| контакт | маркетинг
ТОП ВЕСТИ
СИТЕ ВЕСТИ
09.03.2018
08.03.2018
28.01.2018
Швајцарецот во финалето денеска го совлада Марин Чилиќ со 3:2 во сетови
27.01.2018
Данката го освои Австралија опен по триумфот над Симона Халеп со 2:1 во сетови
26.01.2018
Корејската сензација Чунг мораше да го предаде полуфиналниот меч поради повреда на стапалото при резултат 6:1, 5:2 за Швајцарецот. Федерер во финалето на Австралија опен игра со Чилиќ
25.01.2018
Најдобриот хрватски тенисер го елиминира Британецот Кајл Едмунд и третпат во кариерата ќе игра финале на грен слем
23.01.2018
22.01.2018
Новак Ѓоковиќ го заврши настапот на Австралија опен откако загуби од Хјон Чунг
19.01.2018
Новак Ѓоковиќ на свој начин ја критикуваше АТП организацијата и состојбите во светскиот професионален тенис
18.01.2018
Марта Костјук е вистински хит во досегашниот дел од престижниот тениски турнир Австралија опен
14.01.2018
29.12.2017
Србинот повторно има проблеми со лакотот, а неизвесен му е и настапот на  турнирот во Доха
14.08.2017
Александер Зверев го изненади освојувачот на 19 гренд слем титули, Роџер Федерер со победа во два сета за да стигне до титулата од Мастерсот во Монтреал и да се промовира во вистинска ѕвезда пред УС опен
08.08.2017
Роџер Федерер секогаш имал имиџ на „совршен“ спортист за кого никој не може да најде некоја мана. Сепак, маната постои - тој не сака кучиња!
31.07.2017
Ждрепката за вториот фјучрс турнир во Скопје сакаше во првото коло да има два натпревари во кои ќе се сретнат македонски тенисери
28.07.2017
Невнимание на чешката тенисерка за време на меч во Кина
24.07.2017
Најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ ќе го пропушти УС опен поради повреда, а покрај тоа веројатно нема да игра и во полуфиналето на Дејвис купот со Франција во септември
24.07.2017
Русин влезе како „лаки лузер“ и триумфираше во Умаг
16.07.2017
Швајцарецот Роџер Федерер е нов шампион на Вимблдон откако во финалето го победи хрватскиот тенисер Марин Чилиќ со 3:0 по сетови
16.07.2017
Гарбиње како Кончита
09.07.2017
Најдобрата македонска тенисерка, Лина Ѓорческа го освои Фјучрс турнирот во францускиот Денен, победувајќи ја во финалето Јапонката Мари Осака со 6:2/5:7/7:6(6)
21.06.2017
Темата за спортистите и даноците е многу актуелна во Шпанија во последните месеци со случајот на Кристијано Роналдо, кој должи 14.7 милиони евра. Поранешниот претседател на ФИФА, Сеп Блатер вели дека фудбалот е не-фер посочен како лош пример
11.06.2017
Рафаел Надал ја освои својата 10-та титула од Ролан Гарос, откако во еднострано финале со 6:3/6:2/6:1 го „уништи“ Швајцарецот Стен Вавринка
09.06.2017
Рафаел Надал е на една победа од „десима“, 10-тата титула од Ролан Гарос, откако во полуфиналето му оддаде вистинска лекција за тенис на земјена подлога на младиот Австриец, Доминик Тим, доминирајќи за 6:3/6:4/6:0
29.05.2017
Рафаел Надал го почна походот кон 10. титула на Францускиот опен со лесна победа во првото коло над Французинот Беноа Пер, додека неговиот можен противник во полуфиналето, Новак Ѓоковиќ во првиот меч со Андре Агаси како тренер беше подобар од Марсел Гранољерс
26.05.2017
Рафаел Надал ќе се обиде да стигне до својата 10. титула од Ролан Гарос со нов и подобрен часовник од легендарната компанија „Ришар Миј“ РМ27-03, вреден неверојатни 698.000 фунти
26.05.2017
Рафаел Надал ќе мора да го „собори“ Новак Ѓоковиќ во полуфиналето на Ролан Гарос доколку сака да стигне до својата 10. титула на гренд слемот на земја
26.05.2017
Најдобриот машки македонски тенисер, Томислав Јотовски продолжува со одличните партии на фјучр турнирот во Добој, Босна и Херцеговина
24.05.2017
Најдобрата македонска тенисерка во првото квалификациско коло на земјениот гренд слем турнир во Париз доживеа рана елиминација од Кверин
22.05.2017
Светскиот рекет број 2, Новак Ѓоковиќ, по поразот во Мастерсот во Рим, потврди дека негов нов тренер ќе биде Андре Агаси, а во понеделникот својот 30. роденден го прослави со ексклузивна соработка со „Лакост“
22.05.2017
Нашата тенисерка ја доби натпреварувачката од Холандија за опонент во првото коло од квалификациите. Лемоан е 160 рекет во светот, додека Ѓорческа за да дојде до посакуваната цел мора да мине три препреки
21.05.2017
Александер Зверев го победи Новак Ѓоковиќ со 6:4/6:3 за да ја освои титулата од Мастерсот во Рим и да покаже дека е најдобриот од „новата генерација“ во светот на тенисот
16.05.2017
Марија Шарапова нема да добие вајлд-карта за настап на Ролан Гарос, откако Француската тениска федерација реши дека двократната шампионка не заслужува слободен влез по допинг-суспензијата
15.05.2017
Освојувачот на рекордни 18 гренд слем титули, Роџер Федерер се повлече од Францускиот опен, решен да се фокусира на сезоната на трева и ловот на седма титула од Вимблдон
15.05.2017
На најновата листа, Ѓорческа се најде на 180 место во сингл, додека во конкуренција на двојки таа е под број 130
14.05.2017
Рафаел Надал е незапирлив оваа пролет. Шпанецот го освои петтиот трофеј на Мадрид опен откако со 7:6(8)/6:4 го победи Доминик Тим
13.05.2017
Рафаел Надал е првиот финалист на АТП турнирот во Мадрид, откако го совлада големиот ривал Новак Ѓоковиќ со 6:2, 6:4.
