| контакт | маркетинг
ТОП ВЕСТИ
СИТЕ ВЕСТИ
20.11.2016
Енди Мареј за час и 35 минути игра го победи Ѓоковиќ со 6:3/6:4 во финалето на завршниот турнир од сезоната за да осигура дека ќе заврши како број 1 на крајот на годината
19.11.2016
Макс Ферстапен вели дека се обидувал да не ги слуша споредбите со Формула 1 легендите Аиртон Сена и Михаел Шумахер по навистина импресивниот настап на Бразилското ГП
13.11.2016
Светскиот шампион на Мерцедес, Луис Хамилтон остана во игра за трофејот откако го победи колегата Нико Розберг во Бразил, во трка која двапати беше прекинувана и во која блесна тинејџерот Макс Ферстапен
13.11.2016
На крајот на Мото ГП сезоната 2016, Хорхе Лоренцо ја донесе првата победа на Јамаха во Мото ГП од јуни во неговата последна трка со тимот пред трансферот во Дукати, откако успеа да го остави светскиот шампион Марк Маркез зад себе во Валенсија
05.11.2016
Вилијамс потврдија дека 18-годишниот Ленс Строл ќе го комплетира нивниот возачки состав за 2017 година, како партнер на Валтери Ботас, со што Канаѓанецот ќе стане вториот најмлад возач во историјата на спортот
30.10.2016
Луис Хамилтон стигна до 51. победа во својата кариера, откако доминираше од стартот до финишот на Мексиканското ГП, триумфирајќи пред својот колега Нико Розберг
23.10.2016
Луис Хамилтон го оствари 50. јубилеен триумф во Ф1 кога беше најпотребно, триумфирајќи на Американското ГП во Остин пред колегата Нико Розберг за да ја намали разликата на 26 поени на три трки пред крајот на сезоната
22.10.2016
Македонскиот репрезентативец Езџан Алиоски го постигна осмиот гол во швајцарското првенство за Лугано, носејќи му на својот тим 2:2 реми против шампионот Базел
19.10.2016
Поранешниот шеф на Мерцедес, Рос Браун вели дека „распадот“ на односите со сегашните шефови на тимот, Тото Волф и Ники Лауда се главната причина за неговото заминување во 2013 година
16.10.2016
Себастиен Ожие ја освои петтата ВРЦ победа оваа година на Каталонското рели во Шпанија за во исто време да ја запечати четвртата рели титула во низа
16.10.2016
Шпанскиот ас на Хонда, Марк Маркез стана најмладиот петкратен мотоциклистички шампион, откако победи на Јапонското ГП во Мотеги, а неговите ривали за титулата од Јамаха, Валентино Роси и Хорхе Лоренцо не ја завршија трката
09.10.2016
Нико Розберг ја забележа деветтата победа во 2016, откако доминираше од стартот до финишот во Сузука, победувајќи ги Макс Ферстапен и Луис Хамилтон, за Мерцедес да ја освои титулата кај конструктори, а Розберг да го „прошири“ водството пред Хамилтон на 33 поени
08.10.2016
Лидерот во генерален пласман, Нико Розберг повторно беше подобар од својот колега од Мерцедес, Луис Хамилтон, победувајќи го во последните секунди на квалификациите за Јапонското ГП
02.10.2016
02.10.2016
Даниел Рикијардо ја „грабна“ победата на Малезиското ГП пред колегата Макс Ферстапен за 1-2 победа на Ред Бул, откако Мерцедесот на Луис Хамилтон „експлодираше“ додека тој беше убедлив лидер нарушувајќи си ги шансите за титулата
20.09.2016
18.09.2016
Нико Розберг стигна до трета победа едноподруго, триумфирајќи на уличната трка во Сингапур, за да се врати на првото место во генерален пласман пред колегата Луис Хамилтон, кој беше трет
11.09.2016
Шпанскиот ас на Хонда, Дани Педроза триумфираше на Сан Марино ГП трката во Мизано, поминувајќи го Валентино Роси на патеката на која израсна
04.09.2016
Шпанецот Маверик Вињалес ја донесе првата победа за Сузуки по речиси цела деценија, откако по драматичниот судир во првиот круг во Силверстоун, остана смирен и донесе голема победа за својот тим
04.09.2016
Нико Розберг првпат во кариерата победи на Италијанското ГП, откако неговиот колега Луис Хамилтон згреши на стартот, и ја намали предноста на само два поени на седум трки до крајот на сезоната
01.09.2016
Возачот на Вилијамс, Фелипе Маса објави дека ќе се повлече од Формула 1 на крајот на сезоната, ставајќи крај на 15-годишна кариера во која возеше во тимовите на Заубер, Ферари и Вилијамс
28.08.2016
Нико Розберг ја намали предноста на колегата Луис Хамилтон на само 9 поени по победата на Белгиското ГП, одбележано со страшниот судир на Кевин Магнусен
26.08.2016
Луис Хамилтон потврди дека ќе оди најмалку 10 места подолу на стартот во Спа, бидејќи Мерцедес ќе го сменат неговиот мотор
25.08.2016
Спортскиот директор на Мекларен, Ерик Булие верува дека Ред Бул ќе биде најопасниот тим следната сезона поради нивниот врвен дизајнерски тим
24.08.2016
Нико Розберг вели дека го стартува Белгиското ГП овој викенд од нула во обид да ја одземе титулата од колегата од Мерцедес, Луис Хамилтон
24.08.2016
