| контакт | маркетинг
ТОП ВЕСТИ
СИТЕ ВЕСТИ
18.12.2017
Со првиот тренинг во „Јане Сандански“ и со само четири ракометари, стартуваат подготовките на нашата репрезентацијата за ЕП во Хрватска
18.12.2017
Кузмановски во Магдебург, сега или во јуни!?
 
Трансферот на Филип Кузмановски во екипата на Магдебург ќе се реализира, но прашање на време е кога!? Германците го сакаат веднаш, но играчот има обрски кон клубот
17.12.2017
Одличен настап на двете вардардки во францускиот национален тим
15.12.2017
Избраниците на Брестовац викендов ќе се пробаат со Романија, Израел и Украина
15.12.2017
Вардаровиот стратег е најдобриот тренер за 2017 година во изборот на ракометниот портал „хендбол-планет“
15.12.2017
Вардаровиот голман беше најдобар ракометар според ЕХФ и во изборот во октомври. Разликата е што тогаш кај дамите друштво му правеше Ана Грос, а во новиот избор тоа е Ивета Лузумова
14.12.2017
Седуммина репрезентативци отпаднаа при првото кратење во пресрет на стартот на подготовките в понеделник
14.12.2017
Мотивациското видео за Раул Гонзалез и неговите момци пред Загреб
14.12.2017
Голманот вели дека се вработил во Министерството за млади и спорт на Србија и става крај на ракометната кариера
13.12.2017
"Црвено-црните" и во СЕХА-лигата се одјавија со победа годинава, откако со 24:30 (12:16) славеа во последниот натпревар против Горење Велење
13.12.2017
Ник Хенигман за кој се сметаше дека ќе биде „џокерот“ на Вујо во Загреб го пропушта Европското првенство
13.12.2017
Црни и страшни сценарија нема да има. Вардарци и во иднина ќе може да бидат рамо до рамо со најсилните на елитното натпреварување
13.12.2017
Вардаровиот голман, кој беше прогласен и за МВП на Ф4 во Келн во јуни, според ракометните новинари, но и фановите е број еден за годината во заминување
13.12.2017
Роберто Парондо ќе прозива на првиот собир на 18 декември, на кој ќе биде половина тим
12.12.2017
Последниот натпревар за годинава пред домашната публика "металурзите" го одиграа во одлично светло, кое им донесе и четврта регионална победа над Динамо, 33:25 (22:13)
12.12.2017
Погодокот на бекот со кој „црвено-црните“ ја совладаа Барселона во полуфиналето во Келн е најдобриот погодок за оваа година според ЕХФ. На листата уште се и Дибиров и Чупиќ, Манасков...
11.12.2017
Македонското дерби во СЕХА-лигата имаше хуманитарен карактер, а акцијата сега се сели и во „Борис Трајковски“, каде „металурзите“ одново ќе играат за Борче Јовановски
11.12.2017
11.12.2017
Металург посакува победничка одјава во СЕХА пред домашната публика во дуелот со српскиот вицепрвак утре попладне
10.12.2017
Вардаровото крило со 10 погодоци ја елиминираше Србија на Лекиќ и Цвијиќ, 31:29 (14:9) во осминафиналето на СП во Германија
10.12.2017
Договорот е на две години и остава слобода тренерот да има и клупски обврски
09.12.2017
Македонското дерби во СЕХА-лигата му припадна на "црвено-црниот" табор, кој со пресврт во второто полувреме успеја да го "скрши" отпорот на тимот од Автокоманда, 31:24 (12:14)
09.12.2017
Македонското дерби во СЕХА-лигата му припадна на "црвено-црниот" табор, кој со пресврт во второто полувреме успеја да го "скрши" отпорот на тимот од Автокоманда, 31:24 (12:14)
07.12.2017
Големото дерби на францускиот ракомет меѓу Нант и ПСЖ заврши без победник 27-27. Македонскиот интернационалец Кирил Лазаров беше меѓу најефикасните во домашната екипа
07.12.2017
Српскиот голман е веќе договорен на една година, додека преговорите со Дмитри Киселев и со Дмитри Санталов се во финална фаза
04.12.2017
Списокот од 17 ракометари на чии услуги селекторот ќе смета за турнирот во Романија е веќе познат
04.12.2017
Вардаровиот стратег трет месец по ред е најдобриот во СЕХА
04.12.2017
Кружниот напаѓач е четвртиот во низа, кој го напушта шампионскиот табор и кој потпиша тригодишен договор со Фуксе Берлин
02.12.2017
Европскиот првак во блескав стил ја затвори годината, со убедлива победа над Кристијанштад 31:15 (14:8), но и како единствен непоразен тим во Лигата на шампионите
02.12.2017
Пласманот во наредната фаза е обезбеден, па мотивот на „црвено-црните“ против Кристијанштад е да се заврши групната фаза без пораз
30.11.2017
„Сè е како што посакуваме и се надевам дека нема да го расипеме крајот и дека ќе ја израдуваме нашата публика“, вели капитенот на „црвено-црните“, Стојанче Стоилов
29.11.2017
Арпад Штербик потпиша двегодишен договор со унгарскиот првак со што се потврдени нашите најави од пред неколку недели
23.11.2017
„Натпреварите со три квалитетни репрезентации се шанса да се видат ракометарките во вистинско светло и да се добие слика за што и како понатаму“, вели селекторот Симе Симовски
23.11.2017
Се мислеше дека бекот има дисторзија, но последните информации велат дека станува збор за посериозен проблем
23.11.2017
Тренерот на Металург во февруари, по ЕП, ќе биде претставен како стратег на хрватскиот првак ППД Загреб
18.11.2017
Европскиот првак неприкосновен над германскиот тим, го победи со 30 дадени гола, како подарок за 30 години на „Комитите“
17.11.2017
Колку што е потребно одиграа вардаровите ракометарки за беспрекорно да ја завршат групната фаза и со максимален број на бодови да го дочекаат јануари и продолжението
17.11.2017
„Сакаме да заокружиме со сите 12 бода и да пренесеме што е можно повеќе во следната фаза. Турингер има свои, ние имаме наши мотиви за овој меч, кој не се сомневам дека ќе го одработиме како што треба за со мирна глава да го чекаме продолжението“, вели пивотот Андреа Чанаџија
16.11.2017
„Важно е да се победи дома и да се задржи лидерската позиција во групата А. А, и треба да се реваншираме за ланскиот пораз“, вели популарниот Самба
15.11.2017
„Мора максимално да го одработиме и овој натпревар, свесни сме дека доаѓа тим на кој му се потребни двата бода за да остане во Лигата на шампионите. Не смееме да ги потцениме, мора да одиграме како што знаеме и можеме...Сериозно во одбраната, која е клуч за победата“, вели капитенот Јованка Радичевиќ
14.11.2017
09.11.2017
Голманот на Целје го напушта матичниот клуб на крајот на сезонава, а следната дестинација можно е да биде европскиот првак Вардар
08.11.2017
„Конкретна понуда од клубот нема, но доколку тие се расположени да продолжиме со овој систем на работа, тогаш јас сум подготвен да останам во Скопје и да ја преземам функцијата прв тренер“, вели Давид Дејвис за „Македонски спорт“
04.11.2017
Иако потешко од очекуваното сепак „црвено-црните“ дами остануваат непоразени во групата Ц, откако со 30:27 (10:11) го совладаа Ларвик
03.11.2017
Асистентот на Раул Гонзалез, Давид Дејвис ќе го наследи тренерското место на својот сонародник во редовите на европскиот првак
02.11.2017
Вардаровиот стратег веќе го потпишал договорот, а во текот на денешниот ден треба да биде промовиран како нов предводник на „светците“
02.11.2017
Гонзалез е главен кандидат со оглед на тоа дека шпанските тренери во последниве години се уште како на цена, а во прилог му оди и фактот што три години во низа, клубови водени од Шпанци ја освоија Лигата на шампионите
01.11.2017
Голманот уште десет дена мора да одмора и со сигурност ќе ги пропушти дуелите со Кристијанштад и со ППД Загреб од Лигата на шампионите. Бековската и пикерската линија се комплетни
01.11.2017
Мали се шансите дека главниот стратег на тимот од Автокоманда до февруари ќе го видиме во Скопје
30.10.2017
„Имав огромна желба тука каде што ги направив првите ракометни чекори, тука и да ги завршам. Ви благодарам“, истакна Бранислав Ангеловски
30.10.2017
„Според формата која ја покажа досега Вардар делува сериозен кандидат за да стави крај на ‘проклетството на шампионот’ и да биде првиот освојувач во Лигата на шампионите на кој што му успеало да се врати во Келн“, се вели на сајтот на ЕХФ
30.10.2017
Не запираат вардарки. И во Лигата на шампионите и во ВРХЛ се беспрекорни. Две нови победи над Будуќност и Крим како потврда дека одбраната на регионалната титула е се поизвесна
30.10.2017
Со едно реми и два порази избраниците на Данило Брестовац го завршија турнирот во Полска
28.10.2017
Арпад Штербик се чини дека нема да оди во пензија како играч на Вардар
26.10.2017
Русија ја совлада Словачка со убедливи 32:22 (20:11) на стартот на квалификациите за СП 2019
26.10.2017
„Повредите на Лазаров и на Талески, отсуството на Јоновски секако дека ми пречат. Сакам да тренирам со сите, но не е возможно тоа. Сепак, се трудам да одработам со она што го имам на располагање, и задоволен сум“, објаснува селекторот на Македонија
26.10.2017
Проверката на силата пред ЕП во Хрватска Македонија ќе го направи кај северниот сосед
26.10.2017
Само што се врати од една, му се случи друга повреда на чуварот на мрежата „Не е ништо страшно, би требало да сум добро за седум до десет дена“, објасни популарниот Џамбо за „Македонски спорт“
24.10.2017
„Верувам дека можам добро да се вклопам, но останува да видиме како ќе се одвиваат работите. Сепак една работа е клуб, друга е репрезентација“, вели организаторот на играта
24.10.2017
„Немам очекувања, едноставно се надевам дека ќе имам добра недела. Подготвен сум да ја искористам шансата“, вели голманот
23.10.2017
Главниот дефанзивец поради повреда нема да биде дел од акцијата
23.10.2017
„Преферирам добри подготовки за на ЕП сите да знаат како треба да функционира одбраната, како да напаѓаме и да одиме како екипа. Тогаш нема да имаме време за тренинзи, а потребно е сите да знаат што и како сакам во одреден момент во играта“, вели селекторот на националниот тим
20.10.2017
Капитенот има оток на коленото, додека Македа се пожалил на болка во мускулот на ногата, по мечот со Загреб. Заедно со повредениот Мораес, тоа се тројцата ракометари кои нема да бидат дел од дербито на колото
19.10.2017
Актуелниот претседател на Тренерската организација при РФМ ќе биде привремено решение на клупата на скопскиот суперлигаш
19.10.2017
И во Лигата на шампионите и во СЕХА, бранителот на титулата го има главниот збор. Целта и желбите се јасни, а изгледот на теренот носи оптимизам дека повторување на историјата е реалност
17.10.2017
Ракометарите кои се во потесниот избор ќе настапат на меѓународниот турнир во Плок, Полска, од 26 до 29 октомври
16.10.2017
Бекот од 2015 го носи дресот на Вецлар, а во овие клупски бои останува до 2019
16.10.2017
Одново вардаровиот голман е во идеалниот тим во Лигата на шампионите
16.10.2017
*„Имам скинати мускулни влакна на абдоменален дел. Потребна е пауза, но колкав временски период точно не може да знам“, објасни десниот бек за „Македонски спорт“
15.10.2017
ЖРК Вардар ја забележа втората победа во Лигата на шампионите. Совладан беше германски Турингер на гости со 21-29 (11-19)
14.10.2017