11.05.2017
Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа влезе во полуфиналето на фјучрс турнирот во Рим, откако со 6:1/6:0 ја „уништи“ Чилеанката Даниела Сегел
10.05.2017
Јуџини Бушар вели дека и многу други тенисерки на ВТА-турнејата го делат нејзиното мислење дека на Марија Шарапова не треба да и се дозволи кам-бек на тениските терени, но дека им е страв да го кажат тоа јавно
05.05.2017
Поранешниот светски број 1, Новак Ѓоковиќ го отпушти целиот тренерски тим на две недели пред Ролан Гарос, вклучувајќи го и долгогодишниот тренер, Маријан Вајда
03.05.2017
Надежите на поранешната шампионка од Вимблдон, Марија Шарапова за настап на овогодишниот турнир ќе зависат од состанокот на 20 јуни на организаторите, иако шпекулациите во Велика Британија велат дека Русинката, која својот прв голем трофеј го освои токму на гренд слемот на трева во 2004 година, ќе добие „зелено“ светло
02.05.2017
Сопругата на Новак Ѓоковиќ, Јелена, дефинитивно е бремена и двојката очекува да добие девојче
25.04.2017
Македонската тенисерка на силниот фјучр турнир оствари победа во првото коло над Чилеанката Сегуел во три сета. Додека, пак, Јотовски на стартот на натпреварувањето во Анталија го „прегази“ Хуан Хозе исто така од Чиле со 6:0, 6:0
24.04.2017
Серена Вилијамс во понеделникот се врати на првото место на ВТА-рејтинг листата по што веднаш се заблагодари на своето неродено бебе
23.04.2017
Рафаел Надал по 10-ти пат го освои трофејот од Мастерсот во Монте Карло, подобрувајќи го сопственииот рекорд по 6:1/6:3 победата над сонародник Алберт Рамос Вињолас
19.04.2017
Серена Вилијамс е бремена и го очекува своето прво дете, може да се заклучи од нејзиниот пост на „Снепчет“ на кој е во жолт костум за капење и на кој напиша само „20 недели“
18.04.2017
Жил Симон сервираше за победа, меѓутоа Новак Ѓоковиќ беше посмирен за да стигне до 6:3/3:6/7:5 победа на Мастерсот во Монте Карло
17.04.2017
Светскиот број 1, Енди Мареј и светскиот број 2, Новак Ѓоковиќ се враќаат на тениските терени оваа недела на Мастерсот во Монте Карло, стартот на европската сезона на земја која кулминира со Францускиот опен во мај
17.04.2017
Македонскиот рекет оваа седмица се наоѓа на 200. место во поединечна конкуренција, додека во дубл е 136. тенисерка во светот
14.04.2017
Петкратната гренд слем шампионка Марија Шарапова влезе во напад на Интернационалната тениска федерација (ИТФ), велејќи дека тие не направиле доволно да ја известат дека мелдониумот е на листата на забранети супстанции
11.04.2017
Најдобрата македонска тенисерка, Лина Ѓорческа загуби во првото коло на ВТА турнирот во Бил, Швајцарија
10.04.2017
Македонската тенисерка изгуби во последното квалификациско коло од Алиаксандра Саснович со 2:0 во сетови
08.04.2017
Нашиот тенисер со 0:2 изгуби од Настаси и поради тоа нашата Дејвис Куп селекција се наоѓа во почетна негатива против Луксембург. За останување на надежите за пласан во втората Евро-африканска зона потребна ќе биде победа на Јотовски над Тол
04.04.2017
Нашата репрезентација заврши во групата Б каде што за опоненти ќе ги има Молдавија со која тргнуваме утре, како и Исланд и Малта
04.04.2017
Четворката Јотовски, Грабул, Деари и Србљак денеска ќе ги дознае своите противници на Дејвис Куп турнирот од третата Евроафриканска зона кој се одржува во Созопол
02.04.2017
Роџер Федерер го освои третиот трофеј во 2017 година, откако го победи својот вечен ривал Рафа Надал со 6:3/6:4 во фантастичното финале на Мастерсот во Мајами
01.04.2017
Најдобрата македонска тенисерка, Лина Ѓорческа заедно со Американката Пера Бернарда стигна до титула во двојки на фјучрс турнирот во Каљари
01.04.2017
Фантастичната 2017 продолжува за Роџер Федерер, откако тој обезбеди финале на Мајами опен како 37. дуел со својот стар ривал Рафаел Надал
22.03.2017
Андре Агаси не се сомнева дека Новак Ѓоковиќ ќе ги надмине менталните проблеми кои ги има во моментов и ќе ја врати својата кариера на вистински пат
19.03.2017
Роџер Федерер за неколку часа ќе го игра своето второ финале во 2017 по победата на Австралискиот опен во јануари, и иако признава дека би сакал повторно да биде број 1, вели дека тоа е сон за тенисерот кој беше 17. на стартот на годината
21.02.2017
Роџер Федерер потпиша тригодишен договор за настап на Свис Индорс турнирот во Базел, што значи дека 35-годишниот ветеран не планира да се повлече барем уште три години
15.02.2017
Канадската тениска ѕвезда Јуџини Бушар продолжува да ја бара формата со која беше сметана за следната најдобра нова тенисерка, но тоа не и пречи да го гради својот имиџ
15.02.2017
Алпското скијање можеби е национален спорт на Швајцарија, но прва спортска ѕвезда од оваа алпска земја останува Роџер Федерер
02.02.2017
Српскиот тениски ас, Новак Ѓоковиќ потроши 11 милиони долари на два стана во Менхетен, вложувајќи дел од своите средства заработени од спортот
01.02.2017
Еднаш најдоминантниот голфер на светот, Тајгер Вудс вели дека ќе го искористи примерот на неговиот стар пријател Роџер Федерер како инспирација
29.01.2017
27.01.2017
24.01.2017
23.01.2017
Надежта на македонскиот тенис, 13-годишниот Калин Ивановски ја освои титулата на Зимското отворено првенство на Македонија до 14 години кое викендов се оддржуваше на терените на ТК Југ во Скопје
22.01.2017
Кога си најдобар тенисер на светот, вакви грешки апсолутно не се дозволени
22.01.2017
19.01.2017
17.01.2017
Новак Ѓоковиќ го мина првото коло на Австралискиот опен со победа над Фернандо Вердаско за помалку време отколку што на Иво Карловиќ и Хорасио Зебаљос им требаше да комплетираат еден сет!
13.01.2017
12.01.2017
Долгата пауза поради повреда и следствениот пад на рејтинг-листата создаде тешка ждрепка за 17-кратниот гренд слем шампион Роџер Федерер на Австралискиот опен, каде што ќе биде само 17. носител
07.01.2017
Новак Ѓоковиќ со тешки маки успеа да ја одбрани титулата од Катар опен, победувајќи го својот најголем ривал, светскиот број 1, Енди Мареј со 6:3/5:7/6:4
06.01.2017
02.01.2016
Роџер Федерер имаше супер-лесен старт на 2017 со победа во два меча на Хопман купот во Перт, додека Новак Ѓоковиќ потешко од очекувањата влезе во второто коло во Доха
28.12.2016
Поранешната светска тенисерка број 1, и шампионка од Ролан Гарос, Србинката Ана Ивановиќ објави дека се повлекува од тенисот на само 29 години
27.12.2016
Ана Ивановиќ ги „подгреа“ шпекулациите дека се откажува од тенисот бидејќи најави дека во среда ќе објави нешто „важно“
21.12.2016
Роџер Федерер доби уште една титула покрај своите фантастични остварувања на тениските терени - беше прогласен за маж со најмногу стил од страна на „Џи Кју магазинот“
11.12.2016
27.11.2016
Федерико Делбонис го совлада хрватскиот ветеран Иво Карловиќ со 6:3/6:4/6:2 во Загреб за на Аргентина да и ја донесе првата титула од Дејвис купот во петтото финале за јужноамериканската нација
19.11.2016
Новак Ѓоковиќ ќе се обиде да го врати првото место на АТП-листата со победа над Енди Мареј во финалето на завршниот турнир на годината во Лондон, откако двајцата имаа различни победи во полуфиналето
18.11.2016
Џејми Мареј му се приклучи на својот помлад брат Енди Мареј на врвот на АТП-листата, откако беше потврдено дека Шкотланѓанецот и Бразилецот Бруно Соареш ќе ја завршат 2016 како прворангирана двојка
15.11.2016