Пред 25 години, Формула 1 фановите имаа шанса да ја видат првата епизода во најуспешната кариера во историјата на спортот, кога релативно непознат млад Германец со име Михаел Шумахер дебитираше за тимот на Џордан на Белгиското ГП во 1991 година
23.06.2016
Валентино Роси не верува дека може да го победи Марк Маркез за титулата во 2016 година. Маркез води во генерален пласман од трката во Барселона во јули и повторно го зголеми водството во Брно во неделата иако беше трет, веднаш зад Роси
31.07.2016
Луис Хамилтон триумфираше на Германското ГП во Хокенхајм за своја 48. победа во кариерата, и шеста оваа сезона за да се зацврсти на првото место во генерален пласман пред летната пауза во Ф1
30.07.2016
Нико Розберг од пол-позицијата ќе го стартува Германското ГП во Хокенхајм во обид да го врати водството во генерален пласман
24.07.2016
10.07.2016
09.07.2016
07.07.2016
Луис Хамилтон и Нико Розберг ќе можат слободно да се тркаат на Британското ГП во Силверстоун овој викенд, откако Мерцедес решија да не воведуваат тимски наредби по судирот во последниот круг на трката во Австрија
03.07.2016
Луис Хамилтон е победник на Австриското ГП, откако во последниот круг имаше контакт со клупскиот колега Нико Розберг, по која Германецот падна на четвртото место и сигурно ги влоши односите меѓу двајцата колеги од Мерцедес
03.07.2016
Андреас Микелсен стигна до драматична втора победа од Рели ВРЦ шампионатот, поминувајќи го От Танак на претпоследната етапа на Полското рели
01.07.2016
Нико Розберг покажа неверојатна брзина на првиот ден тестирање на Австриското ГП, откако на утринската сува сесија беше повеќе од секунда побрз од времето за пол-позицијата од 2015 и побрз од 13 години стариот рекорд на патеката на Михаел Шумахер
30.06.2016
Еден гледач ќе ја добие честа за мафта со знамето за финиш првпат во Ф1 историјата на крајот на Австриското ГП на Ред Бул Ринг во недела
30.06.2016
Даниел Рикијардо формално потврди дека ќе остане со Ред Бул до крајот на 2018 година, откако неговиот шеф Кристијан Хорнер откри дека Австралиецот има долгогодишен договор овој месец
29.06.2016
Јужноафриканскиот тенисер Кевин Андерсон откри дека добил закани по поразот од Денис Истомин во првото коло на Вимблдон
28.06.2016
Берни Еклстоун планира да го смени системот на бонуси во Формула 1 до 2020 година. Според британскиот „Тајмс“, Еклстоун би се откажал од 150 милиони фунти бонуси кои ги добиваат големите тимови за еднаква распределба на парите од комерцијалната права меѓу 11-те тимови
27.06.2016
Игор Стефановски-Иџе не може да го скрие разочарувањето од тркачкиот викенд во португалскиот Вила Реал, кој можеби под закана му го стави настапот на следната трка во Мањи-Кур
27.06.2016
Луис Хамилтон вели дека проблематичниот однос со колегата од Мерцедес, Нико Розберг станал изненадувачки добар во последно време и тоа се случило на локалниот базен кој го делат во Монте Карло
26.06.2016
Австралиецот Џек Милер стигна до својата прва Мото ГП победа на сензационалното Холандско ТТ на дожд, победувајќи го во рестартираната трка Марк Маркез
26.06.2016
Игор Стефановски-Иџе не ги стартуваше неделните трки од ЕТЦЦ шампионатот во португалскиот Вила Реал по излетувањето во саботните квалификации на тешката патека
25.06.2016
Добриот старт на тркачкиот викенд во португалскиот Вила Реал не траеше за македонскиот тркач Игор Стефановски-Иџе, откако возачот на Лема рејсинг излета во квалификациите и е неизвесен за неделната трка
25.06.2016
Италијанецот на Дукати беше најснаодлив на лошите временси услови на денешните квалификации во Асен
24.06.2016
Нашиот најдобар возач, Игор Стефановски-Иџе покажа дека е подготвен за подобар викенд на четвртата трка од ЕТЦЦ шампионатот во португалскиот Вила Реал со одличен настап на тренинзите
24.06.2016
Ферари можат да пронајдат побрз возач да го замени Кими Раиконен за 2017 година, но таквиот потег може да не биде најдоброто нешто за тимот, смета Алан Прост
20.06.2016
Возачот на Форс Индија, Серхио Перез е возач на денот на Европското ГП, остварувајќи го вториот подиум оваа сезона
19.06.2016
Нико Розберг по пауза од три трки повторно е на највисокото место на подиумот, по триумфот на Европското ГП во Баку, пред Себастијан Фетел во Ферари и Серхио Перез во Форс Индија
19.06.2016
Порше стигна до втора едноподруго и вкупно 18. победа на славната трка 24 Часа Ле Ман, откако водечката Тојота, која беше на чекор до победа спектакуларно застана на помалку од 4 минути пред крајот на класичната трка
18.06.2016
Нико Розберг стигна до пол-позицијата на Европското ГП во Баку, Азербејџан, додека неговиот колега од Мерцедес, Луис Хамилтон лошата сесија ја заврши со судир и со 10. место на стартот
18.06.2016