*Арпад Велики и дружината немаат милост на патот кон врвот во групата А, а премиерно во соочувањата од групната фаза славеа и над каталонскиот гигант, 27:24 (16:12) влегувајќи во серија по триумфот во полуфиналето на Ф4 во Келн
13.10.2017
„Ако сакаме победа, мора одбраната да ни биде на ниво и како и досега, да го оправда епитетот најдобра во Европа. Во нападот мора да бидеме паметни“, дециден е вардаровиот стратег
13.10.2017
„Филип има повреда на скочниот зглоб и вироза. Дојде на тренинг, но не е во најдобра состојба и не само што ќе го пропушти гостувањето кај Чеховски Медведи туку сигурно ќе одмора две-три недели“, информираше тренерот Александар Јовиќ
09.10.2017
Левиот бек на Вардар и десното крило на Металург се најдоа во идеалниот тим викендов
09.10.2017
*Вардаровите ракометарки се најдоа меѓу најдобрите во изборот на ЕХФ по првото коло во Лигата на шампионите
08.10.2017
Тимот од Автокоманда одигра перфектно прво полувреме и беше на чекор до прва гостинска победа во ЛШ сезонава, но не издржа докрај и се радуваше само на реми против Мотор Запорожје, 28:28 (12:18)
07.10.2017
*Прокоцкаа победа "црвено-црните" откако Дибиров утна зицер, па со бод се вратија од тешкото гостување по ремито 26:26
06.10.2017
Европскиот вицепрвак имаше фуриозни десетина минути во крајот на првиот дел кои им ја донесоа првата победа во Лигата на шампионите, но и им покажаа на Унгарките дека немаат што да бараат во Скопје
06.10.2017
„За да се добие натпревар, потребен е напад, ама за да се освои титула, потребна е одбрана. Кога е одбраната на ниво, и голманите бранат, а имате и шанса да постигнете лесни голови во напад. Тоа е фокусот и клучот“, истакнува вардаровото крило, Јованка Радичевиќ
06.10.2017
Вардаровиот голман по три пропуштени натпревари во Лигата на шампионите е во комбинација за дуелот со Пик Сегед. Карачиќ и најмладите останаа дома
06.10.2017
Селекторот на македонската репрезентација, Раул Гонзалез, го објави списокот на ракометари за првиот собир на репрезентацијата за ЕХФ неделата
05.10.2017
„Научивме да се справуваме со тој притисок, во таква ситуација сме, сами си ја наметнавме и не бегаме од улогата на фаворити. Во групната фаза играме со Ларвик, ФТЦ и со Турингер, познати противници, против кои знаеме како се игра и како се победува“, вели капитенот на вардарки, Јованка Радичевиќ
05.10.2017
Асистентот на Червар нема „мастер коуч“ лиценца, но ЕХФ веќе прави отстапка по тоа прашање кога станува збор за предводникот на ППД Загреб, Касим Каменица, па не би требала да прави проблем ниту за предводникот на Металург
03.10.2017
По триумфот над Спортинг, стигна шлаканица од ППД Загреб
03.10.2017
„Поканата за учество на турнирот ‘Карпати’ е одлична за да држиме ритам. Го пропуштаме СП, но ете, ќе имаме можност да одиграме силни пријателски натпревари“, смета селекторот Симе Симовски
03.10.2017
Првиот тренер на „металурзите“ нема да ги предводи на гостувањата кај Мотор З. и Чековски медведи во ЛШ, како и дуелите со ППД Загреб (вечерва) и со Горење Велење од СЕХА
03.10.2017
„Ситуацијата е специфична. Чекаме прогноза за Саздовска, додека враќањето на Кузњецова не сакаме да го форсираме. Ќе мора да комбинираме“, вели Дибирова
10.01.2017
Продолжува победничката серија на Вардар во Лигата на шампионите откако со 28:21 (13:10) го совладаа и ППД Загреб
30.09.2017
Прва победа за „металурзите“ во Лигата на шампионите
30.09.2017
Прва победа за  „металурзите“ во  Лигата на шампионите откако во  вториот меч на домашен терен славеа со 28:27 (17:13) над португалскиот ривал
29.09.2017
Александар Јовиќ и Ванчо Димовски ќе го преземат водењето на екипата, додека Червар ќе ги координира работите и ќе биде тука по потреба
28.09.2017
Женската репрезентација очекувано загуби од Шведска, 38:26 (18:13) на отворањето на квалификациите за ЕП 2018
24.09.2017
Металург го забележа вториот пораз на стартот на Лигата на шампионите, откако турскиот Бешикташ во Скопје си замина 31:27 победа
23.09.2017
*Европскиот првак славеше со 27:23 над новиот тим на Кире Лазаров и дојде до втор триумф во Лигата на шампионите
23.09.2017
21.09.2017
„Без разлика чиj дрес носам, секогаш се чувствувам добредојден. Сакам ‘Борис Трајковски’ да биде полна, затоа што тоа е инспирација и за нас, играчите“, потенцира бекот
21.09.2017
Имаа големи потешкотии во организацијата на нападот „металурзите“ со голем број на технички грешки, пропуштија да реализираат дури четири седмерци, а ниту одбраната не функционираше најсјајно, па поразот беше неминовен
19.09.2017
Четврта победа во низа за Вардар во СЕХА, кој убедливо го совлада словачкиот првак Татран Прешов 32:28 (18:11)
17.09.2017
За европскиот првак, новиот пат кон тронот започнува од полски Плоцк
16.09.2017
Металург со пораз ги започна натпреварувањата во ракометната Лига на шампиони, откако загубија со 32:22 (19:11) од тимот на Монпеље
16.09.2017
Преку најтешката пречка, фаворитот во групата Д, Монпеље, македонскиот вицепрвак Металург ја започнува новата сезона во Лигата на шампионите со гостувањето попладнето, во 17:30 часот
16.09.2017
РК Вардар ја отвара одбраната на титулата од Лигата на шампионите против Висла Плоцк, а на летот до Полска, лекарите на тимот пружија прва помош на еден болен патник, по што добија аплауз и благодарност од екипажот и патниците
15.09.2017
„Ако продолжи оваа приказна која ја започнавме овде, со една добра екипа и амбициите што ги има, би сакал да останам тука, во спротивно, добро ќе размислам што ќе правам во иднина“, дециден е голманот во изјавата за „Македонски спорт“
14.09.2017
14.09.2017
12.09.2017
Повредата делува наивна, но ќе биде потребно со конци да се санира истата, а со оглед на локацијата, таа ќе биде и тоа како видлива, што ја комплицира ситуацијата
12.09.2017
Македонскиот и европски шампион, Вардар освои уште една титула, откако во Суперкупот на Македонија со 30:25 го совлада тимот на Еурофарм Работник
10.09.2017
Третиот гол на Шкендија е од офсајд. Сите го видовме тоа – вели играчот на Победа
10.09.2017
Германките се последниот противник на „црвено-црните“ во групната фаза од Лигата на шампионите заедно со ФТЦ и Ларвик
09.09.2017
Тренерот на Вардар, Раул Гонзлаез и неговите избраници на сметка на незгодниот Мешков Брест покжаа дека оваа сезона во СЕХА-лигата ретко кој ќе може да ги сопре.
08.09.2017
Вардар стигна до третата победа во низа на стартот на натпреварите од СЕХА-лигата, откако лесно беше победен Брест Мешков со 31:23 за последен тест пред стартот на одбраната на титулата од Лигата на шампионите
08.09.2017
Кристопанс против „своите“
07.09.2017
Претседателот Мукаетов предложи и формирање на тело за градење на комплетна стратегија за развој на женскиот ракомет
07.09.2017
„Ќе му бидам асистент на Кокшаров во националниот тим на Русија. Заедно ќе дебитираме во ЕХФ неделата во октомври“, изјави за „Македонски спорт“, Давид Дејвис
06.09.2017
Шпанецот точно знае што сака во подготвителната фаза за Европското првенство во Хрватска во јануари следната година
06.09.2017
„Секоја чест. Не направивте горди и јас сум презадоволен од успехот“, истакна претседателот на РФМ Живко Мукаетов, заедно со предлогот за парична награда за успехот на Мундијалот
06.09.2017
Тој ја превзема функцијата од Илија Темелковски, кој последната У21 генерација летово ја испрати во А националниот тим, со историски успех, пласман на шестото место на Мундијалот во Алжир
05.09.2017
Актуелниот шампион од СЕХА-лигата и актуелен европски шампион, Вардар го декласираше словенечкиот тим Горење со 32:19 (12:11) во второто коло од регионалната лига
05.09.2017
Бундеслигашот ќе плати обештетување од 15.000 евра на тимот од Автокоманда за овој трансфер
05.09.2017
Заедничката кандидатура на Македонија со Словенија и Црна Гора е единствената за организација на ЕП 2022 во женска конкуренција, па логично е да ја добијат истата
03.09.2017
Португалскиот Спортинг го совлада Алпа ХЦ Хард со 35:34 за да го обезбеди последното место во Лигата на шампионите, и да влезе во групата Д со македонскиот Металург
02.09.2017
РК Охрид одигра 24:24 со холандскиот Волендам во првиот европски меч на тимот во првото квалификациско коло на ЕХФ купот
02.09.2017
Вардар имаше победнички старт на настапите во СЕХА-лигата, откако во македонското дерби беше убедлив против Металург, славејќи во „Борис Трајковски“ со 23:32 (11:16)
02.09.2017
Почеток за мерак, онака ракометно кажано. Металург и Лино Червар во СЦ „Борис Трајковски“ попладнево, 17:45 часот, го пречекуваат Вардар на Раул Гонзалез
31.08.2017
„Ќе се обидеме, со секоја должна почит кон противникот, да се спротивставиме. Нема потреба да се трошат зборови за квалитетот на Вардар. Ние сме скромни, но амбициозни да покажеме дека вредиме“, вели стратегот на Металург во пресрет на дербито
31.08.2017
30.08.2017
„Ова е само почеток на сезоната и верувам дека постепено ќе растеме и ќе бидеме на нивото на кое ја завршивме претходната сезона“, оптимист е Шпанецот
30.08.2017
Поради повреда на коленото на последниот пријателски меч со Пелистер, Охрид нема да може да смета на организаторот на играта во двомечот со холандскиот тим
29.08.2017
Бекот има поткинат мускул на задна ложа, додека кружниот напаѓач по дуелот со Барселона се пожалил на болки во коленото
28.08.2017
Европскиот првак делуваше доминантно во второто полувреме и го совлада домашниот Ал Сад со убедливи 37:19 (14:10) во дуелот за третото место
26.08.2017
26.08.2017
Раул „Не бевме најдобриот Вардар, против Барса мора да заборавиме на Келн“
26.08.2017
Лазовиќ со скршеница, еден месец во „аут“
25.08.2017
Европскиот првак во четвртфиналето го елиминираше ирански Гашаран со 30:22 (15:10) и си закажа полуфинале со Барселона
23.08.2017
Европскиот првак веќе се смести во Катар и го одработи првиот тренинг во пресрет на ИХФ Супер Глоуб
23.08.2017
ЖРК Вардар славеше со 37:32 против Краснодар на отворањето на турнирот „Трофеј Вардар 2017“
23.08.2017
13.08.2017
Вардар во третиот натпревар на германскиот турнир „4 клуба“ ја забележа првата победа, откако со 37:26 го декласираше Гумерсбах
12.08.2017
Европскиот шампион, РК Вардар стигна до вториот пораз во турнирот во Германија, откако Рајн Некар Левен со 34:25 беше подобар од македонскиот тим
12.08.2017
Од денеска, па до 15 август, Струга ќе биде домаќин на 45. традиционален ракометен турнир. На отвореното ракометно игралиште „Женска плажа“, во две групи ќе играат три странски и три македонски екипи
01.08.2017
Дуелот на женските ракометни репрезентации на Македонија и Грција до 17 години траеше само 32 секунди, откако Гркинките го напуштија теренот
01.08.2017
Младинската репрезентација слетувањето во Скопје, веднаш замина кај претседателот на Република Македонија, Ѓорѓе Иванов. Првиот човек на нашата држава им го честиташе успехот на нашите ракометари, кои на Светското првенство го освоија шестото место.
