ЌЕ СЕ ПРАВАТ РЕДИЦИ ЗА КУПУВАЊЕ НА ДРЕС НА ЛЕБРОН

ПОЧНУВА ЛУДИЛОТО ВО ЛА: Ќе има „тепање" за „23-ката" на Лејкерс

Леброн Џејмс во Лос Анџелес лејкерс ќе носи дрес со бројот 23, на одредени сајтови веќе почна продажба на такви дресови, но официјалната продажба ќе стартува утре, откако Џејмс ќе го потпише договорот вреден 154 милиони долари.

објавено: 5 јули 2018 - 11:30

На сајтот каде што веќе се продава дресот, побарувачката е огромна, во првите три часа, дури за 600 проценти поголема отколку за дресовите на Џејмс од Кливленд, кога тој се врати од Мајами во Кавалирс.

Џејмс носеше „23-ка" на грбот во Кливленд кавалирс кога влезе во НБА лигата како прв пик на драфтот во 2003 година. Потоа во 2010 година, тој направи трансфер во Мајами хит, а додека играше за тимот од Флорида, носеше дрес со бројот 6. „Шестката" му донесе среќа и на олимписките игри во 2008 и 2012 година. На ЛОИ во Атина во 2004, имаше дрес со број 9, а таму САД не го освоија златото.
Во Лејкерс, повлечени од употреба се дресовите со броевите 8 (Коби Брајант), 13 (Вилт Чемберлен), 22 (Елџин Бејлор), 24 (Коби Брајант), 25 (Гајл Гудрич), 32 (Меџик Џонсон), 33 (Карим Абдул Џабар), 34 (Шекил О'Нил), 42 (Џејмс Ворти), 44 (Џери Вест) и 52 (Џамал Вилкс).

Најново во Другата страна на спортот