Тенискиот центар ќе содржи осум тениски терени според сите светски стандарди со услови за одржување меѓународни натпревари
11.11.2016
07.11.2016
Британецот сега има 11.185 поени на најновиот ранкинг со што го презеде приматот од Ѓоковиќ кој 223 недели суверено владееше на врвот
05.11.2016
Британецот Енди Мареј ќе биде новиот светски тенисер број 1 првпат во кариерата, откако Милош Раонич се повлече од нивното полуфинале во Париз
22.10.2016
Анџелике Кербер ќе се соочи со дебитантите на ВТА-финалето Медисон Киз и Доминика Цибулкова и со Чехинката Петра Квитова во својата група на завршниот женски турнир во Сингапур
21.10.2016
17.10.2016
Енди Мареј во неделата го совлада Роберто Баутиста Агут во два сета за да го освои Мастерс турнирот во Шангај и уште поважно се доближи до Новак Ѓоковиќ на врвот на АТП-листата
15.10.2016
04.10.2016
Двегодишната суспензија на Марија Шарапова е намалена на 15 месеци, одлучи Судот за арбитража во спортот (ЦАС)
03.10.2016
Одлуката во жалбата на Марија Шарапова за нејзината двегодишна суспензија пред Судот за арбитража во спортот (ЦАС) ќе биде објавен во вторник во 15 часот
29.09.2016
Јужноафриканскиот тенисер Џошуа Чети доби доживотна суспензија од спортот откако беше прогласен за виновен за местење мечеви
28.09.2016
Светскиот рекет број 1, Новак Ѓоковиќ се повлече од Кинескиот опен во Пекинг следната недела поради обновувањето на повредата на лактот, со што ќе загуби голем број на АТП поени
25.09.2016
18.09.2016
Леонардо Маер за Аргентина и Марин Чилиќ за Хрватска беа клучните луѓе за пласман во Дејвис куп финалето, кое ќе се игра во Хрватска од 25 до 27 ноември
12.09.2016
11.09.2016
Германката Анџелике Кербер го започна „владеењето“ на првото место на ВТА листата со тешка победа над упорната Чехинка Каролина Плишкова од 6:3/4:6/6:4 за титулата од УС опен, нејзина втора гренд слем титула во 2016 и во кариерата
29.08.2016
Доминацијата на Новак Ѓоковиќ е под знак прашалник на Американскиот гренд-слем, сметаат британските букмејкери, но уште не се подготвени да направат некој друг фаворит
28.08.2016
Првата носителка, Агњешка Радвањска ја освои својата 19. ВТА титула со победата над Елина Свитолина во финалето на Конектикат опен, последниот подготвителен турнир пред УС опен
27.08.2016
Роџер Федерер вели дека остварувањата на Енди Мареј оваа сезона се навистина импресивни и се надева дека истата форма Шкотланѓанецот од понеделник ќе ја пресели и на УС опен
26.08.2016
Рафаел Надал се подготвува за настап на УС опен без гренд слем титула во повеќе од две години и поранешниот британски број 1, Грег Руседски, смета дека славните денови на 30-годишниот тенисер се минато и дека нема да може да додаде нов гренд слем на 14-те освоени
25.08.2016
Доколку Моника Селеш не беше избодена во грбот од пореметен навивач на 30 април 1993 година, немаше да зборуваме за обидот на Серена Вилијамс да го подобри рекордот на Штефи Граф, смета Крис Еверт
25.08.2016
Тениските икони Роџер Федерер и Рафаел Надал објавија дека ќе играат во двојки заедно на дебито на Лејвер купот следната година
24.08.2016
Во својот прв настап на квалификациски гренд слем турнир, нашата претставничка Лина Ѓорческа загуби од Американката Кетрин Белис со 6:0/6:2
23.08.2016
Нашата најдобра тенисерка, Лина Ѓорческа немаше многу среќа во ждрепката за квалификациите на УС опен, каде што ќе игра со американската тениска надеж Кетрин Белис
23.08.2016
Светската тенисерка број 1, Серена Вилијамс, и светската тенисерка број 2, Анџелике Кербер, ги обезбедија првите две места за ВТА финалето во Сингапур, елитниот завршен турнир за најдобрите осум тенисерки
15.08.2016
Енди Мареј се намачи со Аргентинецот Хуан Мартин дел Потро, но успеа да ја одбрани олимписката титула во тенис комплетирајќи ја неверојатната сезона во која стана татко, го освои Вимблдон по вторпат, и го носеше британското знаме на Свеченото отварање
14.08.2016
Моника Пуиг ја совлада шампионката од Австралискиот опен, Анџелике Кербер за да го освои првиот златен медал во историјата на Порторико
13.08.2016
Шпанската тениска легенда Рафа Надал веќе освои едно олимписко злато, во двојки покрај колегата Марк Лопез, а уште е во игра и за титулата во сингл
08.08.2016
Хуан Мартин дел Потро го елиминираше светскиот рекет број 1, Новак Ѓоковиќ во првото коло на олимпискиот тениски турнир, откако со 7:6(4)/7:6(2) ја повтори олимписката победа од 2012
10.07.2016
07.07.2016
Серена Вилијамс ќе има шанса да се одмазди за поразот од Анџелике Кербер во финалето на Австралискиот опен, откако ќе се сретнат во финалето на Вимблдон
06.07.2016
Роџер Федерер се врати од два сета негатива за пласман во полуфиналето на Вимблдон, победувајќи го Марин Чилиќ со 6:7/4:6/6:3/7:6/6:3, во меѓувреме спасувајќи три меч-поени и рушејќи го рекордот на Мартина Навратилова со 307. победа на гренд слем турнирите
05.07.2016
Шесткратната шампионка од Вимблдон, Серена Вилијамс повторно е во полуфиналето на Ол Ингланд клубот, каде што ќе се сретне со Елена Веснина
02.07.2016
01.07.2016
Новак Ѓоковиќ беше на чекор од изненадувачки пораз во третото коло на Вимблдон кога дождот примора откажување на играта секаде освен на Централниот терен
01.07.2016
Хуан Мартин дел Потро вели дека постои причина за неговите операции на зглобот на раката - за да игра подобро. Во петокот тој го покажа тоа со елиминација на четвртиот носител Стен Вавринка во второто коло на Вимблдон
30.06.2016
Енди Мареј остана на добар пат на Вимблдон, откако со 6:3/6:2/6:1 го „скрши“ Тајванецот Лу Јен-Хсун во второто коло, додека шампионката од Ролан Гарос, Гарбиње Мугуруза загуби со 6:3/6:2 од Словачката Јана Чепелова
29.06.2016
Седумкратниот шампион од Вимблдон, Роџер Федерер стави крај на неверојатната серија на светскиот број 772., британскиот квалификант Маркус Вилис, победувајќи го под покривот на „Централниот терен“ со 6:0/6:3/6:4
29.06.2016
Откако дождот го „ограничи“ Вимблдон само на „Централниот терен“, Новак Ѓоковиќ под покривот стигна до третото коло со својата 30. победа едноподруго на гренд слем турнирите, овојпат со 6:4/6:3/7:6 над Французинот Адријан Манарино
29.06.2016
Поранешниот шампион од Вимблдон, Горан Иванишевиќ имаше необичен совет за светскиот рекет број 772, Маркус Вилис, кој денеска треба да игра во второто коло на Централниот терен на Вимблдон против Роџер Федерер
28.06.2016
Амра Садиковиќ, денес на Вимблдон ќе ги покаже своите тениски вештини против петкратната победничка на турнирот и најголема фаворитска за нов трофеј, Серена Вилијамс
28.06.2016
Марија Шарапова вели дека додека ја отслужува двегодишната суспензија за допинг ќе оди на „Харвард бизнис скул“
27.06.2016
Маркус Вилис доби остварување на своите најлуди соништа. Британскиот светски број 772. направи пауза од својата редовна работа како тренер на Варвик боут клубот за да влезе во квалификациите пред две недели и сега шест победи подоцна е пред дуел со легендата Роџер Федерер
27.06.2016
Светскиот рекет број 1, Новак Ѓоковиќ го почна „походот“ кон трета едноподруго титула на Вимблдон со 6:0/7:6(3)/6:4 победа над Британецот Џејмс Ворд
27.06.2016
Новак Ѓоковиќ оствари толку многу работи оваа година и во својата кариера, што можеби треба да се запрашаме од каде ја црпи мотивацијата пред уште еден голем тест, гренд слемот на трева, шампионатот на Вимблдон
25.06.2016
Заврши и турнирот во машка конкуренција по што тенисерите се селат на терените на Вимблдон