31.07.2017
„Не наметнувам никакви очекувања, нема потреба од притисок. Единствено што барам е сето она што го работевме во изминатиов период, да се пренесе на теренот“, вели селекторот Дамчевска
30.07.2017
Младинската репрезентација го освои шестото место на СП У21 во Алжир, со што го постигна најголемиот успех на мундијалите на еден наш национален тим
30.07.2017
„Сакав да играме со Тунис за да им се одмаздиме за поразот во групната фаза, но ќе играме со Унгарија. Сепак нас, не ни прави разлика, без разлика кој е противникот, одиме на победа“, дециден е бекот
29.07.2017
*„Среќни сме што за првпат во историјата на колективниот спорт една земја како наша Македонија ќе има толку висок пласман на еден мундијал“, истакна капитенот
29.07.2017
*Вистинската сила и победничкиот карактер избраниците на Илија Темелковски го покажаа одново на мундијалот и тоа во еден од најважните натпревари, оној за највисокиот пласман
28.07.2017
Младинките го претрпеа и вториот пораз на ЕП У19 во Целје, 42:15 (20:9)
27.07.2017
27.07.2017
Бранителот на титулата со 33:17 (14:9) славеше во четвртфиналниот меч што значеше дека Македонија нема да има шанса да се бори за медал на мундијалот
27.07.2017
„Вардар има квалитет на секоја позиција, а Ф4 во Келн е најдобар доказ за тоа. За првпат дојдоа, видоа и освоија, така што мислам дека мојот коментар е непотребен. Делата доволно зборуваат“
27.07.2017
26.07.2017
26.07.2014
25.07.2017
„Првичната цел е исполнета, но нема да застанеме тука. Покажавме дека имаме карактер и дека можеме да се вратиме и тогаш кога ќе имаме криза во играта, што значи дека сме силно мотивирани и другарски обединети за она што следи против домаќинот Алжир“, најавува левиот бек
24.07.2017
24.07.2017
Засилувањето на „црвено-црните“, кој доаѓа на местото на Алекс Душебаев веќе е во Скопје и го чека почетокот на првиот собир в четврток
23.07.2017
Младинците го претрпеа и вториот пораз на СП У21 во Алжир. „Фуријата“ беше пресилна, 36:25
23.07.2017
Логистичката поддршка на Илија Темелковски и неговиот тим, Шпанецот Роберто Гарсија Парондо и неговите анализи треба да ги дадат вистинските насоки за тоа како да се совлада фаворитот во групата
22.07.2017
21.07.2017
Директниот противник на Македонија, Тунис за едно од местата кои носат и полесен противник во осминафиналето не совлада со 32:27 (17:13) во третото коло од групната фаза
20.07.2017
Со убедливи 28 гола разлика (48:20) Македонија дојде до втората победа во групата Ц на мундијалот во Алжир, која автоматски значи и пласман во следната фаза, најмалку како четврта екипа во групата
20.07.2017
Аутсајдерот во групата Ц игра интересна одбрана, но нема квалитет со кој може да ѝ парира на Македонија. По победничкиот старт, расположението е на ниво, целта е јасна - триумф, но нема ни потценување на противникот. Непријатни изненадувања се недозволиви
19.07.2017
Чуварот на мрежата се „отвори“ во второто полувреме против Русија и придонесе за убедливата победа на отворањето на мундијалот во Алжир
19.07.2017
Македонските клубови ги добија ривалите во ЕХФ и во Челинџ купот во машка и женска конкуренција
18.07.2017
Младинците со 29:22 (10:11) ја совладаа „зборнаја“ на отворањето на мундијалот во Алжир. Осминафиналето е на дофат
18.07.2017
„Русија ни е добро позната, знаеме за каква екипа станува збор. Имаме еден болен пораз од првото ЕП и една победа на ланското соочување на ЕП. Се надевам дека и сега ќе излеземе како победници“, оптимист е крилото Давор Палевски
19.07.2017
Чуварот на мрежата се „отвори“ во второто полувреме против Русија и придонесе за убедливата победа на отворањето на мундијалот во Алжир
17.07.2017
16.07.2017
Европскиот првак Вардар на гости кај полскиот вицешампион Висла Плоцк ја отвора новата сезона во која го брани тронот. Првиот натпревар во СЦ „Јане Сандански“ го игра против Кирил Лазаров и неговиот нов клуб Нант
16.07.2017
Младинските репрезентативци го одработија последниот тренинг пред СП во Алжир
12.07.2017
Заедничка кандидатура на двете Федерации за организација на Европско првенство во машка конкуренција
12.07.2017
Вардаровиот ракометар е избран за ЕХФ играќ на месецот
10.07.2017
Ракометарите на европскиот првак заедно ќе одмораат на хрватското приморје и тоа на сметка на првиот човек на клубот, Сергеј Самсоненко, кој сакаше да ги почести за екстра успешната сезона
08.07.2017
06.07.2017
„За разлика од претходните првенства, сега сме поискусни и попаметни. Пред претходните настапи бевме оптимисти и со помпезни најави за медал, но сега подобро знаеме. На СП мислиме само за време на тренинзите, надвор од теренот не зборуваме за тоа“, едногласни се младинските репрезентативци
01.07.2017
Македонскиот капитен Кирил Лазаров уште не почнал со работа со новиот тим, францускиот Нант, но смета дека тие не се фаворити во тешката група со Вардар, Барселона и Загреб
30.06.2017
Новиот клуб на Кирил Лазаров, Нант, како и добро познатиот противник Рајн Некар Левен на Филип Талески, заедно со Барселона, ППД Загреб, Висла Плоцк, Пик Сегед и Кристијанштад ќе бидат предизвикувачите на европскиот првак во групната фаза
30.06.2017
Ларвик, ФТЦ и квалификантот 2 (најверојатно Турингер) се противниците на македонскиот првак во групната фаза од новата сезона во Лигата на шампионите
29.06.2017
Организаторите на Европското првенство во ракомет во Хрватска, ги објави термините за натпреварите на првенството во јануари
29.06.2017
28.06.2017
Капитенот Филип Талески ќе биде на првата прозивка во Маврово, како и Томовски и Нелоски, кои доаѓаат повредени
28.06.2017
Европскиот првак „скокна“ од трет во втор шешир, но не е носител на група, бидејќи во предвид се земаат и резултатите од другите сезони. Металург и ЖРК Вардар ждрепката ќе ја чекаат во прв шешир
24.06.2017
23.06.2017
Македонија ќе игра во Загреб со репрезентациите на Германија, Црна Гора и Словенија
21.06.2017
По три сезони поминати во Крим, македонската репрезентативка ја засилува бековската позиција на вардарки
19.06.2017
Капитенот на националниот тим со 59 гола е прв стрелец по завршувањето на квалификацискиот циклус за ЕП 2018 во Хрватска
18.06.2017
Стојанче Стоилов беше пресреќен од високата победа над Чешка и пласманот на ЕП во Хрватска, потенцирајќи го се поголемиот уддел на младите репрезентативци во играта
18.06.2017
Македонија го освои првото место во својата група и патува на ЕП во Хрватска, откако во Скопје ја „уништи“ Чешка со 33:20 (16:10) во меч во кој од националниот дрес се збогуваа Ацо Јоноски и Влатко Митков
18.06.2017
Математиките велат дека Македонија може да загуби и високо од Чешката Република, меѓутоа тимот на Раул Гонзалез е најдобро со победа да го визира билетот за ЕП во Хрватска
15.06.2017
Македонија пропушти голема шанса на коло до крајот на квалификациите да го завери настапот на ЕП во Хрватска, откако одигра нерешено 27:27 (14:18) против Украина во Суми
14.06.2017
Чешка го совлада Исланд со 27:24 (14:9) за да дојде на чекор до пласман на Евроспкото првенство и во исто време и го олесни патот на македонската репрезентација
13.06.2017
Младата репрезентација на Македонија ќе биде без капитенот Филип Талески на Светското првенство во Алжир во јули, откако неговиот нов германски тим Рајн Некар Левен тогаш ги има клупските подготовки
13.06.2017
Женската репрезентација претрпе тежок пораз 46:27 (26:11) на гостувањето во Шведска во реваншот од бараж фазата за СП 2017
13.06.2017
Селекторот Раул Гонзалез се одлучи да поведе 17 ракометари на гостувањето во Суми
12.06.2017
Како што и беше најавено, Металург официјално побара влез во Лигата на шампиони во ракомет, каде што сигурен влез имаат шампионите Вардар
12.06.2017
„На Кире Лазаров одамна му имам понудено да размисли да биде дел од тимот и ми одговори дека се уште има договор со Барселона. И да не е Македонец, јас повторно би го сакал во тимот“, вели сопственикот на Вардар во интервјуто за „Дневник“
11.06.2017
11.06.2017
Неколку илјади сограѓани излегоа да го поздрават европскиот ракометен првак со „Лука мајсторе“
10.06.2017
10.06.2017
08.06.2017
07.06.2017
„Медалот од Келн вечерва им го подарувам на ’комитите’, а медалот од Купот на Македонија во фудбал е подарок за ’чкембарите’. Тоа се најдобрите навивачки групи“, најави Камчев
07.06.2017
Новите европски шампиони, РК Вардар ја завршија ракометната сезона со рутинска 36:28 победа над Борец во Велес, во меч по славеничката турнеја во Скопје
07.06.2017
Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев организираше прием за ракометарите на Вардар по освојувањето на европската шампионска титула
07.06.2017
06.06.2017
Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов ги одликуваше членовите на РК Вардар со „Медал за заслуги за Македонија“, додека РК Вардар го доби признанието „Повелба на Република Македонија“
06.06.2017
„Кога ги видов емоциите кај играчите пред натпреварот, едноставно знаев дека ќе победиме“ изјави сопственикот на Вардaр
06.06.2017
06.06.2017
Експедицијата на новиот европски првак Вардар следа на скопскиот аеродром
06.06.2017
Македонија денеска го пречекува новиот европски шампион Вардар. „Црвено-црната“ експедиција во секој момент се очекува да пристигне на аеродромот „Александар Велики“ , а како што се очекуваше, атмосферата е на едно навистина прекрасно ниво.
06.06.2017
Возилото кое што ќе ги пренесува ракометарите на Вардар во текот на оваа церемонија е подготвено. Ракометарите се очекува да слетаат на аеродром некаде околу 11:15, а главната фешта треба да биде на централниот плоштад некаде по 12 часот.
05.06.2017
„И да беше Лино толку добар колку што си самобендисан, Македонија досега ќе беше на ЕП. Но за жал, твоето ’знаење’ сега треба да го оправа некој, друг, Раул Гонзалес“...
05.06.2017
Не стивнуваат реакциите по европската титула на Вардар, а по „фалбите“ на хрватските и српските ракометари, на ред дојдоа и Шпанците, предводени од Алекс Душебаев
05.06.2017
Македонскиот ракометен селектор, Раул Гонзалез го објави поширокиот список од 28 играчи пред квалификациските натпревари со Украина и Чешката Република
05.06.2017
Претседателот на Ракометната федерација на Македонија, Живко Мукаетов упати честитка до екипата на Вардар по повод историскиот успех во Лигата на шампионите
04.06.2017
Ракометарите на Вардар со историскиот успех ја направија Македонија горда. Освоена е титулата во Лигата на шампионите, круна која е сон на голем број на клубови е во нашите раце. По тој повод голем број на Македонци излегоа на улиците да го прослават овој успех. Вардар го направи Скопје да биде градот на светлината. Браво момци!
04.06.2017
„Никогаш не сум бил толку среќен. Ова е чудо, ова е историја и преголем успех за сите нас во Вардар. Златото и го посветувам на цела Македонија. Радувајте се со нас. Сите ние сме една голема фамилија“
04.06.2017
Голот на Иван Чупиќ за титула. ВАРДАР Е НОВ ЕВРОПСКИ ШАМПИОН!