Поранешниот Ф1 возач Марк Вебер се приклучува на низа професионални возачи, холивудски ѕвезди, олимписки велосипедист и човек со ампутирани раце и нозе на 84. издание на трката 24 Часа Ле Ман овој викенд
17.06.2015
Одбојкарите продолжија со одличните игри во групата А и забележаа и петта победа во петтиот натпревар, овој пат против селекцијата на Данска
17.06.2016
Луис Хамилтон е на првото место по првиот ден слободни тренинзи за Европското ГП во Азербејџан пред колегата од Мерцедес, Нико Розберг, иако тој во финишот имаше проблеми и застана на патеката
17.06.2016
Даниел Рикијардо вели дека би размислил за заминување од Ред Бул, само доколку се работи за тимот на Ферари и само доколку би можел да ја освои титулата
16.06.2016
Ф1 шефот Берни Еклстоун не е загрижен за човековите права во Азербејџан, пред првата трка таму, Европското ГП, прашувајќи ги новинарите: „Дали некој знае што се тоа човекови права?“
16.06.2016
Луис Хамилтон откри дека е исфрустриран со модерните улични патеки пред Европското ГП. Формула 1 овој викенд првпат патува во азербејџанската престолнина Баку, и новата патека, која минува низ старите и новите делови на градот, не доби одобрување кај сите возачи
14.06.2016
На Формула 1 ќе и бидат потребни тројца луѓе за да го заменат Берни Еклстоун, кога тој конечно ќе замине, вели поранешниот претседател на Ферари, Лука ди Монтеѕемоло
13.06.2016
Ф1 фановите го прогласија холандскиот тинејџер Макс Ферстапен за „возач на денот“ на Канадското ГП
12.06.2016
„Лебди како пеперутка, боцни како пчела“. Со легендарните зборови на Мухамед Али, Луис Хамилтон ја прослави победата на Канадското ГП во Монтреал, добиено со стратешка победа над Себастијан Фетел во Ферари
12.06.2016
Белгиецот Тјери Нојвил по 22 месеци стигна до својата втора Рели ВРЦ победа, откако со своето Хјундаи победи на Италијанското рели
05.06.2016
Во трка полна со возбуди, претекнувања и драма, Валентино Роси триумфираше на Каталонското ГП пред локалниот ривал Марк Маркез, додека Андреа Јаноне го „собра“ актуелниот шампион Хорхе Лоренцо
03.06.2016
Мото2 возачот Луис Салом почина по судир на Мото2 тренингот на патеката Каталуња покрај Барселона
02.06.2016
Двократниот Мото ГП шампион, Марк Маркез го продолжи договорот со Репсол Хонда на уште две години, потврдија од јапонскиот тим
02.06.2016
Шефот на тимот на Ред Бул, Кристијан Хорнер смета дека тензијата која постоеше меѓу Ред Бул и Рено минатата сезона помогна во драстичното подобрување на перформансите на моторот на Французите оваа година
30.05.2016
Луис Хамилтон го гушна својот колега и ривал од Мерцедес, Нико Розберг и му се заблагодари за тоа што е „џентлмен“ по победата на Монако ГП, негов прв триумф од октомври
29.05.2016
Луис Хамилтон стигна до својата прва победа оваа сезона и втора победа во Монако по таа во 2008, откако Мерцедес имаа подобра тактика победувајќи го освојувачот на пол-позицијата, Даниел Рикијардо во Ред Бул
29.05.2016
Тимовите на Ред Бул и на Торо Росо ќе возат со мотори на Рено во сезоните 2017 и 2018, беше објавено пред Монако ГП трката
27.05.2016
Најдобриот македонски автомобилист Игор Стефановски ќе стартува од четвртото место на трката од ЕТЦЦ шампионатот на славната патека „Нирбургринг“ во Германија
26.05.2016
Даниел Рикијардо во Ред Бул ги победи двајцата возачи на Мерцедес, Луис Хамилтон и Нико Розберг за најдобро време на вториот тренинг пред Монте Карло ГП трката
26.05.2016
Семејството на покојниот Формула 1 возач, Французинот Жил Бјанки ќе ја бара правдата на суд откако нивниот син почина минатата година
25.05.2016
Многумина го оценуваат Фернандо Алонсо како најдобриот Формула 1 возач на неговата генерација, но очигледно тој може да се пофали и со своие фудбалски вештини
23.05.2016
Себастијан Фетел ќе го предводи добротворниот фудбалски меч во чест на Михаел Шумахер против тим предводен од германската НБА легенда, Дирк Новицки
23.05.2016
Италијанскиот весник „Кориере дело спорт“ шпекулира дека поради „мистериозен инцидент“ на Луис Хамилтон при неговата посета на Кан минатата недела светскиот шампион ќе ја пропушти трката во Монако
22.05.2016
Валентино Роси имаше кошмарна трка откако неговиот мотор откажа, но фановите во Муџело имаа шанса да видат интересна борба во последниот круг во кој Хорхе Лоренцо го победи Марк Маркез за фантастичен триумф
22.05.2016
Британецот Крис Мик се врати во Рели ВРЦ шампионатот со стил, победувајќи за Ситроен на Португалското рели
12.05.2016
Седумкратниот Мото ГП шампион, Валентино Роси ќе го стартува домашното Италијанско ГП од пол-позицијата по одличен доцен круг во Муџело
19.05.2016