25.06.2016
Тенисерката од Словачка во финалето со 2:0 беше подобра од Каролина Плишкова од Чешка
24.06.2016
Пејачката и тенисерот се вљубени и медиумите од Островот најавуваа веселба и крунисување на нивната врска
24.06.2016
Поранешната финалистка од Вимблдон, Канаѓанката Јуџини Бушар вели дека падот на рејтинг-листите нема никаква врска со некое нарушување на исхраната, и целиот проблем доаѓа поради погрешно разбрано интервју
23.06.2016
Американската компанија за спортска опрема Најк, ги повлече тениските фустани кои требаа да се користат на Вимблдон по жалбите дека со нив се „открива премногу“
23.06.2016
Викторија Азаренка нема да настапи на Вимблдон поради повреда на коленото, објавија организаторите на третиот гренд слем од сезоната
20.06.2016
Адвокатот на Марија Шарапова, Џон Хагерти побара извинување од претседателот на Светската анти-допинг агенција (ВАДА), Крег Риди, за „невкусната забелешка“
20.06.2016
Роџер Федерер признава дека никогаш не бил доволно добар да го победи стариот ривал Рафаел Надал на Францускиот опен
19.06.2016
Британецот Енди Мареј успеа да го надмине силниот сервис на Милош Раонич за да стане првиот човек со пет титули од елитниот подготвителен турнир за Вимблдон, Квинс Клаб во Лондон
19.06.2016
Во германска борба во финалето на Гери Вебер опен во Хале, ветеранот Флоријан Маер беше подобар од новата тениска надеж Александер Зверев, победувајќи го со 6:2/5:7/6:3 за одлична титула
19.06.2016
Американката Медисон Киз е шампионка од АЕГОН Класик турнирот во Бирмингем, откако со 6:3/6:4 ја победи чешката ветеранка Барбора Стрицова
18.06.2016
Енди Мареј се пласираше во финалето на елитниот Квинс Клаб турнир во Лондон, откако актуелниот шампион се избори за 6:3/4:6/6:3 победа над Хрватот Марин Чилиќ
18.06.2016
Обидот на Роџер Федерер да стигне до деветта титула од неговиот омилен подготвителен турнир за Вимблдон, Гери Вебер опен во Хале заврши со пораз од 19-годишниот Германец Александер Зверев во три сета
17.06.2016
Првиот носител и осумкратен шампион Роџер Федерер е на една победа од единаесетти пласман во финалето на Гери Вебер опен во Хале, откако го победи петтиот носител Давид Гофан со 6:1/7:6(10) по 81 минути игра
16.06.2016
Енди Мареј го победи Аљаж Бедене со 6:3/6:4 во својот прв британски дуел на АТП турнејата по 10 години, за да обезбеди четврт-финале на Квинс Клаб турнирот каде што ќе се сретне со уште еден Британец, Кајл Едмунд
16.06.2016
Легендарниот чешко-американски тенисер, Иван Лендл, не е човек кој дава големи ветувања, така што кога тој ќе каже дека планира заедно со Енди Мареј да му ги униши плановите на Новак Ѓоковиќ за календарски гренд слем, Србинот треба да внимава
15.06.2016
Роџер Федерер со победа го започна обидот да стигне до 10. титула од Хале опен, додека турнирот го загуби вториот носител, јапонскиот тенисер Кеи Нишикори поради повреда
14.06.2016
Руската тениска ѕвезда Марија Шарапова се жали за својата двегодишна суспензија од Интернационалната тениска асоцијација (ИТФ) кај Судот за арбитража во спортот (ЦАС), објавија британските медиуми
13.06.2016
Доминик Тим покажа дека знае да игра добро на сите подлоги, освојувајќи ја титулата од Штутгарт опен на трева во одложеното финале
12.06.2016
Енди Мареј повторно ќе работи со Иван Лендл, осумкратниот гренд слем шампион кој го предводеше до титулите од УС опен и Вимблдон
09.06.2016
Рафаел Надал објави дека нема да настапи на Вимблдон шампионатот во Лондон поради повредата на зглобот на раката
09.06.2016
Роџер Федерер загуби сет од американскиот тинејџер Тејлор Фриц пред да стигне до 6:4/5:7/6:4 победа во второто коло на Мерцедес купот во Штутгарт
08.06.2016
Интернационалната тениска федерација (ИТФ) и одреди двегодишна суспензија на руската тениска ѕвезда Марија Шарапова по позитивниот тест на мелдониум
07.06.2016
Серена Вилијамс можеби го загуби финалето на Францускиот опен, но оваа недела се врати на врвот во друга категорија - заработените пари
06.06.2016
Роџер Федерер заедно со својот долгогодишен пријател, Томи Хас се искачи на новата „Облак број 7“ зграда во Штутгарт ад го промовира новиот Штутгарт опен
06.06.2016
Австралиската тениска легенда Род Лејвер му посака на Новак Ѓоковиќ многу среќа во израмнувањето на неговиот успех, освојување на сите четири гренд слем турнири во една календарска година, еден ден откако Србинот стана актуелен шампион на сите гренд слем турнири
05.06.2016
Новак Ѓоковиќ стана само осмиот тенисер во историјата кој ги освоил сите четири гренд слем турнири, откако во финалето на Францускиот опен со 3:6/6:1/6:2/6:4 го победи својот стар ривал и познаник, Енди Мареј
04.06.2016
Шпанската тенисерка ја изненади големата фаворитка и ја „збриша“ со 2:0 во големото финале на отвореното првенство на Франција
03.06.2016
Енди Мареј ќе се судри со својот стар познаник Новак Ѓоковиќ во финалето на Ролан Гарос, откако Шкотланѓанецот го совлада актуелниот шампион Стен Вавринка
03.06.2016
Новак Ѓоковиќ го декласираше австрискиот предизвикувач Доминик Тим со 6:2/6:1/6:3 за да се пласира по четврти пат во финалето на Ролан Гарос и да го заддржи сонот за комплетирање на гренд слем колекцијата
03.06.2016
Серена Вилијамс повторно ќе има шанса да го израмни рекордот на Штефи Граф од 22 гренд слем титули во финалето на Францускиот опен, каде што ќе се сретне со Шпанката Харбиње Мугуруза
02.06.2016
Серена Вилијамс се намачи со Казахстанката Јулија Путинцева, пред да победи во три сета и да се пласира во полуфиналето на Францускиот опен, каде што ја чека холандското изненадување Кики Бертенс
02.06.2016
Светскиот рекет број 1 и прв фаворит за титулата, Новак Ѓоковиќ призна дека имал среќа откако беше блиску до дисквалификација од Ролан Гарос поради невнимателно фрлање на рекетот, со кого за малку утна линиски судија
02.06.2016
Новак Ѓоковиќ се пласираше во полуфиналето на Францускиот опен, останувајќи на две победи од комплетирањето на гренд слем колекцијата со 6:3/7:5/6:3 победа над чешкиот седми носител, Томаш Бердих
01.06.2016
Енди Мареј ја пронајде својата форма и се пласираше во полуфиналето на Францускиот опен, каде што ќе се судри со актуелниот шампион Стен Вавринка
01.06.2016
Надежите на Рафаел Надал за трета титула од Вимблдон се неизвесни откако тој се повлече од подготвителниот турнир во Квинс Клаб, Лондон поради повредата на зглобот на раката
01.06.2016
Светскиот рекет број 1, Новак Ѓоковиќ со победата над Роберто Баутиста Агут во четвртото коло на Францускиот опен, осигура дека ќе биде првиот тенисер со над 100 милиони $ освоени само во наградни фондови
01.06.2016
Првите носители Серена Вилијамс и Новак Ѓоковиќ, конечно, влегоа во четврт-финалето на Францускиот опен, откако временските услови дозволија тенис на Ролан Гарос
31.05.2016
Организаторите на Францускиот опен објавија дека ги откажуваат сите мечеви кои требаа да се комплетираат на терените на Ролан Гарос во вторникот
31.05.2016
Бугарката Цветана Пиронкова го искористи моментот на слабост на втората носителка, Агњешка Радвањска, победувајќи ја со 6:2/3:6/6:3 за пласман во четврт-финалето на Ролан Гарос по новата пауза поради дожд
30.05.2016
Натпреварите што беа закажани се одложени за утре, па целата програма се поместува и календарот станува сè позбиен
27.05.2016