04.06.2017
Вардар Македонски е првак на Европа во ракомет. Македонија се тресе, ние сме најдобрие, ние сме шампиони. Секоја чест Вардарееееее
04.06.2017
Перфектни 30 минути игра Вардар во финалето на Ф4 турнирот во Келн против ПСЖ, каде фаворитот има само гол предност, 12:11
04.06.2017
Унгарскиот првак со 34:30 (18:17) го совлада каталонскиот гигант во мечот за третото место
04.06.2017
Нашите навивачи на три часа од почетокот на средбата се наоѓаат пред сала, а атмосферата е на високо ниво
04.06.2017
Шестмесечниот Македонец е најмалиот фан на вардарци во Келн
04.06.2017
Голманот имаше формула за како да се добие Барселона, а кога се во прашање ПСЖ му препушта сè на шпанскиот стратег
04.06.2017
Освојувачот на елитното натпреварување ќе заработи 500.000 евра, а ќе се најде и на врвот на Европа
03.06.2017
Најдобриот стрелец на Барселона во ЛШ не можеше сам да го запре налетот на Вардар. Малку беше еден Кире за целата чета на Гонзалез
03.06.2017
Вардарци беа блескави, играа со срце, со душа, знаеја точно што сакаат и зошто се во „Ланксес“ арената
03.06.2017
Ракометарите на Вардар големата победа над Барселона ја прославија нормално со селфи во соблекувалните. Пораката е јасна - дали ПСЖ мирно ќе спие по „падот„ на каталонскиот гигант
03.06.2017
Човекот на одлука во полуфиналната победа на Вардар над деветкратниот европски шампион Барселона беше хрватскиот репрезентативец, Лука Циндриќ
03.06.2017
Циндриќ беше херојот, кој го елиминираше Перез де Варгас во последниот напад и тоа за најголемата радост во „црвено-црната“ историја и воопшто во историјата на македонскиот клупски ракомет
03.06.2017
Вардар направи вистински подвиг откако со голот на Лука Циндриќ во последните секунди ги совлада првите фаворити Барселона и стигна до финлето на Лигата на шампионите каде што ќе игра со Пари Сен Жермен
03.06.2017
„Црвено-црните“ имаат водсто од 13:12 по првите 30 минути од второто полуфинале против Барселона во Келн
03.06.2017
Пред стартот на полуфиналната пресметка помеѓу Вардар и големата Барселона, македонските навивачи веќе се во „Ланксес арената“ очекувајќи го стартот
03.06.2017
ПСЖ се мачеше цели 60 минути, но успеја да го „скрши“ Веспрем и да си обезбеди место во главната битка за европската круна
03.06.2017
Статистиката, традицијата, историјата, сѐ е против Вардар кога е Барселона во прашање, но кога немаш што да загубиш, тогаш се случуваат чуда. А „Ланксес арената“ е совршено место за чуда
03.06.2017
„Македонски спорт“ и обложувалницата „Моцарт“ доделуваат пет ваучери од по 200 денара
03.06.2017
Вардар ќе има поддршка во Келн во полуфиналето од ЛШ против Барселона, откако дел од верните навивачи пристигна во Германија
03.06.2017
Унгарскиот првак Веспрем и ланскиот финалист ПСЖ се двојката што го отвора фајнал-форот во Келн
03.06.2017
Помошникот на Раул Гонзалез максимално ужива во првото Ф4 искуство и додека на теренот си ја врши својата работа како асистент, надвор од него е „главен и одговорен“ за собирање спомени
03.06.2017
Македонскиот првак нема да биде единствен наш претставник на финалниот турнир во Лигата на шампионите. Најдобрите наши арбитри Ѓорѓи Начевски и Славе Николов ќе ја делат правдата на првиот полуфинален натпревар во Ланксес арената меѓу Веспрем и ПСЖ
03.06.2017
Кире Лазаров и Арпад Штербик се добри пријатели надвор од теренот, но в сабота, барем во тие 60 минути, ќе бидат големи ривали
02.06.2017
Македонскиот шампион Вардар утре го игра можеби најзначајниот натпревар во својата историја, кога против големата Барселона ќе бара историја и пласман во борба за големата титула
02.06.2017
Македонија забележа убедлива 31:24 победа на контролниот меч со Литванија на турнирот во Анталија, Турција
02.06.2017
„Натпреварот за нас против Вардар е големо финале. Противникот е квалитетен, но, ние ќе пробаме на секој можен начин да го приведеме кон самиот крај без поголема неизвесност“ изјави чуварот на мрежата
02.06.2017
„Станува збор за тим полн со самодоверба а и како не би бил кога одиграа два маестрални натпревари против Флензбург. Заслужено се наоѓаат тука и утре нека победи најдобриот“ изјави Лазаров
02.06.2017
„Можам да ветам само голема борба. Се надевам дека ќе имаме повеќе среќа од девојките“ изјави капитенот на Вардар
02.06.2017
Нашиот првак со двајца претставници во најдобриот тим од оваа сезона во најелитното натпреварување
02.06.2017
Пред настапот на Фајналфор турнирот во Келн, Вардар го покажа и новиот дрес за големото натпреварување. Дресот ќе дебитира во утрешното полуфинале против Барселона
02.06.2017
Келн и Ланксес арената се подготвуваат за Ф4 од Лигата на шампиони во ракомет, на кое за првпат е присутен и нашиот Вардар
01.06.2017
Македонскиот првак во овие моменти се наоѓа на аеродромот „Александар Велики“, каде што го очекува лет кон Келн.
01.06.2017
Поранешниот репрезентативец ја одложи пензијата и од наредната натпреварувачка година ќе го гледаме во дресот на Анталијаспор
01.06.2017
Првакот го одработи последниот тренинг во својата арена, пред заминувањето во Келн
01.06.2017
Германката доби понуда која не се одбива и во следната сезона ќе го носи дресот со број „20“ во редовите на европскиот првак
31.05.2017
„Сакам да се вратам со пехар, со славење... Не одам да ги гледам играчите или врвен ракомет, цела кариера секој ден ги гледав, одам за да ја освојам титулата“, дециден е Русинот
30.05.2017
„Со многу добри резултати и стекнати многу пријателства за понатаму во животот, јас ќе се сеќавам на оваа сезона засекогаш. Ви благодарам на сите за сè“ изјави српскиот бек
29.05.2017
Левото крило на „црвено-црните“ со специјално дизајнирани патики со логото на Вардар ќе брка финале во Лигата на шампионите
29.05.2017
29.05.2017
27.05.2017
27.05.2017
27.05.2017
26.05.2017
Понудено е Шпанецот да биде дел и од стручниот штаб на младинската репрезентација со цел да се применува истиот систем на работа како и во сениорскиот тим
27.05.2017
26.05.2017
„Сон на секој ракометар е да игра во Бундеслигата, па и јас се надевам на тоа. Но во моментов сум играч на Металург и имам договор со него до 2020 година“, објаснува бекот
23.05.2017
Ракометарката на Вардар вчеравечр била ограбена, додека крадецот успеал да извлече пет илјади евра
22.05.2017
Шампионот немаше проблеми до одбраната на домашната титула, а во финалето едноставно беа немилосрдни кон сестринскиот клуб кој го победија со 54:24
21.05.2017
20.05.2017
Вардар се намачи со вечниот ривал Металург за да стигне до драматична 31:30 победа за пласман во финалето на Купот на Македонија, каде што во недела ќе игра со Еурофарм Работник
20.05.2017
Еурофарм Работник од Битола е првиот финалист во Купот на Македонија, откако со 26:18 беше подобар од Охрид и за трофејот ќе се бори со Вардар или со Металург
20.05.2017
Вардар со 45:19 го совлада Металург и ја освои титулата од Купот на Македонија, освојувајќи ја првата од двете домашни титули
19.05.2017
Двата големи скопски ривали имаа лесна полуфинална задача и се пласираа на завршниот меч од купот во Македонија, каде што секако фаворитската улога му припаѓа на ЖРК Вардар
19.05.2017
18.05.2017
Македонскиот првак денеска и официјално потврди дека ја продолжи соработката со руското крило на уште една година
16.05.2017
Чуварот на мрежата има договор со Бенфика до крајот на сезоната, а разговорите за негово враќање во битолскиот суперлигаш се во напредна фаза
15.05.2017
Еден од најдобрите играчи на нашиот шампион ќе остане и во наредните три сезони
14.05.2017
Тимот од Автокоманда по дебаклот од Вардар, се врати на триумфалните патеки откако на домашен терен го победија Пелистер со 31:25, кој е предводен од новиот тренер Стевче Алушовски
13.05.2017
12.05.2017
11.05.2017
„Вардар има услови и тим како Реал Мадрид, додека, пак, ние сме Шкендија. Ги почитувам и двата клуба, но, се надевам дека ќе ме сфатите што сакам да кажам“ изјави тренерот на Металург
11.05.2017
Вардар го победи Металург со високи 38:25 за да направи голем чекор кон одбрана на титулата од Суперлигата
11.06.2017
10.05.2017
Двата наши најдобри тимови утревечер (20:30 ч.) ќе бијат битка за титулата, а картите за тој меч изнесуваат 100 денари
09.05.2017
Нашата млада репрезентација по успешно минатите квалификации, пред утрешниот ждреб се најде во третиот шешир заедно со Алжир кој е домаќин, Катар и Фарските Острови
08.05.2017
Легендарниот наш ракометар ќе седне на кормилото на Битолчани кое остана испразнето по заминувањето на Каменица во ППД Загреб
08.05.2017
08.05.2017
07.05.2017
07.05.2017
07.05.2017
Јованка Радичевиќ и нејзините соиграчки не можат да се помират со поразот во финалето на ЛШ. Според десното крило на Вардар ги посочи судиите како главни виновници за крајниот епилог
07.05.2017
Во првото Ф4 финале македонскиот првак со 31:30 по продолженија загуби од Ѓер и по три бронзени, дојде до премиерното сребро во Лигата на шампионите
07.05.2017
06.05.2017
Македонскиот првак делуваше незапирливо на патот кон првото полуфинале на Ф4 во Будимпешта во Лигата на шампионите. Вардарки му наплатија за се на ЧСМ Букурест и најавија дека Европа ке добие нов шампион
06.05.2017
„Тежок противник имаме во финалето, но нема да се предадеме. Имаме шанса за трофејот и ќе направиме се за да дојдеме до него“, вели вардаровото крило
06.05.2017
Вардарки наплатија за се! Беа доминантни, фузиозни и жестоки во наплаќањето на старите долгови кои ги имаат со ЧСМ Букурешт и си закажаа финале во Ѓер во Лигата на шампионите
06.05.2017
ЖРК Вардар одигра фантастични 30 минути во полуфиналето на Фајнал-фор турнирот од ракометната Лига на шампиони за да водат со 21:13 и да се со една нога во финалето, каде што ги чека унгарскиот Ѓер
06.05.2017
Тимот на ЖРК Вардар ќе има поддршка во „Ласло Пап“ арената во Будимпешта, каде што пристигнаа стотина македонски навивачи
06.05.2017
По три неуспешни обиди „црвено-црните“ имаат нова шанса за финале. Пречката е добро позната, романски ЧСМ со кои имаат стари долгови за расчистување. А, и време е, барем за финале!