Маверик Вињалес ќе се пресели од тимот на Сузуки во Јамаха, каде што од 2017 ќе биде нов клупски колега на Валентино Роси, додека неговото место ќе го пополни Андреа Јаноне од Дукати
17.05.2016
Шефот на тимот на Мерцедес, Тото Волф призна дека Фернандо Алонсо е опција за неговиот тим доколку Нико Розберг не го продолжи договорот
16.05.2016
Дани Педроза ќе остане во фабричкиот Мото ГП тим на Хонда барем до 2018 година, откако потпиша продолжување на договорот ставајќи крај на шпекулациите дека ќе направи трансфер во Јамаха
15.05.2016
Стјуардите на Шпанското ГП решија да не одредуваат вина за судирот во првиот круг на трката меѓу возачите на Мерцедес, Нико Розберг и Луис Хамилтон објаснувајќи дека се работи за „тркачки инцидент“
15.05.2016
Макс Ферстапен целосно ја оправда довербата на Ред Бул, стигнувајќи до победа на Шпанското ГП како најмлад возач во историјата со триумф на една Ф1 трка
15.05.2016
Нико Розберг и Луис Хамилтон се во аут на Шпанското ГП, откако се судрија на првиот круг на трката во Барселона, оставајќи ги во шок сите навивачи на Мерцедес, вклучувајќи го и претседателот на Дајмлер, Дитер Цече
14.05.2016
13.05.2016
Нико Розберг постави најдобро време на вториот тренинг пред Шпанското ГП во Барселона, симнувајќи ги Ферари од првото место
12.05.2016
Данил Квјат открива дека дознал за неговата шокантна смена од Ред Бул во Торо Росо додека гледал „Игра на тронови“, серија позната по драматичните пресврти и исфрлањето (убивањето) на ликовите кога најмалку очекувате
11.05.2016
Себастијан Фетел инсистира дека трката за титулата во 2016 се уште е „отворена“ и покрај четирите победи во низа на Нико Розберг и доминацијата на тимот на Мерцедес
08.05.2016
Хорхе Лоренцо стигна до втората Мото ГП победа оваа сезона, доминирајќи на Француското ГП во Ле Ман, додека лидерот во генерален пласман, Марк Маркез беше еден од осумте возачи кои паднаа
07.05.2016
Хорхе Лоренцо стигна до својата прва пол-позиција на патеката Ле Ман, и Француското ГП во недела ќе го стартува од првото место, додека неговиот колега од Јамаха, Валентино Роси ќе биде во третиот ред
07.05.2016
Мото ГП легендата Валентино Роси вели дека Маверик Вињалес или Дани Педроза се најверојатните кандидати за второто место во Јамаха по заминувањето на Хорхе Лоренцо во Дукати
07.05.2016
Берни Еклстоун му порача на актуелниот шампион Луис Хамилтон да престане да се жали и да си ја сфати сериозно работата во остатокот од сезоната
05.05.2016
Ред Бул го заменија рускиот возач Данил Квјат со холандскиот тинејџер Макс Ферстапен до крајот на сезоната, откако Квјат имаше две проблематични трки во кои предизвика инциденти
04.05.2016
Тимот на Мерцедес објави „отворено писмо“ до своите фанови за да одговори на тврдењата по социјалните мрежи дека Нико Розберг е во повластена положба во однос на Луис Хамилтон
03.05.2016
Францускиот гигант Рено се обидува да комплетира „кориснички“ договор со тимотна Ред Бул и за 2017 и покрај сите проблеми и несогласувања во меѓусебните односи
02.05.2016
Возачот на Рено, Кевин Магнусен ја доби наградата за „возач на денот“ на Руското ГП, откако ги освои првите поени за тимот на Енстоун оваа сезона. Наградата ја доделуваат фановите преку он-лајн гласање
02.05.2016
Иднината на Данил Квјат во тимот на Ред Бул е неизвесна откако неговиот тим потврди дека ќе го повика на разговори по повеќето судири на Руското ГП во неделата
01.05.2016
Нико Розберг со својот Мерцедес триумфираше на Руското ГП во Сочи за своја седма победа во низа и четврта победа во исто толку трки оваа сезона за да има максимални 100 поени на стартот на Ф1 сезоната
01.05.2016
Иако неговиот тим Мерцедес постојано коментираше дека Ферари се поблиску до нив оваа година, лидерот во генерален пласман, Нико Розберг пред Руското ГП призна дека „Сребрената стрела“ има голема предност
29.04.2016
Нашиот возач 13 кругови ги мина за време од 25:40.724 минути со што се искачи на највисокото место на пиедесталот на оваа унгарска патека
29.04.2016
Луис Хамилтон го заврши првиот ден на Руското ГП на врвот, откако победи на вториот тренинг во Сочи, откако неговиот колега од Мерцедес, Нико Розберг беше најбрз на утринската сесија
29.04.2016
Ред Бул го претстави својот концепт за заштита на кокпитот на првиот тренинг за Руското ГП, поставувајќи го на болидот на Даниел Рикијардо
28.04.2016
Тимот на Ред Бул ќе го тестира својот концепт на „стреа“ за заштита на главата на првиот тренинг на Руското ГП во петок
27.04.2016
Ф1 шефот, Берни Еклстоун во средата призна дека повторно би сакал да стане „диктатор“ во спортот
26.04.2016
Формула 1 фановите ќе почекаат уште неколку дена да ги дознаат правилата за моторите од 2017 година, откако долгонајавуваното гласање за промените не се оствари во вторникот поради тоа што не присуствуваа доволно луѓе на клучниот состанок во Бигин Хил
