад најбрзиот Италијанец Доминик Париз заостануваше 1.52 секунди. Сепак, тој имаше одличен настап во слалом, по што ја презеде првата позиција и до крајот никој не успеа да го подобри неговото време. Неговото време по спуст и слалом изнесуваше 1:47,71 минути.

Олимписки шампион починал додека скијал во Сен Мориц

Максимилијан Рајналт, освојувач на златен медал на Олимпијадите во веслање починал додека скијал во австрискиот центар Сен Мориц

Pages