05.05.2017
05.05.2017
05.05.2017
05.05.2017
04.05.2017
04.05.2017
04.05.2017
04.05.2017
03.05.2017
Ракометната федерација на Македонија (РФМ) потврди дека се распродадени сите билети за квалификацискиот меч со Исланд, кој се игра утре
03.05.2017
Откако пред месец дена се крена голема „прашина“ околу нивното напуштање на репрезентацијата на Црна Гора, вардарецот Вуко Борозан и Владан Липовина се вратија дома
02.05.2017
02.05.2017
02.05.2017
02.05.2017
01.05.2017
Ристовски: „Прости им боже“
01.05.2017
Асистентот на Раул Гонзалез верува во квалитетите на националниот тим на Македонија
28.04.2017
27.04.2017
Капитенот на Вардар, Стојанче Стоилов вели дека првиот пласман во Ф4 на Лигата на шампиони е голем успех, кој покажува дека „црвено-црните“ сега се зрел тим
27.04.2017
Фленсбург беше спржен во скопскиот „вулкан“ а Вардар е меѓу најдобрите 4 екипи во Европа. Историјата е напишана „црвено-црната“ фамилија е во еуфорија по фантастричната ноќ и блескавата победа на ракометарите (35:27)
27.04.2017
Иако судиите се обидуваат да го заддржат Флензбург во игра, овој Вардар покажува дека е подготвен за големите мечеви, и има предност од 15:10 по првото полувреме
27.04.2017
На трибините во „Јане Сандански“ во придружба на својата поубава половина Јованка Радичевиќ, е и голманот на Шкендија
27.04.2017
„Не смееме да летаме во облаци бидејќи знаеме каков квалитет поседува екипата на Флензбург. Мораме да одиграме дисциплинирано и колективно“ изјави Дибиров
27.04.2017
26.04.2017
Македонскиот првак во финалето со 27:25 го совлада Будуќност, со финиш во кој Човиќ ја имаше главната улога
26.04.2017
Раководството на „црвено-црните“ денеска ќе испрати писмо до ЕХФ во кое ќе се бара промена на руските делители на правдата за полуфиналниот меч од Лигата на шампионите против ЧСМ Букурешт
28.04.2017
26.04.2017
Искусните ракометари не се најдоа на скратениот список на новиот селектор, додека, пак, Ристовски како што можеше да се претпостави, остана на истиот
26.04.2017
25.04.2017
Црногорскиот првак ќе биде противникот на „црвено-црните“ во финалето на Регионалната лига
25.04.2017
Македонскиот шампион Вардар со 29:16 ја совлада Подравка за да се пласира во финалето на регионалната ВХРЛ лига
25.04.2017
Норвежанката побара спогодбен раскин на договорот и изрази желба за враќање во татковината
25.04.2017
„Се надевам дека нема да разочараме, време е да се пласираме на Ф4, да се израдуваме и ние и јавноста. Ако биде се како што треба нема да имаме проблем“, изјави Стоилов
25.04.2017
Македонската репрезентација за првпат ќе биде предводен од странски тандем. Новиот селектор одлучи неговиот сонародник Роберто Гарсија Парондо да биде помошен тренер во националниот тим
25.04.2017
Новиот селектор Раул Гонзалез в недела го закажа стартот на подготовките за дуелите од квалификациите за ЕП 2018 во Хрватска
24.04.2017
„Сакаме финале, сакаме трофеј и поради тоа сериозно ќе пристапиме на мечот со Подравка" изјави Човиќ
24.04.2017
24.04.2017
Голманот на Вардар во саботата имаше 19 одбрани, а една од нив беше избрана и меѓу најубавите од првите четврт-финални натпревари, додека, пак тој учинок беше доволен за да го стават и во тимот на рундата
24.04.2017
Крилото на Вардар против германскиот тим го постигна најубавиот гол во првите четврт-финални средби
23.04.2017
Македонскиот првак заврши голема работа со победата на гостински терен против Флензбург и се наоѓаат пред прв историски пласман на фајнл-фор турнирот од Лигата на шампионите
22.04.2017
Победата од 26:24 на гости кај Флензбург го постави Вардар во совршена позиција да брка Ф4 на реваншот во Скопје, но тренерот Раул Гонзалез и Алекс Душебаев се согласни, дека е завршена само половина од работата
22.04.2017
Љубомир Врањеш, тренерот на Флензбург, кој во 2014 година го предводеше германскиот тим до титулата од Лигата на шампионите, призна дека неговиот тим немал одговор за голманот на Вардар, Арпад Штербик
22.04.2017
Нашиот првак со предност од плус два се враќа од тешкото гостување во Германија, и на некој начин му се одмазди на противничкиот тим за поразот пред неколку сезони
22.04.2017
Четвртиот обид да се стигне на „фајнал-форот“ во Келн од Лигата на шампионите Вардар го започнува на германско тло, попладнево (17:30 часот) на гостувањето кај Флензбург
21.04.2017
„Црвено-жолтите“ се најдоа во третата квалификациска група заедно со селекциите на Србија и Шведка, која воедно е и наш противник во баражот за СП. Третиот наш опонент ќе биде победникот од претквалификациската група А
20.04.2017
Младата женска ракометна репрезентација ги доби противниците на ЕП во Словенија, каде што ќе игра во групата Б заедно со Русија, Норвешка и Хрватска
20.04.2017
19.04.2017
18.04.2017
18.04.2017
Вардар, ЧСМ Букурешт, Будуќност и Ѓер се екипите кои ќе настапат на Ф4 во Лигата на шампионите. Исто како и минатата година. Ждрепката ќе се одржи денеска
17.04.2017
„Во полуфиналето за противник го посакувам ЧСМ Букурешт. Како што е познато, минатата сезона со нив успеавме да ја освоиме титулата во ЛШ, прва во мојата кариера. Сега се надевам дека тоа ќе успеам да го сторам со Вардар“ изјави бразилската голманка
17.04.2017
Ракометарката на македонскиот шампион со шесте погодоци во реваншот со Митјиланд беше една од најдобрите поединци во победата од 26:24 со која ЖРК Вардар по четврти пат се пласираше на фајнл-фор турнирот од Лигата на шампионите
16.04.2017
Веројатно најдобрата партија одиграна во дресот на Вардар, за хрватскиот пикер Андреа Човиќ беше средбата со Митјиланд по која Вардар се најде на фајнал фор турнирот во Будимпешта
16.04.2017
„Во првото полувреме многу грешевме, додека во вториот дел настапивме поагресивно и тоа ни донесе победа“ изјави помошникот тренер во ЖРК Вардар
15.04.2017
ЖРК Вардар по четврти пат ќе учествува на Фајнал фор турнирот од Лигата на шампионите, откако и во вториот меч против данскиот Митјиланд стигна до победа од два гола разлика од 26:24
15.04.2017
Истекоа седумте дена предвидени за одмор и подготовка меѓу двата натпревара од 1/4 финалето на Лигата на шампионите во женска конкуренција, која за последен пат се игра во овој формат
12.04.2017
13.04.2017
12.04.2017
Првакот по поразот од Металург, немаше проблеми на гостувањето во Битола кај Еурофарм Работник каде победи со 24:19
11.04.2017
„Ако сакаме да победуваме во финалињата и да освојуваме титули, мораме да покажеме спартанска игра“ вели Дибиров
10.04.2017
Десното крило на Вардар е далеку познат по своитевртени сопки, а таква една беше прогласена и за најубав гол во вчерашното финалет против Веспрем
10.04.2017
Голманот на Вардар имаше маестрална партија против Митјиланд, а една од своите одбрани е прогласена за најубава во првите четврт-финални средби
09.04.2017
Шпанскиот бек имаше одличен настап на двете средби и со право беше одбран за најкорисен играч. Додека, пак, во идеалниот тим се најдоа уште тројца негови другари од Вардар
09.04.2017
„Секако дека сум задоволен од овој успех. Одигравме одлично и во одбраната, но, и во нападот против тим како Веспрем“ се зборовите на тренерот на Вардар
09.04.2017
Нашиот најдобар колектив се реваншираше за минатогодишниот пораз и сега го победи Веспрем со 26:21
09.04.2017
„Црвено-црните“ на гостувањето во Данска победија со 28:26 и во реваншот во Скопје наредниот викенд треба само рутински да ја одработат задачата и да се пласираат на завршниот турнир во Будимпешта
08.04.2017
08.04.2017
07.04.2017
Овој Ф4 турнир во многу работи е сличен со претходникот. Вардар и Веспрем ќе се борат за титулата, додека унгарскиот тим повторно до таму дојде преку пенали над Мешков Брест. Да се надеваме дека исходот ќе биде поразличен од Вараждин
07.04.2017
„Во првиот дел бевме одлични и направивме важна разлика, која на крајот се покажа недостижна“ изјави Душебаев
07.04.2017
„Цела сезона играме СЕХА лига дојдовме тука за да ја освоиме титулата. Имавме одлично прво полувреме, додека во второто имавме мали проблеми со исклучувањата, но, се на крајот испадна одлично“ изјави играчот на Вардар
07.04.2017
Во првото полуфинале на Ф4 турнирот во Брест, шампионот се радуваше на победата од 36:28 и по петти пат во својата историја се пласираше во финалето на СЕХА Гаспром лигата
07.04.2017
Македонскиот ракометен првак вечерва од 17:30 часот ќе го игра првиот полуфинален натпревар против ППД Загреб, а погледнете како изгледа соблекувалната пред денешниот меч
07.04.2017
06.04.2017
Тимот од Автокоманда и без својата прва „виолина“, тренерот Лино Червар се радуваше на победата од 31:27 во дербито против Пелистер
06.04.2017
Иако вчера беше исплатена плата, проблемите во Металург не се комплетно решени. Денеска се игра дерби на кое Металург нема да може да смета на тренерот
06.04.2017
05.04.2017
Бекот веќе цел месец е во аут поради здравствени проблеми, нема да биде во составот ниту за четвртфиналните дуели со данскиот првак
04.04.2017
Сајтот на ЕХФ одреден за Лигата на шампионите ги одреди термините за четврт-финалните средби, така првиот меч меѓу Вардар и Флензбург ќе се игра на 22 април во Германија, додека реваншот во Скопје е закажан за четврток, 27 овој месец
04.04.2017
03.04.2017
Репрезентативката на Словенија само една сезона ќе остане во редовите на Вардар, а во јуни ќе се врати во Крим
03.04.2017
Македонскиот првак го задржува комплетниот тим и за следната сезона, во моментов единствена непозната е останувањето на голманот Ангелов
02.04.2017
По 2013/2014 „црвено-црните“ одново ќе се судрат со бундеслигашот со последниот филтер на патот кон „фајнал-форот“ во Лигата на шампионите
02.04.2017
Големиот триумф над Вардар (29-26), го инспирираше Лино Червар. Искусниот стратег победата им ја препиша на неговите херои, а ја искористи шансата да му честита на Раул Гонзалез и да испрати порака го Гино Стрезовски
02.04.2017
Во пеколна атмосфера во „Автокоманда“ Вардар беше поразен од Металург во почетната битка за одбраната на шампионската титула
31.03.2017
„Горд сум што ќе бидам селектор на Македонија и ќе се вложам максимално за репрезентацијата“, изјави Шпанецот на промоцијата
31.03.2017
Тренерот на Вардар во 13 часот и официјално ќе биде претставен пред медиумите како нов селектор на машкиот национален тим
31.03.2017
Бекот на Вардар се отвори кон Црногорската федерација
30.03.2017
Кил ја излажа јавноста дека Дувњак, Тофт Хансен и Вајнхолд го проопуштаат дуелот со РНЛ. Сите тројца се појавија на реваншот во САП Арена на кој „зебрите“ бркаа минус од еден гол
30.03.2017
Во 15:15 часот, односно 17:45 часот ќе се играат полуфиналињата како и натпреварите кои ќе одлучуваат за медалите во елитното женско натпреварување
29.03.2017
28.03.2017
„Црвено-црните“ ќе организираат два турнири летово, во машка и женска конкуренција а вкупниот награден фонд ќе изнесува 40 илјади евра
28.03.2017
28.03.2017
Тренерот на Вардар наскоро треба да биде промовиран како нов предводник на нашата сениорска ракометна репрезентација
27.03.2017
26.03.2017
Погодокот на Пенезиќ во последните секунди од натпреварот донесе победа, но и преземање на врвот на вардарки во регионалното друштво
26.03.2017
Фленсбург е тимот што најверојатно ќе му се спротивстави на Вардар во четвртфиналето од Лигата на шампионите, откако германскиот тим славеше со минимални 26:25 на гости кај Мешков Брест
26.03.2017
Нашата ракометна федерација наредната година ќе биде организатор на Европското првенство за играчи до 20 години во машка конкуренција
23.03.2017
23.03.2017
22.03.2017
20.03.2017
Шпанецот и челниците на Федерацијата треба да одржат состанок на кој стратегот на Вардар сака од прва рака да се информира за плановите и очекувањата пред да го каже конечниот збор
20.03.2017
Хрватскиот тренер имаше состанок со првиот човек на тимот од Автокоманда каде што беше одлучено негово останување во тимот
20.03.2017