Деветкратниот шампион Рафаел Надал се повлече од Ролан Гарос поради повреда на зглобот на раката
26.05.2016
Рафаел Надал стигна до својата 200-та победа на гренд слем турнирите, откако го „суреди“ аргентинскиот аутсајдер Факундо Бањис со 6:3/6:0/6:3 во второто коло на Францускиот опен
25.05.2016
Енди Мареј не дозволи да го има најраниот пораз на гренд слем турнир по осум години, откако се намачи да влезе во третото коло на Францускиот опен со победа во пет сета над анонимниот Французин Матијас Бург
25.05.2016
Симона Халеп се намачи да влезе во третото коло на Ролан Гарос, додека вакви проблеми немаше јапонскиот фаворит Кеи Нишикори Шестата носителка
24.05.2016
Деветкратниот шампион Рафаел Надал експресно со 6:1/6:1/6:1 го совлада Сем Грот за пласман во второто коло, додека Енди Мареј по два дена го доврши мечот против Радек Штепанек комплетирајќи 3:6/3:6/6:0/6:3/7:5 победа
23.05.2016
Енди Мареј ќе мора својот кам-бек да го продолжи во вторник, откако неговиот меч од првото коло на Ролан Гарос против чешкиот ветеран Радек Штепанек беше прекинат при 3:6/3:6/6:0/4:2
23.05.2016
Актуелниот шампион од Францускиот опен, Стен Вавринка го преживеа тешкото прво коло, победувајќи го Чехот Лукаш Росол со 4:6/6:1/3:6/6:3/6:4 по повеќе од три часа на Ролан Гарос
22.05.2016
Дождот им предизвика главоболки на организаторите на Францускиот опен, откако во 18.30 часот беше откажана неделната програма со само 10 комплетирани меча од предвидените 32
22.05.2016
Двократната шампионка од Вимблдон, Петра Квитова едвај се „протна“ во второто коло на Ролан Гарос, откако со 6:2/4:6/7:5 ја победи Црногорката Данка Ковиниќ
22.05.2016
Уште еднаш, Новак Ѓоковиќ патува на Францускиот опен знаејќи дека со титула на славните терени на Ролан Гарос ќе го оствари гренд слемот во кариерата, нешто што досега им успеало само на седум други тенисери
21.05.2016
Шампионот од Ролан Гарос, Стен Вавринка ја освои домашната титула од Женева за совршена подготовка за одбрана на гренд слем титулата
21.05.2016
Австриецот Доминик Тием успешно ја одбрани титулата од Ница опен, надминувајќи го тешкиот тест против Германецот Александер Зверев со 6:4/3:6/6:0
21.05.2016
Холанѓанката Кики Бертенс го освои турнирот во Нирнберг, додека Французинката Каролине Гарсија си замина дома со трофејот од Стразбур во последните подготвителни турнири за Ролан Гарос
21.05.2016
Амели Морезмо открива дека разделбата Енди Мареј „почнала одамна“ и била неизбежна кога сфатила дека не може да ги заврши работите со тенискиот број 2 делумно поради неговото однесување на тениските терени
20.05.2016
Светскиот рекет број 1, Новак Ѓоковиќ ќе игра со Тајванецот Јен-Хсун Лу во првото коло на Францускиот опен, а се наоѓа во иста половина од ждрепката со деветкратниот шампион Рафаел Надал
19.05.2016
Роџер Федерер нема да игра на Францускиот опен, вториот гренд слем од сезоната кој почнува во недела, откако не успеа да се опорави од повредите
19.05.2016
Шефот на Руската тениска федерација, Шамил Тарпишчев посочи дека е можно Марија Шарапова да не се врати на тенисот без разлика на исходот од нејзиниот позитивен тест на мелдониум
18.05.2016
17.05.2016
Според швајцарскиот весник „Базлер цајтунг“, Роџер Федерер не е опорави доволно од проблемите со грбот и затоа нема да игра на Францускиот опен. Освојувачот на рекордни 17 гренд слем трофеи уште не го потврди ова
15.05.2016
Енди Мареј го совлада светскиот рекет број 1, Новак Ѓоковиќ со 6:3/6:3 за титулата од Италијанскиот опен во Рим и за совршена подготовка за Ролан Гарос, кој почнува за една недела
15.05.2016
Серена Вилијамс освои прва титула по девет месеци, откако со 7:6(5)/6:3 ја победи Медисон Киз во американското финале на Италијанскиот опен во Рим
14.05.2016
13.05.2016
Новак Ѓоковиќ седми пат едноподруго го победи Рафаел Надал, овојпат со 7:5/7:6(4) во полуфиналето на Мастерсот во Рим
12.05.2016
Проблемите на Роџер Федерер пред Францускиот опен продолжија и во Рим, откако Швајцарецот беше поразен од Австриецот Доминик Тием со 7:6(2)/6:4 во третото коло на Италијанскиот опен
11.05.2016
Роџер Федерер се врати во акција со 6:3/7:5 победа над германскиот талент Александер Зверев во второто коло на Мастерсот во Рим
09.05.2016
Венус Вилијамс победи во својот сингл меч, по што заедно со помладата сестра Серена загубија во првото коло на Мастерсот во Рим
09.05.2016
Светскиот рекет број 3, Енди Мареј престанува со работата со тренерот Амели Морезмо по две години заедно
09.05.2016
Бернард Томич се повлече од мечот од првото коло на Италијанскиот опен против Французинот Беноа Пер по само осум минути игра поради болест
08.05.2016
Новак Ѓоковиќ го совлада Енди Мареј со 6:2/3:6/6:3 во финалето на Мадрид опен за да ја освои рекордната 29. Мастерс титула
07.05.2016
Романката Симона Халеп е победник на ВТА турнирот во Мадрид. Таа во финалето со 2:0 во сетови ја совлада словачката тенисерка Цибулкова
07.05.2016
Актуелниот шампион Енди Мареј ќе игра за трета титула на Мадрид опен, откако во полуфиналето со 7:5/6:4 го победи Рафаел Надал, не дозволувајќи му на Шпанецот да игра за рекордна 50 титула на земја
06.05.2016
Рафаел Надал ќе игра со актуелниот шампион Енди Мареј во полуфиналето на Мастерсот во Мадрид откако ја продолжи совршената серија на земја на 13 меча со 6:0/4:6/6:3 победа над Бразилецот Жоао Соуса
05.05.2016
Новак Ѓоковиќ и Енди Мареј лесно влегоа во четврт-финалето на Мастерсот во Мадрид со победи во два сета
05.05.2016
Светскиот рекет број 1, Новак Ѓоковиќ вели дека престојот во олимпиското село во Рио де Жанеиро ќе му пречи во борбата за златото, а со него се согласува и Енди Мареј
05.05.2016
Бернард Томич додаде масло на огнот откако беше обвинет за непочитување на спортот играјќи го меч-поенот против Фабио Фоњини во Мадрид со обратно свртен рекет. Тој одговори кратко: „Дали вие би се грижеле за губење на меч-поен да имате 23 години и да вредите 10 милиони $“
04.05.2016
Новак Ѓоковиќ лесно со 6:2/6:4 го победи хрватскиот тинејџер Борна Чориќ во второто коло на Мастерсот во Мадрид, додека Ник Кирјиос го елиминираше шампионот од Ролан Гарос, Стен Вавринка
04.05.2016
Австралискиот тенисер Бернард Томич реши да го сврти рекетот наопаку при меч-поенот на Фабио Фоњини на Мастерсот во Мадрид предизвикувајќи контроверзи за неговата посветеност на тенисот
03.05.2016
Француската тениска федерација (ФТТ) објави дека полицијата вршела претрес во нивните канцеларии по обвинувањата за корупција против претседателот Жан Гашасан
03.05.2016
Рафа Надал го почна „походот“ кон петта титула од Мадрид опен и 29. Мастерс титула со лесна победа во второто коло
02.05.2016
Роџер Федерер се повлече од Мадрид опен без да одигра меч поради повреда на грбот, продолжувајќи ја проблематичмата сезона
01.05.2016
Филип Колшрајбер стигна до првата АТП титула оваа година, победувајќи го Австриецот Доминик Тием со 7:6(7)/4:6/7:6(4) во финалето на БМВ опен во Минхен
29.04.2016
Поранешната српска тениска ѕвезда, Слободан Живоиновиќ тврди дека бил во врска со британската принцеза Дајана додека таа била мажена за принцот Чарлс
29.04.2016
Серена Вилијамс се повлече од Мастерсот во Мадрид, кој започнува во сабота, поради грип
28.04.2016
Концентрацијата на мелдониум во примерокот крв на руската тениска ѕвезда Марија Шарапова е над дозволеното ниво, потврди рускиот министер за спорт, Виталиј Мутко
27.04.2016