24.04.2016
Новозеланѓанецот Хајден Педон со Хјундаи стигна до својата прва победа во рели ВРЦ шампионатот, откако ја доби „пауер-етапата“ на Аргентинското рели со предност од 11.2 секунди
24.04.2016
Валентино Роси стигна до доминантна победа на Шпанското ГП, пред своите најголеми шпански ривали - колегата од Јамаха, Хорхе Лоренцо и Марк Маркез во Хонда
21.04.2016
Самоуверениот Фернандо Алонсо тврди дека би победил било кој возач доколку имаат сличен болид и се уште не се откажува од сонот за трета светска титула
20.04.2016
Британецот не чувствува одговорност кон спортот
18.04.2016
Јапонскиот шампион Јамаха потврди дека Мото ГП шампионот Хорхе Лоренцо заминува на крајот на сезоната. Лоренцо следните две години ќе вози за Дукати
17.04.2016
Во викенд исполнет полн со технички проблеми, нашиот најдобар возач и покрај тоа што не успеа да ја финишира втората вчерашна трка, дојде до два нови бодови во генералниот пласман
17.04.2016
Нико Розберг стигна до третата победа во три трки на стартот на сезоната и шест во низа, откако доминираше на Кинеското ГП за победа пред Себастијан Фетел во Ферари и Данил Квјат во Ред Бул
16.04.2016
Нико Розберг стигна до првата пол-позиција оваа сезона на Кинеското ГП пред Даниел Рикијардо во Ред Бул и Кими Раиконен во Ферари, додека светскиот шампион Луис Хамилтон ќе стартува последен по проблемите со моторот
16.04.2016
По хаваријата која му се случи пред две седмици, Стефановски сега е подготвен за ЕТЦЦ предизвиците и се надева дека ќе дојде до првиот подиум во ова натпреварување
15.04.2016
Возачот на Мекларен, Фернандо Алонсо вели дека се уште има болки, но е сигурен дека ќе биде ОК за остатокот од викендот од Кинеското ГП
14.04.2016
Луис Хамилтон ќе го стартува Кинеското ГП пет места подолу, откако Мерцедес решија да го сменат менувачот на неговиот болид за трката во Шангај
14.04.2016
Фернандо Алонсо доби дозвола да учествува на првиот тренинг на Кинеското ГП, но ќе оди на дополнителни медицински тестови да ја утврдат неговото учество во остатокот на викендот во Шангај
11.04.2016
Четирикратниот светски шампион и од лани најголемата надеж на Ферари, Себастијан Фетел вели дека нема намера да биде никаков „херој“, решавајќи да остане скромен и обичен и покрај богатството и славата
10.04.2016
Марк Маркез со својата Хонда ја оствари четвртата едноподруго победа на Американското ГП во Остин, доминирајќи од пол-позицијата во соло трка
07.04.2016
Формула 1 шефовите се согласија на враќање на системот на квалификации кој се користеше во 2015 веќе од Кинеското ГП, „убивајќи“ го елиминацискиот систем кој се користеше само на две трки
07.04.2016
Формула 1 тимовите се обединија и побараа од шефовите да ги вратат квалификациите од 2015 година веќе од следната трка во Кина
06.04.2016
Мекларен ќе организираат дополнителни медицински тестови за Фернандо Алонсо пред Кинеското ГП, но тој верува дека нема да има проблем да го направи кам-бекот на трката во Шангај
04.04.2016
По првите две трки од новата Ф1 сезона, станува јасно дека малиот швајцарски тим Заубер се обидува да опстане во тешки услови, а некои шпекулации велат дека воопшто нема да бидат на стартот на Кинеското ГП
04.04.2016
Ф1 шампионот Луис Хамилтон не е загрижен што неговиот колега од Мерцедес, Нико Розберг е во серија од пет победи во низа
03.04.2016
Двократниот светски шампион Марк Маркез покажа дека е подготвен за нов обид за титулата по триумфот со својата Хонда на патеката Рио Хондо во Аргентина
03.04.2016
Нико Розберг стигна до втора едноподруго победа во новиот Ф1 шампионат, и петта победа вкупно, откако триумфираше на Бахреин ГП трката одбележана со проблемите на колегата Луис Хамилтон и откажувањето на Себастијан Фетел
03.04.2016
Актуелниот Ф1 шампион предизвика внимание и пред стартот на трката во Бахреин, откако се појави во кандора, арапска традиционалната облека
03.04.2016
Ф1 шефовите не успеаја да стигнат до договор за новиот формат на квалификациите на состанокот пред Бахреин ГП трката
02.04.2016
Асот на Хонда, Марк Маркез ќе стартува од пол-позицијата на Аргентинското ГП во недела и покрај тоа што двапати излезе надвор од патеката
02.04.2016
Трикратниот Ф1 шампион Луис Хамилтон го сруши рекордот на кругот на патеката „Сакир“ во Бахреин за да ја освои пол-позицијата пред неговиот колега од Мерцедес, Нико Розберг
02.04.2016
Фернандо Алонсо очигледно не беше задоволен од коментарот на Џони Херберт дека треба да се пензионира враќајќи му на Британецот во живо на ТВ
01.04.2016