Состанокот меѓу Минчо Јорданов и Лино Червар на кој ќе биде одлучено каква ќе биде натамошната соработка меѓу хрватскиот стратег и македонскиот клуб е закажана за попладнево во 16:00 часот
20.03.2017
19.03.2017
Македонската женска јуниорска репрезентација со 23:19 беше подобра од Фарските Острови за да обезбеди пласман на Европското првенство оваа година во Словенија
18.03.2017
Младата ракометна репрезентација ја совлада Молдавија со 44:25 во меч за квалификациите за Европското првенство, за сега против Фарските Острови да го одлучуваат пласманот
18.03.2017
И на вториот пријателски меч против Србија, македонската сениорска ракометна репрезентација загуби, овојпат со 43:27
17.03.2017
Младата женска ракометна репрезентација доживеа висок пораз од 18:33 од Унгарија во првиот квалификациски меч за ЕП во Словенија
17.03.2017
Македонската женска ракометна репрезентација загуби со 35:29 од Србија во првиот контролен меч во салата „Автокоманда“
17.03.2017
16.03.2017
16.03.2017
16.03.2017
Металург е проект кој се градеше на основа на специјални односи меѓу тренерот и сопственикот, но во меѓувреме стана институција која може да напредува и со нов тренер
15.03.2017
15.03.2017
15.03.2017
14.03.2017
Очекувано со 33:27 Вардар славеше кај Извиѓач во последниот дуел од регуларниот дел од СЕХА
14.03.2017
Сања Дамњановиќ следната сезона нема да биде дел од тимот на Вардар, откако самата ракометарка за српскиот весник „Спортски журнал“ најави смена на тимот
13.03.2017
12.03.2017
Вардар го совлада Кристијанштад со 32:29 за да го потврди пласманот во четврт-финалето на Лигата на шампионите во јубилејниот 100. натпревар во елитното натпреварување за македонскиот шампион
12.03.2017
И дефинитивно Македонија остана без селектор, Лино Червар се врати на селекторската функција во својата земја
12.03.2017
Вардарки со Данките досега имаа играно четири натпревари во Лигата на шампионите и имаат скор од 3-1 во победи
12.03.2017
Македонскиот репрезентативец вчера го постигна премиерниот гол за Рајн Некар Левен и тоа каков. Од некаде 10 метри го совлада голманот на Минден
12.03.2017
11.03.2017
11.03.2017
11.03.2017
11.03.2017
10.03.2017
„Немаме никаков притисок и мислам дека треба да одиграме добар натпревар бидејќи противникот ќе биде максимално мотивиран“ изјави тренерот на Вардар
10.03.2017
„Мило ни е што Ирина ќе се приклучи кон нашиот тим и ќе го сподели со нас своето искуство“ изјави претседателката на ЖРК Вардар Гордана Нацева
09.03.2017
Ако некогаш биде изградено фамозното панорамско тркало во водите на Вардар, тогаш би било згодно да го носи името на хрватскиот тренер
09.03.2017
08.03.2017
08.03.2017
08.03.2017
Вториот македонски претставник во Лигата на шампионите, Металург, унгарскиот вицешампион Пик Сегед, шведскиот првак Кристијанштад и словенечки Горење Велење ќе им бидат гости на „црвено-црните“ од 16 до 19 август годинава
07.03.2017
Металург загуби на гостувањето во Хрватска кај Нексе со 27:22 и ја заврши сезоната во СЕХА-лигата на осмото место
07.03.2017
06.03.2017
На последната средба во СЕХА-лигата, Металург ќе настапи без повредените Филип Кузмановски и Александар Гуглета.
05.03.2017
По високиот пораз од 14 гола разлика во Мец, крилото на Вардар свесно за очајното издание на екипата
05.03.2017
Македонскиот првак не личеше на себе, со исклучок на Андреа Пенезиќ, која со 10 гола е единствената светла точка на „црвено-црните“
05.03.2017
Вардарки знаат како против Французинките за да останат на првото место во групата еден
04.03.2017
Вардар загуби со високи 30:26 од Мешков Брест за да пропушти шанса да го запечати првото место во Б-групата во ЛШ, но останува на таа позиција
04.03.2017
2 победи има Вардар над БГК Мешков во последниве осум месеци. Една во ЛШ, во Скопје (31-27) и една на гости во СЕХА лигата (35:30). Првиот регионален дуел заврши со реми (34:34), додека „црвено-црните“ имаат и еден пораз од пред почетокот на сезоната, кога во финалето на турнирот во Белорусија загубија со 29:26
04.03.2017
Македонскиот репрезентативец Давид Бабунски очигледно добро се снаоѓа во јапонската Ј-лига, откако стрелаше за неговите Јокохама Маринос при 3:0 победата над Сапоро
04.03.2017
ВИКЕНД ИНТЕРВЈУ: Раде Стојановиќ заврши со активно играње, а вчера го имаше и тренерското деби
03.03.2017
Охриѓани на крилјата на своите навиачи, но, и на одличниот Трајковски кој во завршницата го одлучи мечот, го победија Пелистер со 28:24
03.03.2017
Брест и понатаму е главен кандидат за домаќин на „фајнал-форот“, но во случај да не се пласира, како Б варијанта е македонскиот главен град
01.03.2017
Десниот бек веќе една недела тренира со екипата
01.03.2017
Македонските јуниори ќе играат на домашен терен следната година
28.02.2017
Металург, без својот стратег Лино Червар, одигра нерешено 24:24, на гостувањето кај Извиѓач во Љубушки, откако во финишот на натпреварот се спаси од пораз
28.02.2017
Десниот бек, попладнево во претпоследниот регионален дуел на Металург, ќе се промовира во „сино-белиот“ дрес
27.02.2017
Бекот со 8/10 погодоци беше главен предводник на „црвено-црните“ во победата над Целје
27.02.2017
Вардаровата голманка одново е меѓу најдобрите чувари на мрежата во елитното натпреварување
27.02.2017
Србинката од викендов е во Скопје и се аклиматизира во новата средина
26.02.2017
По серија од осум победи во низа, ЖРК Вардар загуби во меч од Лигата на шампиони, откако Будуќност во Скопје стигна до 31:28 победа
26.02.2017
25.02.2017
25.02.2017
24.02.2017
24.02.2017
Човиќ ќе паузира два месеци поради повреда на коленото, а Србинката доаѓа како алтернатива за пивотменската позиција и ќе има право да игра од четврфиналната фаза во Лигата на шампионите
24.02.2017
„Моите денови во ракометот се броени“, изјави 37-годишниот голман за унгарските медиуми
22.02.2017
22.02.2017
Повремениот српски репрезентативец заедно со Велковски ќе ја покрива десната бековска позиција
21.02.2017
Со фуриозен финиш „металурзите“ дојдоа до победа над Горење, 28:25, во последниот меѓународен настап пред својата публика сезонава
21.02.2017
„Горење е фаворит на хартија, ќе биде тежок натпревар, но ќе се обидеме да најдеме решение за проблемот со нивната одбрана. Ќе биде интересно“, смета Червар
20.02.2017
20.02.2017
20.02.2017
19.02.2017
Европскиот првак загуби со 34:33 на гостувањето кај Целје и направи чекор назад во трката за водечките две места во групата Б. Рајн Некар останува во трката заедно со „црвено-црните“
18.02.2017
Пелистер загуби убедливо со 18:32 од португалскиот Спортинг во првиот меч од осмина-финалето на ракометниот Челинџ куп
18.02.2017
Вардар е на чекор до фајнал-фор турнирот во Лигата на шампионите, откако на тешкото гостување во Сегед, стигна до драматична 23:22 победа
18.02.2017
Опстанокот на европско тло ракометарите на Пелистер ќе го бараат денеска и утре во осминафиналниот двомеч од Челинџ купот против Спортинг, кој го играат на гостински терен, во Алмада (градче во близина на Лисабон)
18.02.2017
Не се очекува големо изненадување на денешното Собрание. Ѓорѓиоски уште најмалку четири години ќе ја води Фудбалската федерација
18.02.2017
Навивачите на македонската ракометна репрезентација добија совршено место за збогатување на нивниот навивачки арсенал - фан-шопот на РФМ на стадионот „Телеком арена“ во Скопје
18.02.2017
Сите навивачи и љубители на македонскиот ракомет од денеска ќе можат да го посетат фан-шопот на Ракометната федерација на Македонија на „Телеком арената“ во Скопје
17.02.2017
17.02.2017
Германскиот Вецлар и официјално потврди дека Филип Миркуловски останува во бундеслигашот, потврдувајќи ја веста на „Македонски спорт“ од минатата недела
17.02.2017
Македонскиот шампион ја продолжи соработката со еден од најдобрите играчи во тимот на уште две сезони
16.02.2017
16.02.2017
15.02.2017
14.02.2017
Екипата на Металург испрати уште двајца играча на позајмица, а по Борец и Пелистер, фајде од стратегијата на клубот од „Автокоманда“ ќе види и екипата на Еурофарм Работник
14.02.2017
13.02.2017
13.02.2017
13.02.2017
12.02.2017
Металург го „прегази“ рускиот Чеховски Медведи со 31:24 во својот последен меч од Лигата на шампионите оваа сезона
12.02.2017
ЖРК Вардар стигна до осмата победа во низа во Лигата на шампионите, добивајќи ја драматичната завршница во Германија со 31:29 (18:13) триумф над Турингер за пласман во четврт-финалето
12.02.2017
10.02.2017
Претседателот на Интернационалната ракометна федерација (ИХФ), Хасан Мустафа му честиташе на Живко Мукаетов за реизборот на позицијата претседател на РФМ
10.02.2017
10.02.2017
„Одлучив да ја прифатам понудата на Вецлар и да останам овде уште една сезона“
09.02.2017
Левиот бек потпиша нов двегодишен договор со тимот од Автокоманда
08.02.2017
Македонскиот вице-шампион Металург го совлада хрватскиот шампион ППД Загреб со 25:22 во меч од СЕХА-лигата, предводени од Филип Кузмановски и Мартин Томовски
07.02.2017
Живко Мукаетов очекувано доби нов четиригодишен мандат за да ја предводи Ракометната федерација на Македонија (РФМ), откако немаше ривал на Изборното собрание во Скопје
07.02.2017
По втор пат, сите клубови и здруженија се потпишаа во знак на поддршка на актуелниот претседател Живко Мукаетов и веќе ги загреваат дланките. Денеска на состанокот на годишното собрание на РФМ се очекува реизбор со акламација
06.02.2017
Хрватката Андреа Пенезиќ не успеа да го заврши триумфот од 23:21 на Вардар против тимот на Мец, по што се појавија стравувања дека се врати старата повреда
06.02.2017
06.02.2017
06.02.2017
06.02.2017
05.02.2017
Вардар практично го верификуваше првото место во СЕХА Гаспром откако вечерва го совлада Горење на гостински терен со 31:29. Сега „црвено-црните“ имаат три бода предност пред Веспрем и последниот меч го игра со фенерџијата Извиѓач
05.02.2017
05.02.2017
04.02.2017
Унгарскиот гигнт Веспрем лесно со 33:21 го победи македонскиот вице-шампион Металург во меч од СЕХА-лигата
04.02.2017
ЖРК Вардар успеа да стигне до седмиот триумф во Лигата на шампионите, откако за малку ќе „прокоцкаше“ голема предност во драматична завршница во Скопје, за да стигне до 23:21 победа над францускиот Мец
04.02.2017
Вардарки се фаворит, а доколку го потврдат ваквиот статус на теренот, ќе бидат практично на бод пред промоција во четвртфиналето
04.02.2017
Репрезентативното крило потврди дека ќе си оди од Рајн Некар на крајот на сезоната, наскоро ќе се знае и во кој клуб
03.02.2017
Најдобриот македонски ракометар и ракометар на Барселона, Кирил Лазаров имаше шанса да се сретне со фудбалската легенда и новиот амбасадор на ФК Барселона, Роналдињо
02.02.2017
Македонскиот првак на домашен терен го победи Нексе со 37:29 во рамките на СЕХА Гаспром лигата и со тоа на успешен начин ја најави 2017 година
02.02.2017
02.02.2017
02.02.2017
01.02.2017
Шкендија стигна до првата победа под водство на новиот тренер, откако во Анталија ја совлада словачката Подбрезова со 2:0
01.02.2017
01.02.2017
01.02.2017
„Правевме грешки и не бевме на саканото ниво, но резултатот не ми дозволува да критикувам“, коментира Вардаровиот стратег
31.01.2017
31.01.2017
„Не се предадовме кога беше најтешко, кога губевме и на крај дојде наградата – победа во Подгорица. Подобар почеток не можевме да посакаме“, задоволно констатира Лејно
30.01.2017
29.01.2017
За првпат во четвртата сезона „црвено-црните“ дами со 31:28 (16:16) славеа на гостувањето кај Будуќност
29.01.2016
Нашиот капитен со 50 голови беше ненамидлив за останатите ракометари на ова Светско првенство
29.01.2017
Франција со 33:26 (18:17) ја совлада Норвешка во финалето на Светското првенство
29.01.2017
Македонскиот бисер кој од утре ќе се приклучи кон редовите на германскиот шампион Рајн Некар Левен имаше прекрасно испраќање од своите другари. „Секогаш со тебе!!! Иле, Никола и Иле“ стоеше на натписот на тортата. Додека, на сликата стои и книгата на Коста Петров „се гледаме на врвот“.