Рафаел Надал дефинтивно ќе биде човекот со шпанското знаме на Олимпијадата во Рио де Жанеиро, беше објавено официјално на церемонијата во Мадрид за одбележување на 100 дена од стартот на Игрите на 5 август
25.04.2016
Рафаел Надал во понеделникот поднесе тужба против поранешната француска министерка за спорт, Роселин Башело, откако таа го обвини за допингување. Надал вели дека мора да си го заштити интегритетот и имиџот како спортист
25.04.2016
Шпанецот Фернандо Вердаско ја освои својата прва титула по две години на БРД Настасе-Тириак трофејот во Букурешт
24.04.2016
Рафаел Надал го израмни рекордот на аргентинската легенда Гијермо Вилас од 49 титули на земја со својот деветти трофеј од Барселона опен откако со 6:4/7:5 го совлада актуелниот шампион, Јапонецот Кеи Нишикори
24.04.2016
Чагла Бујукакчај стана првата Турчинка со ВТА титула, откако на домашниот Истанбул куп во тешко финале со 3:6/6:2/6:3 ја победи Црногорката Данка Ковиниќ
24.04.2016
Втората носителка, Анџелике Кербер ја одбрани титулата од Порше ГП турнирот во Штутгарт, откако во германското финале ја совлада квалификантката Лаура Зигемунд
22.04.2016
Рафаел Надал му се одмазди на Италијанецот Фабио Фоњини за пласман во полуфиналето на Барселона опен
22.04.2016
Актуелната шампионка Анџелике Кербер ќе се „судри“ со Чехинката Петра Квитова во полуфиналето на Порше Гран При турнирот во Штутгарт
21.04.2016
Откако поради дожд беше одложен стартот на третото коло на Барселона опен, Рафа Надал не беше подготвен да губи дополнително време, „нокаутирајќи“ го шпанскиот сонародник Алберт Монтањес со 6:2/6:2
20.04.2016
Актуелниот шампион Кеи Нишикори ја продолжи победничката серија на Барселона опен на 11 меча, а исто толку убедлив беше и осумкратниот шампион од турнирот, Рафаел Надал
20.04.2016
Поп-дивата Никол Шерцингер ги демантираше вестите на британскиот таблоид „Сан“ дека по шест месеци ја прекинала врската со бугарската тениска ѕвезда Григор Димитров
18.04.2016
Борис Бекер влезе во остар напад на британскиот тенисер Енди Мареј, кој изјави дека имал сомнежи дека дел од неговата конкуренција користи недозволени средства
17.04.2016
Рафаел Надал ја освои својата најголема титула по Ролан Гарос во 2014 година, победувајќи го инспирираниот Французин Гаел Монфис со 7:5/5:7/6:0 во одличното финале во Монте Карло
16.04.2016
Шпанецот Рафаел Надал се пласираше во финалето на турнирот во Монте Карло каде што ќе го чека подобриот од дуелот Монфис - Цонга. Осумкратниот освојувач во полуфиналето беше подобар од Енди Мареј
15.04.2016
Доколку Серена Вилијамс и Стен Вавринка ги одбранат своите титули од Францускиот опен во јуни ќе си заминат дома со 200.000 евра повеќе од минатата година, откако Ролан Гарос објави зголемување во наградниот фонд
15.04.2016
Роџер Федерер загуби во четврт-финалето на Мастерсот во Мотне Карло, откако беше совладан во три сета од Французинот Жо-Вилфрид Цонга
14.04.2016
Рафаел Надал влезе во четврт-финалето на Мастерсот во Монте Карло успевајќи да го надмине инспирираниот Доминик Тием. Меѓу најдобрите осум се и Роџер Федерер и Енди Мареј
12.04.2016
Русија вели дека Марија Шарапова се уште е во плановите за олимпискиот тениски турнир во Рио во август и покрај нејзината условна суспензија поради позитивен тест
12.04.2016
Енди Мареј едвај го „преживеа“ првиот меч на земја оваа сезона, додека Роџер Федерер имаше успешен камбек на терените по речиси три месеци пауза на Мастерсот во Монте Карло
11.04.2016
Роџер Федерер очекува неговото лево колено да не му создава проблеми кога ќе се врати на терените на Мастерсот во Монте Карло, додавајќи дека е „ментално и физички“ одморен по повеќе од два месеци во аут
10.04.2016
Американката Слоун Стивенс ја победи Елена Веснина со 7:6(4)/6:2 во финалето на Волво кар опен во Чарлстон за своја трета титула оваа година
10.04.2016
По две години без титула на АТП турнејата, Аргентинецот Федерико Делбонис триумфираше на Гран При Хасан Втори во Маракеч со 6:2/6:4 победа над хрватскиот тинејџер, Борна Чориќ
10.04.2016
Осмата носителка Доминика Цибулкова ја совлада петтата носителка Камила Џорџи со 6:4/6:0 за петта титула на ВТА турнејата освојувајќи го трофејот од Катовице опен во Полска
07.04.2016
Поранешниот шампион од УС опен, Хуан Мартин дел Потро признава дека бил блиску до повлекување од тенисот по серијата повреди на зглобовите на раката, но се уште се надева дека најдобриот тенис е пред него
05.04.2016
Најдобрата српска тенисерка Ана Ивановиќ реши веќе да не ја претставува Србија во Фед купот, потврдија од националната федерација
05.04.2016
Словачката тенисерка Доминика Цибулкова воопшто нема милост кон суспендираната поранешна светска тенисерка број 1, Марија Шарапова, додавајќи дека петкратната гренд слем шампионка е „личност која не можете да ја сакате“
03.04.2016
Во уште еден беспрекорен меч, Новак Ѓоковиќ со 6:3/6:3 го совлада Јапонецот Кеи Нишикори во финалето во Мајами, покажувајќи дека е класа над конкуренцијата и во исто време влегувајќи во историјата на Мастерс турнирите
02.04.2016
Викторија Азаренка го комплетираше двојниот триумф на Мастерс турнирите во Индијан Велс и Мајами со победа над Светлана Кузнецова од 6:3/6:2 за само 77 минути во Ки Бискејн
02.04.2016
Јапонскиот тенисер Кеи Нишикори се пласираше во финалето на тенискиот турнир во Мајами. Во финалето Јапонецот ќе го вкрсти рекетот со Србинот Новак Ѓоковиќ
01.04.2016
Светскиот рекет број 1, Новак Ѓоковиќ стигна до финалето на Мастерсот во Мајами, победувајќи го Белгиецот Давид Гофан со 7:6(5)/6:4 во полуфинале играно на жештината на Флорида
01.04.2016
Дамир Џумхур, најдобриот босанскохерцеговски тенисер и добар пријател на светскиот рекет број 1, Новак Ѓоковиќ, открива дека Србинот планира да одигра мечеви во сите главни градови на поранешната СФРЈ
31.03.2016
Србинот сигурно граби кон ново финале во Мајами
24.03.2016
Матс Виландер, шесткратниот гренд слем шампион, кој сега е попознат како ТВ коментатор на „Евроспорт“, е новиот тренер на Медизон Киз
24.03.2016
Светскиот рекет број 1, Новак Ѓоковиќ ќе оди на нова титула во 2016 на Мастерсот во Мајами, но тоа не значи дека нема доволно време да помогне, посебно кога се работи за љубовта
22.03.2016
Шефот на „петтиот гренд слем“, тенискиот турнир во Индијан Велс, Рејмонд Мур си поднесе оставка по контроверзните коментари за женскиот тенис
21.03.2016
Светскиот рекет број 1, Новак Ѓоковиќ смета дека тенисерите треба да добиваат повеќе пари од жените во тенисот, влегувајќи во расправијата која ја започна шефот на турнирот во Индијан Велс, Рејмонд Мур
20.03.2016
Новак Ѓоковиќ го уништи Милош Раонич во два кратки сета со 6:2/6:0 за по петти пат да го освои трофејот од „петтиот гренд слем“, Мастерс 1000 турнирот во Индијан Велс
20.03.2016
Викторија Азаренка продолжи со одличниот старт на 2016, совладувајќи ја светската тенисерка број 1, Серена Вилијамс со 6:4/6:4 за да го освои трофејот од Индијан Велс и првпат од 2014 да се врати во топ 10 на женскиот тенис
20.03.2016
Новак Ѓоковиќ го совлада сигурниот Рафаел Надал во два сета за пласман во финалето на Индијан Велс, каде што ќе ја брка трета едноподруго титула и рекордна петта титула во меч против Канаѓанецот Милош Раонич
19.03.2016
Светскиот рекет број 5, Рафаел Надал го „преживеа“ почетокот на мечот за 6:4/6:3 победа над Кеи Нишикори за пласман во полуфиналето на Мастерсот во Индијан Велс, каде што го чека светскиот број 1, Новак Ѓоковиќ