Нико Розберг имаше „лоша“ порака за Ферари и останатите ривали откако беше апсолутно супериорен на првите два тренинзи пред Бахреин ГП трката, покажувајќи дека доминацијата на Мерцедес се уште е тука
01.04.2016
Ф1 шефот Берни Еклстоун смета дека спортот ги „мами“ своите фанови поради слабото шоу
24.03.2016
Синот на поранешниот Ф1 шампион Џек Бребем, Гери Томас Бребем е осуден за силување на шестогодишно девојче
24.03.2016
Квалификациите во Формула 1 ќе останат исти и на Бахреин ГП трката, додека по таа трка ќе се даде оценка дали ќе се продолжи со елиминациите или ќе се врати системот од 2015
23.03.2016
Асоцијацијата на ГП возачи (ГПДА) преку официјално писмо побара Ф1 шефовите да го сменат управувањето на спортот, оценувајќи го како „лошо структуирано“ и „застарено“
21.03.2016
По страшниот судир во Мелбурн, Фернандо Алонсо е среќен што е жив и го покажа тоа преку социјалните мрежи
20.03.2016
Хорхе Лоренцо ја почна одбраната на Мото ГП титулата на најдобар можен начин, издржувајќи го нападот на Дукати на почетокот на трката за победа на Катар ГП трката под рефлектори
20.03.2016
Фернандо Алонсо имаше среќа што остана жив по страшниот судир со Естебан Гутиерез на Австралиското ГП, кое предизвика 20-минутна пауза на трката
20.03.2016
Нико Розберг победи на драматичното Австралиско ГП во Мелбурн за совршен старт на сезоната за Мерцедес, откако Ферари не успеаја да им се спротистават поради погрешкна стратегија со гумите, а Фернандо Алонсо преживеа страшен судир
19.03.2016
Светскиот шампион на Мерцедес, Луис Хамилтон ја „грабна“ пол-позицијата на Австралиското ГП на почетокот на Ф1 сезоната, меѓутоа саботните квалификации предизвикаа само конфузија и имаа смешен крај
17.03.2016
Астон Мартин ќе се вратат во Формула 1 уште оваа сезона како партнер на Ред Бул со главна цел соработка на уличните автомобили
16.03.2016
Рено конечно ги објави боите под кои францускиот тим ќе се враќа во првата повратничка сезона као конструктор во Формула 1
15.03.2016
Ред Бул Рејсинг излезе со нов „пофутуристички“ концепт за алтернативата за системот за заштита на главата „ореол“ пред првиот тест следниот месец
14.03.2016
Сопственикот на Ред Бул, Дитрих Матешиц вели дека уште едно „ремек дело“ на Адријан Њуи нема да биде доволно да го заддржи неговиот тим во Ф1 на долги патеки
09.03.2016
Американското ГП во Остин, Тексас ќе се оддржи според планот на Патеката на Америките, објавија организаторите
09.03.2016
Шефот на Мерцедес Ф1 тимот, Тото Волф ги продаде преостанатите акции кои ги поседуваше од ривалскиот тим на Вилијамс
07.03.2016
Независниот Формула 1 тим Заубер повторно започнува Ф1 сезона под сенка на финансиски колапс
04.03.2016
Себастијан Фетел ги заддржа Ферари на првото место на крајот на зимското тестирање во Барселона
04.03.2016
Формула 1 шефовите донесоа конечна одлука да се воведе новиот елиминациски систем на квалификации од почетокот на 2016
03.03.2016
Кими Раиконен го доби најголемото внинамие на претпоследниот ден на зимското тестирање во Формула 1 во Барселона, кога покрај тоа што дебитираше со новиот систем за заштита на главата „ореол“ постави импресивно време со своето Ферари
03.03.2016
Асот на Ферари, Кими Раиконен беше прв Ф1 возач кој го тестираше „ореолот“, новиот систем на заштита на кокпитот во спортот
02.03.2016
Валтери Ботас беше најбрз на вториот ден од последниот зимски тест во Ф1 во Барселона во сесија во која тимовите се фокусираа на симулации на трки
01.03.2016
Шампионскиот тим на Мерцедес покажа дека е половина секунда побрз од Ферари на првиот ден тестирање од последниот зимски тест во Барселона, додека Мекларен охрабрувачки завршија као трети
01.03.2016
Фернандо Алонсо открива дека постоел предлог Ферари и Мерцедес да ги сменат возачите, односно Алонсо да замине во Мерцедес на местото на Луис Хамилтон во 2015, пред Шпанецот да реши да замине во Мекларен
29.02.2016
Тимот на Заубер ги објави фотографиите на новиот болид за сезоната 2016 пред дебито на патеката во вторник, по што шефицата на тимот, Мониша Калтенборн постави цел да се биде во „средината“ и во новата сезона
24.02.2016
Нико Хулкенберг во Форс Индија го постави најдоброто време на претпоследниот ден од тестирањето во Барселона, откако главните фаворити немаа најдобар ден
24.02.2016
Формула 1 ќе воведе нов квалификациски систем за новата сезона, каде што возачите ќе бидат елиминирани на неколку минути
23.02.2016
Себастијан Фетел втор ден едноподруго беше најбрз на првиот зимски тест во Барселона, откако на „ултра-меките“ гуми на Пирели беше за 0.715 секунди побрз од Даниел Рикијардо во Ред Бул
23.02.2016
Шефот на Хонда Јасухиса Араи веќе нема да биде одговорен да го надгледува кам-бекот на групацијата во Формула 1 со Мекларен