28.01.2017
Во драматична завршница, Словенците ја победија Хрватска со 31:30 и го освоија третото место на ракометниот Мундијал
28.01.2017
27.01.2017
27.01.2017
27.01.2017
27.01.2018
26.01.2017
Најголемиот фаворит за освојување на златниот медал ги оправда очекувањата и во полуфиналето, каде што немаа проблем против Словенија. Потребна е уште една победа да се одбрани тронот од 2015 година
26.01.2017
Левиот бек на крајот на ова или почетокот на следната недела заминува за Германија
25.01.2017
Повредениот бек на Металург комплетно се рехабилитираше
25.01.2017
Сите чекаат 38-годишната голманка да се збогува од ракометот, а таа напорно работи за да се врати меѓу диреците
24.01.2017
Македонскиот капитен Кирил Лазаров се уште е најдобар стрелец на Светското првенство во Франција по одиграните четврт-финалиња со 50 голови
24.01.2017

Досегашниот претседател Левче Китевски е разрешен, а неофицијално, најдобри шанси за да стане нов претседатели има Филип Христов. Наскоро ќе има состанок на УО, па сè ќе биде официјализирано
23.01.2017
Македонската ракометна репрезентација го освои 15. место во генерален пласман, а не 13. како што претходно се сметаше, поради новиот систем на ИХФ кој почнува да важи од ова СП
23.01.2017
22.01.2016
Нашата ракометна репрезентација по завршувањето на осмина-финалните средби на крајот се најде на 13 место во генералниот пласман на овој Мундијал
22.01.2017
22.01.2017
21.01.2017
Филип Миркуловски беше човекот кој недостасуваше во осминафиналната пресметка со Норвешка, но повратникот во националниот дрес вели дека неговиот кам-бек не важи само за Франција
21.01.2017
Македонскиот селектор Лино Червар по елиминацијата на ракометарите во осмина-финалето од Норвешка, вели дека пласманот на Македонија во Франција не е неуспех
21.01.2017
Четврт-финалето беше недостижна цел на нашата ракометна репрезентација, откако во Албервил бевме декласирани од силната Норвешка, која не победи со 34:24 (12:10)
21.01.2017
Нашите ракометари денеска против Норвешка ќе бараат поместување на мундијалската граница и пласман во четврт-финалето. Докажавме дека можеме против нив во Полска пред една година, и сега треба да го повториме тоа
21.01.2017
„Мислам дека Норвешка ќе помине во четврт-финалето, но тоа во голема мера зависи и од Лазаров. Главната цел на норвешките ракометари ќе биде да се сопре капитенот на Македонија“, изјави Херем
20.01.2017
Македонската ракометна репрезентација го одработи единствениот тренинг во Олимписката сала во Албервил пред осмина-финалето против Норвешка во сабота во 16 часот
20.01.2017
20.01.2017
20.01.2017
20.01.2017
19.01.2017
Филип Миркуловски е под голем знак прашалник на дуелот со Норвешка, откако вечерва се здоби со повреда на задната ложа
19.01.2017
Капитенот на македонската репрезентација, Кире Лазаров се надева дека нашиот состав ќе ги надмине повредите и ќе направи подвиг против Норвешка
19.01.2017
Кирил Колев е херојот на денешниот дуел со Исланд, тој го одбрани последниот шут на Рунар Карасон за пласман на третото место, кое носи осминафинална пресметка во Албервил против селекцијата на Норвешка, закажана за 21 јануари.
19.01.2017
Македонскиот селектор Лино Червар беше задоволен од партијата која неговите момци ја покажаа против Исланд, велејќи дека се покажа дека „Македонците не се предаваат“
19.01.2017
Кирил Колев имаше одлична одбрана во финишот на натпреварот за Македонија да дојде до 27:27 реми против Исланд на среќа на двете репрезентации. Наш противник во осминафиналето ќе биде Норвешка
19.01.2017
19.01.2016
Еден од нашите најверни навивачи, на големиот христијански празник Водици, го фати крстот во францускиот град Мец, каде што е сместена и популарната „фаланга“
19.01.2017
18.01.2017
Капитенот на македонската ракометна репрезентација, Кире Лазаров е задоволен од играта при поразот од Шпанија, но сигурно не е задоволен од судењето на мечот
18.01.2017
На супер силната Шпанија и требаа 50 минути за да ја разбие Македонија за триумф од 29-25
18.01.2017
18.01.2017
По принудното слетување во „Арена де Мец“, македонската репрезентација оди на дуел кој според сите параметри ќе биде однапред загубена битка
18.01.2017
18.01.2017
18.01.2017
17.01.2017
17.01.2017
16.01.2017
Македонија го претрпе првиот пораз на СП, 29:22 (16:10) од Словенија, но и понатаму стои пред осминафиналето
16.01.2017
Со првиот гол, постигнат од седмерец против Словенија, капитенот стигна до 1.000 погодоци за Македонија
17.01.2016
16.01.2017
Македонските и словенечките навивачи заедно и со песна го чекаат почетокот на балканскиот дуел во групата Б на СП
16.01.2017
16.01.2017
16.01.2017
15.01.2017
Селекторот на Македонија повикува на внимателност пред мечот со Словенците кој може да не однесе во осминафиналето
15.01.2017
Исланд и Тунис ремизираа 22:22, што значи дека и покрај двете победи Македонија ќе почека до официјалната потврда за место во следната фаза од СП
15.01.2017
14.01.2017
14.01.2017
14.01.2017
14.01.2017
14.01.2017
14.01.2017
14.01.2017
14.01.2017
14.01.2017
14.01.2017
13.01.2017
Нашата репрезентација го одработи единствениот тренинг за утрешниот меч против Ангола, а таму го немаше дефанзивецот Маркоски кој се жали на повреда на грбот. Крилото Манасков, пак, работеше со половина снага
12.01.2017

Игравме како тим, сите за еден и затоа сум им благодарен – изјави селекторот по победата над Тунис. Селекторот на Македонија, Лино Червар може да биде само задоволен за одличниот старт на мундијалот и победата над Тунис
12.01.2017
Веднаш по победата над Тунис, пристигна и веќе задолжителното селфи на македонската репрезентација
12.01.2017
„Пресудни беа моментите кога противникот имаше предност но и серија на исклучувања. Во тие моменти ја подобривме одбраната и направивме голем пресврт“, истакна Филип Миркуловски
12.01.2017
Тунижаните имаа четири гола предност на почетокот на второто полувреме, но нашата селекција се избори за комплетен пресврт и победа, стартна на мундијалот во Франција
12.01.2017
Македонија има голема поддршка на првиот меч на мундијалот
12.01.2017
Неполн час ги дели македонските ракометари од првиот меч на СП, а последните подготовки стартуваа
12.01.2017
Македонската репрезентација денеска ќе го одигра првиот натпревар на 25. Мундијал што синоќа стартуваше во Франција.
12.01.2017
11.01.2016
Домаќинот на премиерата од Мундијалот оствари убедлива победа од 31:16 над Бразил и покажа дека се наоѓа во одлична форма. Македонецот Драган Начевски имаше чест да биде делегат на оваа средба
11.01.2016
На утрешниот против Тунис, Македонија изненадувачки нема да настапи со голманот Митревски кој беше избришан заедно со Пешевски и Арнаудовски
11.01.2017
Во предвечерието на групната фаза во Мец, додека на теренот во „Арена де Мец“ репрезентациите ги одработуваат завршните тренинзи, организаторот ги дотерува деталите околу салата.