18.03.2016
Роџер Федерер во неверојатно искрено интервју го испофали природниот талент на Рафа Надал
17.03.2016
На радост на своите многубројни фанови, 17-кратниот гренд слем шампион Роџер Федерер најави дека се враќа на АТП турнејата веќе следната недела на Мајами опен, вториот АТП Мастерс 1000 турнир оваа сезона
16.03.2016
Македонскиот тенисер Томислав Јотовски во првото коло на ИТФ турнирот во Тунис, го совлада рускиот тенисер Роман Сафиулин со 1-6, 6-3, 7-6 (7-1), и со тоа ја оствари една од најважните победи во кариерата
15.03.2016
Борис Бекер е познат како навивач на Баерн Минхен, меѓутоа изгледа оваа година негов фаворит во Премиерлигата е Вест Хем
15.03.2016
На поранешната светска тенисерка број 1, Марија Шарапова и е суспендирана улогата на амбасадор на добрата волја на Обединетите Нации откако призна дека беше позитивна на мелдониум на Австралискиот опен оваа година
14.03.2016
Рафаел Надал планира да ја тужи поранешната француска министерка за спорт, Роселин Башело за обвинувањата дека се допингувал
12.03.2016
11.03.2016
10.03.2016
Рафаел Надал бурно реагираше на обвинувањата дека во неговата кариера користел недозволени средства, а во исто време побара Марија Шарапова да добие казна за позитивниот тест на мелдониумот
09.03.2016
Адвокатскиот тим на Марија Шарапова најави дека планира да побара суспензија помала од една година за нејзиниот позитивен тест на мелдониум
07.03.2016
Руската тениска ѕвезда и спортистка со најголема заработувачка на светот, Марија Шарапова призна дека паднала на допинг-тест на Австралискиот опен во јануари
06.03.2016
Енди Мареј го победи Јапонецот Кеи Нишикори во маратон од пет сета за актуелните шампиони Велика Британија да се пласираат во четврт-финалето на Дејвис купот
06.03.2016
Втората носителка, Украинката Елина Свитолина се врати од сет негатива за да ја победи Канаѓанката Јуџини Бушар со 6:7(5)/6:4/7:5 за титулата од дождливиот Малезиски опен
06.03.2016
Хедер Вотсон е на една победа од третата ВТА титула, откако ја победи Французинката Каролине Гарсија со 6:1/6:2 за пласман во полуфиналето на Монтереј опен во Мексико
05.03.2016
Најдобриот британски тенисер Енди Мареј побара „неговиот“ Арсенал да покаже ментална сила оваа сезона и да ја освои титулата од Премиер-лигата
04.03.2016
Ирска стигна до 2:1 победа над Македонија во дуелот од третата европска зона во Дејвис купот, со што пропадна шансата за плеј-оф за влез во втората евро-африканска зона
03.03.2016
Македонската Дејвис куп репрезентација стигна до втората победа едноподруго на натпреварувањето од третата европска зона на натпреварувањето, овојпат над Албанија
02.03.2016
Македонската Дејвис куп репрезентација со победа го стартуваше настапот во пресметката од третата европска зона, откако со 2:0 ги победија Ерменците
29.02.2016
Роџер Федерер беше еден од спортските ѕвезди кои добија покана на доделувањето на Оскарите во Холивуд во неделата навечер
28.02.2016
Уругваецот Пабло Суевас го освои турнирот на земја во Сао Пауло, одбранувајќи ја титулата со 7:6(4)/6:3 победа над Шпанецот Пабло Карења Буста
26.02.2016
Карла Суарез Наваро имаше 62 минути фантастичен тенис за да ја совлада третата носителка Агњешка Радвањска и да се пласира во финалето на Катар опен, каде што ќе игра со Летонката Јелена Остапенко
26.02.2016
Стен Вавринка се пласираше во финалето на Дубаи шампионатот откако неговиот противник, Австралиецот Ник Кирјиос се повлече во текот на мечот пораид повреда на грбот
26.02.2016
Поранешнииот тенисер и селектор на Дејвис куп тимот, Ги Форже е новиот директор на Францускиот опен, вториот календарски гренд слем на терените на Ролан Гарос
25.02.2016
24.02.2016
Добри вести за фановите на швајцарскиот „Маестро“. Роџер Федерер се врати на тренинзи по операцијат на менискусот на коленото пред три недели
24.02.2016
Новак Ѓоковиќ стигна до својата 700. победа на АТП турнејата, со што стана само третиот активен играч со толку победи по Рафаел Надал (775) и Роџер Федерер (1.067)
23.02.2016
Шампионката од Австралискиот опен, Германката Анџелике Кербер загуби во првиот меч по гренд слем турнирот, откако во второто коло во Доха, беше елиминирана со 7:5/6:1 од Кинеската Саисаи Женг
22.02.2016
Новак Ѓоковиќ се врати во акција првпат по победата на Австралискиот опен со рутинска победа над Томи Робредо во првото коло во Дубаи
22.02.2016
Американецот Сем Квереј ја освои својата прва титула од 2012 година во Делреј Бич, додека Пабло Суевас победата над Рафаел Надал ја круниса со титула од Рио опен
21.02.2016
Ник Кирјиос стигна до својата прва АТП титула во кариерата, откако со 6:2/7:6(3) го победи четвртиот носител, Хрватот Марин Чилиќ во финалето на Марсеј опен
21.02.2016
Хуан Мартин дел Потро вели дека се чувствува „како да освоил два турнири“ иако загуби во полуфиналето на Делреј Бич
20.02.2016
Ник Кирјиос го изненади вториот носител Томаш Бердих за пласман во финалето на Марсеј опен, каде што ќе игра со поранешниот шампион од УС опен, Марин Чилиќ
20.02.2016
Сара Ерани ја совлада Барбора Стрицова со 6:0/6:2 за да го освои богатиот Дубаи тениски шампионат три години откако првпат играше во финалето
18.02.2016
ЕССА, европската организација за безбедно обложување, тврди дека во 2015 година пријавиле 73 сомнителни тениски мечеви до Единицата за интегритет на тенисот (ТИУ), тројно повеќе од инцидентите во било кој друг спорт
17.02.2016
Агентот на Енди Мареј откри дека неговата прва ќерка со Ким Сирс ќе го носи името Софија Оливија
17.02.2016
Капитенот на францускиот Дејвис куп тим, Јаник Ноа го избра Гаел Монфис за дуелот од првото коло против Канада и покрај одлуката на репрезентацијата мечевите да се играат надвор од Франција
17.02.2016
Февруари е сезона на карневали во Европа, и на веселбата во Базел, Швајцарија дел од учесниците решија да се пошегуваат со ривалството на тенисерите Новак Ѓоковиќ и Роџер Федерер
16.02.2016
Светската тенисерка број 1, Серена Вилијамс ќе пропушти втор турнир во низа, откако се повлече од Катар опен поради грип
15.02.2016
Кеи Нишикори ја освои четвртата титула едноподруго од Мемфис опен, победувајќи го американскиот тинејџер Тејлор Фриц со 6:4/6:4
14.02.2016
Младиот Австриец Доминик Тием е победник на Буенос Аирес опен откако во тешкото финале беше подобар од Шпанецот Николас Алмагро со 7:6(2)/3:6/7:6(4)
14.02.2016
Словакот Мартин Клижан имаше уште еден успешен кам-бек во неделата, победувајќи го францускиот фаворит Гаел Монфис со 6:7(1)/6:3/6:1 за титулата од Ротердам опен
14.02.2016
Роберта Винчи ја совлада швајцарската тинејџерка Белинда Бенчич со 6:4/6:3 за да го освои првиот Санкт Петерсбург Лејдис трофеј во неделата
11.02.2016
Повеќекратната гренд слем шампионка Жастин Анен се враќа на тенисот како специјален консултант на украинската тенисерка Елина Свитолина
10.02.2016
Руската тениска ѕвезда Марија Шарапова повторно ја повреди подлактицата и се повлече од Катар опен
07.02.2016
Роберто Баутиста Агут го совлада Виктор Троицки за титулата од првиот Софија опен турнир во неделата за четврти трофеј во кариерата
07.02.2016
Ришар Гаске го доби третото француско финале на Опен Суд де Франс во Монпеље, победувајќи го со 7:5/6:4 Пол-Анри Матју
07.02.2016