22.02.2016
Себастијан Фетел и Ферари беа најбрзи на првиот ден зимско тестирање во Барселона пред светскиот шампион Луис Хамилтон, кој пак извозе должина од дури две трки
22.02.2016
Себастијан Фетел ги постави Ферари на првото место по половина од првиот ден зимско тестирање, но многу повеќе внимание предизвика неговиот СФ16-Х болид кој возеше со посебна направа за мерење на протокот на воздух
22.02.2016
Шефот на Формула 1, Берни Еклстоун го опиша спортот како предвидлив и побара претседателот на ФИА, Жан Тод да ја предаде контролата на спортот
22.02.2016
Формула 1 се враќа во акција оваа недела со тестирањето на патеката Катaлуња покрај Барселона, во година во која Мерцедес повторно ќе биде на метата кај сите ривали
21.02.2016
Најновиот Формула 1 тим, Хас го откри својот прв болид во неделата, пред стартот на зимското тестирање во понеделник
21.02.2016
Светскиот шампион Луис Хамилтон ги отфрли критиките на возачот на Ферари, Себастијан Фетел за доминацијат на Мерцедес, која ги бркала фановите од Ф1, посочувајќи на четирите титули на Германецот од 2010 до 2013
21.02.2016
Светските шампиони Мерцедес го открија својот нов болид В07, со кој се надеваат дека ќе стигнат до хет-трик светски титули. Во исто време својот болид го претставија и Мекларен-Хонда
19.02.2016
Ферари, конечно, ги објави фотографиите на новиот СФ16-Х болид за сезоната 2016, на кој како што се шпекулираше, е поприсутна белата боја налик на болидите од 1970-тите
19.02.2016
Вилијамс стана првиот Ф1 тим кој ги откри фотографиите на финалниот изглед на нивниот болид за 2016 година
18.02.2016
Шпанските медиуми тврдат дека асот на Мекларен-Хонда има причина да биде среќен, но и загрижен за тоа што носи 2016 година
18.02.2016
Мејнор Рејсинг објавија дека дебитантот Рио Харјанто ќе биде нивниот втор возач за сезонат 2016 покрај Германецот Паскал Верлајн, со што се познати сите 22 возачи за новат сезона
17.02.2016
Тимот на Ред Бул официјално го претстави своите бои за сезоната 2016 на посебна церемонија во Лондон
17.02.2016
Фернандо Алонсо веќе не бил вистинскиот човек за Ферари бидејќи имал „демотивирачко“ влијание на италијанскиот тим, тврди екс-претседателот на Скудерија, Лука ди Монтеѕемоло
16.02.2016
Дел од личната колекција на Михаел Шумахер е вклучена во новата изложба за животот на седумкратниот Ф1 шампион
16.02.2016
Асот на Ферари, Себастијан Фетел верува дека Формула 1 мора да се фокусира на спортскиот дуел наместо на судирот на технологиите, додавајќи дека доминацијата на Мерцедес ги „брка“ фановите од Ф1
15.02.2016
Новиот болид на Ферари за 2016 ќе биде откриен за сите тифози во петок во 14 часот, потврдија од италијанскиот тим
11.02.2016
Шефовите на Италијанското ГП повторно ќе одат на состанок со шефот на Ф1, Берни Еклстоун овој месец по неуспешниот последен обид за обезбедување на трката во Монца
10.02.2016
Мото ГП шампионот Хорхе Лоренцо вели дека е нормално што неговиот тим Јамаха сака да победува неговиот колега Валентино Роси
10.02.2016
Возачот од академијата на Мерцедес, Паскал Верлајн е новиот возач на Мејнор за сезоната 2016, објавува „Аутоспорт“
08.02.2016
Поранешниот шеф на Рено, Флавио Бриаторе не би сакал да се врати во модерната Формула 1, бидејќи тоа е спорт „кој веќе не е секси“ и на кој му недостасува „гладијаторскиот фактор“
04.02.2016
Последните вести околу состојбата на седумкратниот Ф1 шампион Михаел Шумахер воопшто не се добри, вели неговиот поранешен шеф од Ферари, Лука ди Монтеѕемоло
04.02.2016
Светската автомобилистичка федерација (ФИА) објави дека од 2017 година ќе се воведе уредот „ореол“, со кој ќе се зголеми заштитата на главата на Ф1 возачите
03.02.2016
Рено станаа првиот Ф1 тим кој го објави својот нов болид за 2016 во блескава церемонија во Париз, со која се одбележи враќањето на францускиот производител како конструктор во Ф1 шампионатот
02.02.2016
Шефот на Хонда Моторспорт, Јасухиса Араи вели дека компанијата ги отфрлила предлозите на Мекларен за ангажирање на инженери од другите тимови
01.02.2016
Кевин Магнусен ќе биде официјално презентиран како возач на Рено во среда, објавува угледниот британски магазин „Аутоспорт“
26.01.2016
Пирели комплетираа над 2000 километри во текот на два дена тестирање на гумите за дожд на патеката Пол Рикар во Франција, каде што најбрз беше Себастијан Фетел во Ферари
25.01.2016
Претседателот на Асоцијацијата на ГП возачи (ГПДА), Александер Вурц вели дека возачите едногласно се согласиле да има „брза имплементација“ на модели за заштита на главата на Ф1 возачите
25.01.2016
