КАКВА ПОДРШКА ЗА МЛАДИОТ УРУГВАЕЦ

РОНАЛДО, ГОЛЕМ СИ: Направи нешто на кое му се поклони цела планета (ВИДЕО)

По којзнае кој пат португалецот покажа дека покрај тоа што е одличне фудбалер, има и големо срце.

објавено: 18 септември 2018 - 14:00

Иако многумина не го сакаат поради неговото изразено его, кристијано Роналдо и дефинитивн е еден од најплеменитите фудбалери на светот. 

И тоа го покажа уште еднаш...

ЦР7 испрати една емотивна порака на подршка кон еден млад Уругваец, кој пред неколку дена доживеа срцев удар на сред натпревар.

Осмогодишниот Факундо Руис играше фудбал заедно со своите врсници, и во еден момент сам падна на тревата. Неговото срце претстана да работи неколку минути. За среќа, чекарите реагираа брзо, и успеаја да го спасат.

„Чао Факундо. ти испраќам прегратки. Опорави се брзо. Се ќе биде како што треба. Мораш да имаш сила, и кога ќе се опоравиш, мораш да дојдеш во Торино, да гледаш некој наш натпревар, важи? Опорави се побрзо мој пријателе“- порача Роналдо

Младиот фудбале го обедини целиот Уругвај. Веќе со денови ширум оваа јужноамериканска земја се одржуваат хуманитарни турнири на кои се собираат пари за неговото лекување.   

Најново во Другата страна на спортот