11.01.2017
11.01.2016
„Секогаш на Мундијалите влегуваме со поголема еуфорија. Сакам да играме борбено на секој меч и да покажеме дека нема предавање"
11.01.2017
11.01.2017
Според обложувалниците нашата ракометна селекција е на крајот на потенцијални победници на Мундијалот
10.01.2017
Ракометарите го одработуваат првиот тренинг на француско тло
10.01.2017
Делегацијата која патуваше преку Софија-Виена-Луксембург е пред крајната дестинација Мец
10.01.2016
Нашата репрезентација пред неполн час се упати кон Франција каде што ќе настапи на 25. Светско првенство
09.01.2017
Турската младинска репрезентација, како и судиската двојка од Украина поради лошите временски услови веќе три дена чекаат да се вратат дома
09.01.2017
Црна Гора и Тунис ремизираа на „Кроација куп“, а црногорскиот селектор Драган Ѓукиќ за „Македонски спорт“ зборува малку подетално за првиот наш противник на Мундијалот во Франција
08.01.2017
06.01.2017
Браќата Велковски ја однесоа Македонија меѓу „големите“. Фудбалерот Дарко ќе игра во Полска на ЕП, додека ракометарот Мартин во Алжир на СП
06.01.2016
По убедливата победа над Турција, се отвори портата кон СП во Алжир, потврдувајќи дека ракометот е нашиот најуспешен и најсакан спорт
06.01.2017
Македонија има ракометна иднина! По победата над Турција, Македонија патува на уште еден јуниорски Мундијал по фудбалскиот
09.01.2017
06.01.2016
„Црвено-жолтите“ денеска треба да ја победат Турција со повеќе од 19 голови разлика, откако напладне Португалија во еден пријателски меч ја декласираше Полска со 34:21
06.01.2017
06.01.2017
05.01.2017
Македонската јуниорска ракометна репрезентација одигра нерешено 21:21 со Португалија, по што за пласман на СП во Алжир ни е потребна победа над Турција и поволен резултат од дуелот на Португалците со Полска
05.01.2016
04.01.2017
Македонската младинска ракометна репрезентација стигна до импресивна победа од 30:22 над Полска на стартот на квалификациите за СП во Алжир
04.01.2016
03.01.2016
Селекторот на македонската репрезентација, Лино Червар е задоволен од првиот тест и верува дека допрва ќе има што да понудат
03.01.2016
03.01.2017
Селекторот Шуман платил 1.500 евра за автобусот со кој репрезентацијата допатува во Скопје
02.01.2017
На првиот тренинг во новата 2017 година, со приклучувањето на ветеранот и голманот, нашата репрезентација се комплетираше за подготовките за Светското првенство
01.01.2016
31.12.2016
31.12.2016
30.12.2016
Голманот на Бенфика ќе биде дел од националниот тим на вториот дел од подтотовките. На почетокот на 2017 година нема да се појавам Мартин Манасков, Бојан Маџовски, Јовица Младеновски и Даниел Ѓорѓески
29.12.2016
29.12.2016
28.12.2016
27.12.2016
27.12.2016
Продолжува пеколното темпо на работа во Маврово
26.12.2016
Филип Миркуловски постигна два гола од пет обида во победата на неговиот Вецлар над Балинген од 25:17 со која „зелените“ останаа во трката со Хановер и Магдебург за петтото место
26.12.2016
25.12.2016
Работна атмосфера и пеколно темпо наметна Лино Червар во подготвителниот период за претстојното СП
25.12.2016
24.12.2016
23.12.2016
22.12.2016
Битолчани и официјално го претставија новиот тренер со кого договорија соработка во времетраење од две години
21.12.2016
20.12.2016
На првиот собир не се појавија главните „фаци“ во А тимот Лазаров, Стоилов, Георгиевски... а единствено најавено беше доцнење на Манасков и Миркуловски
19.12.2016
Голманот на Кристијанштад кој беше поврзуван со Вардар на крајот заврши во Мелсунген каде што потпиша тригодишен договор
19.12.2016
Управниот одбор на РФМ ги награди македонските репрезентативки за пласман во баражот за СП 2017
19.12.2016
Досегашното тренерско „дуо“ Иван Марковски и Александар Зарков продолжуваат да работат во тимот, но во младинска конкуренција
18.12.2016
Во интересен и неизвесен меч, Норвешка ја продолжи доминацијата на Европските првенства, откако ја совлада Холандија со 30:29 во финалето во Шведска
18.12.2016
Норвешката ракометарка на Вардар, Камила Херем се најде во идеалниот состав на Европското првенство во Шведска, каде што во финалето играат нејзината Норвешка и Холандија
18.12.2016
Македонскиот првак со победа во Брест се одјави за годинава, а новиот собир е закажан за 9 јануари
17.12.2016
Македонскиот вице-шампион Металург стигна до победа во последниот меч од СЕХА-лигата во 2016, триумфирајќи на гости кај Татран Прешов со 33:27
17.12.2016
Вардар го победи БКГ Мешков со 30:35 за да ја заврши календарската година со нова убедлива победа во СЕХА-лигата
17.12.2016
Македонската женска ракометна репрезентација ќе судри со Шведска во баражот за Светското првенство во Германија следната година
17.12.2016
Ракометарите на Вардар ќе направат вистинско заокружување на полусезоната, со оглед на тоа дека како што стартуваа на крајот на август, против БГК Мешков, во СЕХА лигата, така и ќе финишираат со попладневното гостување (15:30 часот) во Брест
16.12.2016
15.12.2016
Металург го загуби мечот од СЕХА-лигата на гостувањето кај Целје со 34:28, во меч кој немаше големо резултатско значење
13.12.2016
Првиот пораз во СЕХА лигата македонскиот првак го претрпе на гостувањето во Вараждин, 28:26 од „плинарите“, но сепак останува на врвот на табелата
12.12.2016
„Го почитувам Борко, но некој мораше да повлече потег и да направи промена. Не е ништо лично“, изјави селекторот
12.12.2016
Бекот се враќа во репрезентацијата на повик на селекторот за да помогне на претстојното СП
12.12.2016
На поширокиот список на Лино Червар не се најдоа искусниот голман и бек, кои остануваат без настап на мундијалот во Франција
12.12.2016
12.12.2016
Едно изненадување, сепак, не можеше да остане скриено. На денешниот список, веројатно ќе го има и Филип Миркуловски.
11.12.2016
13.12.2016
10.12.2016
09.12.2016
Македонскиот првак нема да може да смета на главниот дефанзивец во последните три дуели годинава
07.12.2016
Белорускиот Мешков Брест го совлада Металург со 31:26 во меч од СЕХА-лигата, со што се заврсти на второто место на регионалното натпреварување
06.12.2016
05.12.2016
Десното крило на Македонија, со 24 погодоци е предводник на листата на стрелците во циклусот за СП 2017 во Германија
05.12.2016
Бекот го „наполни“ голот на ПСЖ и ја предводеше Барселона во победата, популарниот Џамбо беше единствената светла точка на Вардар во поразот од Келце, додека Талески стрелаше за топ погодок
04.12.2016
Вардар не успеа да направи подвиг и да триумфира на гостувањето во Полска, губејќи од европскиот шампион Келце со 27:24 во дуел од Лигата на шампионите
04.12.2016
Македонската женска ракометна репрезентација ќе се бори за место на Светското првенство, откако успеа со 27:20 да ги победи фаворизираните Исланѓанки на турнирот на Фарските Острови
04.12.2016
03.12.2016
Кире Лазаров игра во фантастична форма. Македонскиот капитен постигна девет гола за со Барселона да стигне до 35:32 победа над големите француски ривали ПСЖ за преземање на првата позиција во нивната Група А од ЛШ
03.12.2016
Металург ги загуби шансите за пласман понатаму во ракометната Лига на шампиони, откако загуби до 31:25 на гостувањето во Шпанија кај Ла Риоха
03.12.2016
Женската ракометна репрезентација по триумфот над Фарските Острови, не успеа да го добие вториот меч за квалификациите за СП 2017, губејќи од Австрија со 28:19
03.12.2016
Дали Металург ќе успее да се пласира во следната фаза од Лигата на шампионите, односно во вкрстувањето со групата „Д“ во нокаут фаза ќе зависи од резултатот од денешниот натпревар со Ла Риоха во Шпанија
02.12.2016
Македонската женска ракометна репрезентација стигна до прва победа од 2013 година, откако на стартот на квалификацискиот турнир за СП 2017 со тешки 21:19 беа подобри од Фарските Острови
02.12.2016
Филип Кузмановски ја мина најтешката препрека по повредата здобиена на натпреварот со Татран Прешов во Скопје
02.12.2016
01.12.2016
Нашиот репрезентативец со пет погодоци беше еден од најдобрите на теренот, но, тоа не беше доволно бидејќи Загрепчани победија со 25:21 и му направија услуга на Вардар
01.12.2016
Еден од најпознатите произведители на спортска опрема ќе биде официјален спонзор на Ракометната федерација на Македонија во наредните две години
30.11.2016
30.11.2016
Постои надеж дека бекот на Металург би се рехабилитирал пред Мундијалот
29.11.2016
Шампионот на Германија го потврди трансферот на левиот бек кој од идната сезона ќе се приклучи на нивните редови
29.11.2016
16 репрезентативки ќе го понесат товарот на турнирот во групата три во квалификациите за Светското првенство 2017 во Германија
29.11.2016
28.11.2016
Бекот ќе паузира околу два месеци, а тоа значи дека нема да биде дел од нашиот состав кој ќе настапи на Светското првенство во Франција
28.11.2016
27.11.2016
Металург го победи словачкиот Татран Прешов со 26:20 за да ги задржи шансите за пласман понатаму, кој ќе го брка во Шпанија против Ла Риоха
27.11.2016
Филип Кузмановски немаше среќа. Ракометарот на Металург и на македонската репрезентација доби незгодна повреда на раката во првите минути од мечот од ЛШ против Прешов
27.11.2016
Поразот од 26:29 од РНЛ во „Јане Сандански“ е прв за Вардар на домашен терен сезонава во Лигата на шампионите
26.11.2016
26.11.2016
25.11.2016
Вардарки го имаат најдобриот напад и најдобра гол разлика, а ЕХФ заборави да напомене дека и како единствен непоразен тим се најде во главната рунда
27.11.2016
26.11.2016

Металург своевремено одигра многу паметен потег кога одлучи да ја „пребара“ Македонија и да најде талентирани ракометари со физички предиспозиции што ќе одговараат на современиот ракомет.
24.11.2016
Тимот на Рајн Некар Левен ќе допатува во Скопје без нашиот репрезентативец Дејан Манасков, кој ќе го пропушти мечот против неговиот поранешен тим Вардар поради грип
22.11.2016
Вардар во второто полувреме беше маргинално подобар од Металург за да стигне до 31:29 победа во дербито на СЕХА-лигата, за потврдување на првото место во регионалното натпреварување
26.11.2016

Металург своевремено одигра многу паметен потег кога одлучи да ја „пребара“ Македонија и да најде талентирани ракометари со физички предиспозиции што ќе одговараат на современиот ракомет.
22.11.2016
22.11.2016
21.11.2016
21.11.2016
„Секогаш кога играме против Металург, чувството е посебно и настапуваме со посебен набој на емоции“ изјави Стојанче Стоилов
21.11.2016
Левиот бек и плејмејкерот се најдоа во ол-стар тимот, додека Штербик ја има една од најдобрите одбрани
20.11.2016
Металург првпат оваа сезона стигна до гостинска победа во Лигата на шампиони откако со 31:26 го совлада Елверум во Норвешка
20.11.2016
Денеска Металург ќе се обиде да стигне до првите бодови надвор од „Борис Трајковски“. Противникот е Елверум, екипа која во првото коло го положи оружјето во Скопје
19.11.2016
Пелистер загуби со 23:21 од Вогошча од Босна и Херцеговина во првиот меч од третото коло на Челенџ купот за да си ги намали шансите за пласман во реваншот кој следниот викенд
19.11.2016
ЖРК Вардар повторно го декласираше германскиот Лајпциг, победувајќи во Германија со астрономски 45:22
19.11.2016
„Лидерската позиција носи таква инспирација кај играчите, тера да играш силно и да дадеш сè од себе. Високо целиме, а така и играме“, вели Раул Гонзалез
18.11.2016
17.11.2016
Македонскиот првак останува на врвот во групата Б во Лигата на шампионите со убедлива победа од 27:33 на гостувањето кај Рајн Некар Левен
17.11.2016
17.11.2016
16.11.2016
15.11.2016
Пелистер по втор пат сезонава го победија големиот градски ривал овој пат со 21:20
14.11.2016
Стратегот на Металург и селекторот на националниот тим со свое мислење за трансферот на левиот бек во РНЛ
14.11.2016
14.11.2016
14.11.2016
13.11.2016
ЖРК Вардар е на врвот на групата Б во Лигата на шампионите, откако со 37:24 го „растурија“ ФТЦ во Будимпешта во уште една импресивна партија
13.11.2016
13.11.2016
Со победа Вардарки треба да надоместат за изданието во Скопје и да се промовираат во патници во следната фаза од ЛШ
12.11.2016
11.11.2016
Македонската репрезентација до 21. година и на вториот пријателски меч на селективниот камп одржан во Охрид одигра 2:2, овојпат против прилепска Победа
10.11.2016
Ниту во Скопје, тимот на Металург не успеа да го издржи притисокот на Монпелје, губејќи го мечот од Лигата на шампионите против Французите со 30:24
10.11.2016
8.11.2016
Повремениот македонски ракометен репрезентативец потпиша договор до крајот на сезоната со тимот од 2. Бундеслига
12.11.2016
07.11.2016
Вардаровиот бек падна за една позиција на листата од минатата седмица
07.11.2016
Во ситуација „еден на еден“ Вардаровата голманка остана ладна и го спречи противничкиот налет, што и донесе најдобра интервенција во колото
07.11.2016
Крилото на Вардар имаше фантастична саботна вечер со 9 погодоци и беше вистински предводник на „црвено-црните“
06.11.2016
За првпат Индира Кастратовиќ од трибините следеше еден меч на македонскиот првак
06.11.2016
За разлика од првиот пат кога тоа беше во фудбал, Украинците сега ни помогнаа во ракомет, а во приказната повторно беше „жртва“ Исланд
05.11.2016
Во првиот натпревар со Давид Дејвис како главен тренер и со Лекиќ и Кликовац назад во тимот, ЖРК Вардар го декласираше рускиот тим Астраханочка со 39:25 во Лигата на шампионите