Шпекулациите тврдат дека Хонда конечно ги реши своите проблеми со моторот поради голем напредок во ЕРС системите, резултат на работата во смени од 24 часа во нивната фабрика во Сакура, Јапонија
24.01.2016
Трикратниот светски шампион Себастиен Ожие е победник на Монте Карло релито третпат едноподруго за Фолскваген, по доминација во текот на целото рели
23.01.2016
Италијанецот Петер Фил е победник на славниот спуст во Кицбил, откако лидерот во Светскиот куп Аксел Лунд Свиндал имаше опасно излетување пред скијањето да биде сопрено поради безбедносни причини
22.01.2016
Трикратниот светски шампион во Формула 1, Аиртон Сена сакал Силверстер Сталоне да го глуми во филмот за неговиот живот, открива холивудскиот актер
19.01.2016
Шефот на Ред Бул Рејсинг, Кристијан Хорнер тврди дека тој ги охрабрувал Мерцедес да потпишат договор со трикратниот Ф1 шампион Луис Хамилтон, кога тој излезе „на пазарот“ во 2012 година
14.01.2016
Насер Ал-Атијах стигна до втората етапна победа на Дакар релито оваа година, меѓутоа тоа нема да промени многу во генерален пласман, каде што 11-кратниот шампион Стефан Петерхансел има огромна предност
14.01.2016
Макс Ферстапен беше едно од „октритијата“ на Формула 1 сезоната 2015, а овојпат помогна Ред Бул да ја стартуваат годината со импресивно возење на снег на една од најпознатите и најопасните спусташки патеки - Ханенкам во Кицбил
14.01.2016
Мекларен го именуваа шефот на Фолскваген Моторспорт, Јост Капито како нов генерален директор на тркачкиот тим
13.01.2016
Данецот Кевин Магнусен стана фаворит за местото на Пастор Малдонадо во тимот на Рено, откако претставниците на францускиот производител заминаа во Венецуела да ги побараат задоцнетите исплати на ПДВСА, националната венецуелска нафтна компанија
13.01.2016
Стефан Петерхансел направи голем чекор кон својата 12. победа на Дакар релито, откако победи на 10. етапа на трката од Белен до Ла Риоха, додека главните ривали Карлос Саинц и Насер Ал-Атијах имаа огромни проблеми
12.01.2016
Карлос Саинц победи на скратената деветта етапа на Дакр релито за да го преземе водството во генерален пласман, со што е трет возач на Пежо кој е лидер во последните три дена, по Себастиен Леб и Стефан Петерхансел
12.01.2016
Лидерот на релито Дакар, Стефан Петерхансел е под истрага поради неправилен дотур на гориво
11.01.2016
Шампионот Насер Ал-Атијах ја прекина победничката низа на Пежо на осмата етапа на Дакар релито, која за малку ќе беше последна за деветкратниот ВРЦ шампион и досегашен лидер, Себастиен Леб
09.01.2016
Карлос Саинц ја забележи шестата етапна победа на релито Дакар за Пежо, додека Себастиен Леб го врати водството во генерален пласман од колегата Стефан Петерхансел
08.01.2016
Стефан Петерхансел ја доби петочната шеста етапа на Дакар релито со што го презеде водството во генерален пласман од својот колега од Пежо, деветкратниот ВРЦ шампион, Себастиен Леб
08.01.2016
Американецот Тајлер Александер, човекот кој му помогна на Брус Мекларен да го основа Формула 1 тимот на Мекларен во 1960-тите и остана во тимот повеќе од 40 години почина на 75 години
07.01.2016
Себастиен Леб го зголеми своето водство на Дакар релито со својата трета победа во четири етапи досега во четвртокот
06.01.2016
Двократниот Мото ГП шампион, Марк Маркез го сметал Кејси Стонер како закана преку неговата улога во тимот на Хонда по повлекувањето, смета Австралиецот, кој оваа година се враќа како тест-возач и советник на Дукати
06.01.2016
Стефан Петерхансел ја обезбеди првата етапна победа на Дакар релито оваа година со триумф на 4. етапа, во ден во кој доминираа возачите на Пежо
05.01.2016
Рели ВРЦ легендата Себастиен Леб стигна до својата втора етапна победа едноподруго на Дакар релито, триумфирајќи убедливо на третата етапа за да се зацврсти како лидер во генерален пласман
04.01.2016
Себастиен Леб го презеде водството на своето прво Дакар рели со сензационална победа на првата целосна етапа на релито во Аргентина
04.01.2016
Асот на Ферари, Кими Раиконен призна дека е исфрустриран од сличностите на модерните Ф1 патеки дизајнирани од Германецот Херман Тилке, велејќи отворено дека „сите изгледаат исто“
03.01.2015
Првата „полна“ етапа на Релито Дакар 2016 е откажана поради силниот дожд кој поплави дел од етапата од Росарио до Вилја Карлос Паз
03.01.2015
Најмалку 10 луѓе се повредени, од кои пет сериозно, откако еден автомобил удри во гледачите на прологот на релито Дакар во Аргентина
01.01.2015
Претседателот на Рено, Карлос Госн го дава својот максимум да го убеди Фернандо Алонсо да се врати кај францускиот производител, тврди Џанкарло Минарди
Архива
НАЈНОВИ ВЕСТИ
17.03.2018
17.03.2018
17.03.2018
17.03.2018
17.03.2018
МИКС
повеќе >
SPORT.COM.MK 2014. сите права задржани
DEVELOPED BY Nextsense
>