Минатогодишните финалисти Русија загубија во првото коло на Фед купот од Холандија, откако Кики Бертенс со 6:1/6:4 победата над Светлана Кузнецова обезбеди недостижно 3:0 водство
05.02.2016
Марија Шарапова останува на добар пат да настапи на Олимпијадата во Рио, откако беше именувана во рускиот тим за Фед куп дуелот со Холандија оваа недела, иако е можно да не игра
03.02.2016
Роџер Федерер имал успешна операција на коленото во средата и ќе биде надвор од тениските терени еден месец
02.02.2016
Новак Ѓоковиќ и покрај тоа што има 11 гренд слем титули по освојувањето на Австралискиот опен во неделата, признава дека се уште му недостасува титулата на Рафаел Надал како „крал на земја“
31.01.2016
Новак Ѓоковиќ ја продолжува супериорната форма откако стигна до шестата титула на Австралискиот опен, за совршен старт на сезоната. Во финалето повторно, по четврти пат, падна Енди Мареј, овојпат со 6:1/7:5/7:6
30.01.2016
29.01.2016
Четирикратниот финалист Енди Мареј ќе има уште една шанса да ја освои титулата од Австралискиот опен, откаоп успеа да го помине Канаѓанецот Милош Раонич во маратонски пет сета во петокот
27.01.2016
Британските фанови имаа на што да се радуваат откако Енди Мареј влезе во полуфиналето на Австралискиот опен, откако неговата сонародничка Јохана Конта исто така влета меѓу најдобрите осум
26.01.2016
Новак Ѓоковиќ и Роџер Федерер ќе се сретнат во полуфиналето на Австралискиот опен откако двајцата имаа одлични победи во три сета
25.01.2016
Јохана Конта стана првата Британка со пласман во четврт-финале на гренд слем турнир по 32 години, а на нејзе и се приклучи и очекувано нејзиниот сонародник Енди Мареј
24.01.2016
Актуелниот шампион Новак Ѓоковиќ имаше среќа што го помина Жил Симон за пласман во четврт-финалето на Австралискиот опен
23.01.2016
Тренерот на Ана Ивановиќ, и татко на сопругата на светскиот број 2, Енди Мареј, Најџел Сирс колабираше на трибините на „Род Лејвер арената“ во текот на мечот на Србинката со Американката Медисон Киз
23.01.2016
Шампионот од Ролан Гарос, Стен Вавринка призна дека е болен откако го победи Чехот Лукаш Росол во три сета во третото коло на Австралискиот опен
22.01.2016
Роџер Федерер стигна до својата победа број 300 на гренд слем турнирите, додека во четвртото коло на Австралискиот опен исто така се и шампионите Новак Ѓоковиќ и Серена Вилијамс
21.01.2016
Кариерата на Лејтон Хјуит заврши на Австралискиот опен во емотивен пораз од шпанскиот ветеран Давид Ферер во второто коло
20.01.2016
Французинот Жо-Вилфрид Цонга на социјалните мрежи доби пофалби дека е вистински џентлмен, откако помогна на едно девојче што носи топчиња во мечот од второто коло
20.01.2016
Светскиот рекет број 1, Новак Ѓоковиќ мораше да ги демантира шпекулациите на италијанските медиуми дека намерно загубил меч во 2007 година кој е поврзан со поширокиот скандал на местење мечеви во тенисот
20.01.2016
Актуелните шампиони Новак Ѓоковиќ и Серена Вилијамс лесно влегоа во третото коло на Австралискиот опен, додека поранешната двократна шампионка Петра Квитова беше сопрена
19.01.2016
Рафаел Надал остана без одговор по уште еден гренд слем неуспех, откако Фернандо Вердаско му го нанесе само вториот пораз во прво коло на голем турнир на Австралискиот опен
18.01.2016
Светскиот број 1, Новак Ѓоковиќ откри дека му биле понудени 200.000$ да намести меч, додавајќи „масло на огнот“ во скандалот со местење мечеви во тенисот
18.01.2016
Роџер Федерер имаше фантастична победа во првото коло на Австралискиот опен, каде што го „уншти“ Грузиецот Николоз Басилашвили со 6:2/6:1/6:2
18.01.2016
Актуелните шампиони од Австралискиот опен, Новак Ѓоковиќ и Серена Вилијамс го поминаа првото коло на силната жештина во Мелбурн
14.01.2016
Сите се подготвени за почетокот на ЕП во Полска, и македонскиот селектор Ивица Обрван го направи конечниот избор на играчите за дуелот против светскиот и европски шампион Франција
13.01.2016
Повеќекратната гренд слем шампионка Марија Шарпова тврди дека е целосно подготвена за Австралискиот опен следната недела откако подготовките и беа прекратени поради повреда на раката
12.01.2016
Светската тенисерка број 2, Симона Халеп го надмина проблемот со ахиловата петица за да ја совлада Французинката Каролине Гарсија на Сиднеј интернешнл во нејзиниот прв меч пред Австралискиот опен
10.01.2016
Исполнувајќи ја улогата на фаворит, шампионот од Ролан Гарос, Стен Вавринка по четврти пат го освои Ченаи опен во Индија, победувајќи го хрватскиот тинејџер, Борна Чориќ со 6:3/7:5 по час и 26 минути игра
10.01.2016
Милош Раонич го совлада Роџер Федерер со 6:4/6:4 за да ја освои титулата од Бризбејн интернешнл и да му се одмазди на Швајцарецот за поразот во минатогодишното финале
09.01.2016
Полјачката Агњешка Радвањска стигна до 18. трофеј на ВТА турнејата, победувајќи ја Американката Елисон Риски во финалето на Шенжен опен во Кина
09.01.2016
Новак Ѓоковиќ ја освои титулата од Катар опен во Доха, откако во финалето со лесни 6:1/6:2 го декласираше Рафаел Надал по само 1 час и 13 минути игра
09.01.2016
Ник Кирјиос ја продолжи одличната форма пред Австралискиот опен, предводејќи ја Австралија до Хопман куп титулата во Перт заедно со Дарја Гаврилова
09.01.2016
Викторија Азаренка ја прекина „сушата“ на ВТА турнејата, освојувајќи ја титулата од Бризбејн интернешнл турнирот со 6:3/6:1 победа над Германката Анџелике Кербер
08.01.2016
Новак Ѓоковиќ и Рафаел Надал ќе се сретнат во финалето на Катар опен во Доха по релативно лесните полуфинални победи
08.01.2016
Новак Ѓоковиќ повторно покажа дел од својот талент за актерство и добра смисла за хумор, овојпат за добротворни цели
08.01.2016
„Златниот“ тим на Австралија влезе во финалето на Хопман купот во Перт, откако со 2:1 ги победија Франција во одлучувачкиот меч од Б групата
08.01.2016
Роџер Федерер се пласираше во полуфиналето на Бризбејн интернешнл по тешката битка со Григор Димитров
07.01.2016
Рафаел Надал ќе игра со Иља Марченко за место во финалето на Катар опен во Доха, откако вториот носител повторно мораше да „преживува“ во три сета
07.01.2016
Актуелниот шампион Роџер Федерер се пласираше во четврт-финалето на Бризбејн Интернешнл, откако во првиот меч од новата сезона со 6:2/6:1 го „збриша“ Германецот Тобијас Камке
06.01.2016
Новак Ѓоковиќ и Рафаел Надал имаа едноставни победи за пласман во четврт-финалето на Катар опен
05.01.2016
Серена Вилијамс и Марија Шарапова имаат проблеми со повреди пред Австралискиот опен, откако двете се повлекоа од загревачките турнири
04.01.2016
Новак Ѓоковиќ ја отвори својата тениска сезона 2016 со лесна 6:2/6:2 победа над германскиот квалификант Дастин Браун на Катар опен
04.01.2016
Иван Љубичиќ е дел од тренерскиот тим на Роџер Федерер во 2016 година, и Новак Ѓоковиќ признава дека ќе биде чудно да го види неговиот пријател како работи со најлутиот ривал
03.01.2015
Ако на еден тенисер на планетата не треба да му биде дозволено да игра со преголем рекет, тоа е Роџер Федерер
02.01.2016
01.01.2016
Рафаел Надал покажа дека е подотвен за борба во новата 2016 година, откако со 6:3/6:7(4)/6:3 го победи шпанскиот сонародник Давид Ферер на Мубадала шампионатот во Абу Даби, каде што во саботното финале ќе игра со Милош Раонич
Архива
НАЈНОВИ ВЕСТИ
17.03.2018
17.03.2018
17.03.2018
17.03.2018
17.03.2018
МИКС
повеќе >
SPORT.COM.MK 2014. сите права задржани
DEVELOPED BY Nextsense
>