| контакт | маркетинг
ТОП ВЕСТИ
СИТЕ ВЕСТИ
Четири македонски екипи викендов ќе настапат во европските купови
„Во Париз ќе патуваат сите, а кој ќе игра, ќе видиме“, изјави стратегот на Металург пред заминувањето за Франција
Во загревачкиот меч пред продолжението на ЛШ, македонскиот тим запиша убедлива победа над Борац Бања Лука
Без Мојсовски и Атман, со незаздравени Јоноски и Марковски, Металург го пречекува Борац
Пивотот на Турингер би требало да ја замени Ања Ѓокиќ
Унгарскиот шампион Веспрем немаше многу ефект од посетата на Скопје
ЖРК Вардар СЦБТ ги освои првите бодови во мисијата да се пласира меѓу најдобрите четири во женската ЛШ. Се истакнаа Ина Суслина со 18 одбрани и Марина Дмитровиќ со 6 гола
Ова е огромна сатисфакција за мојата работа, но морам да ја поделам кариерата до 26 години и она што следува потоа. Продолжувам со докажувањето
Како одбројуваме до новата шампионска претстава во Скопје, сè повеќе се будат спомените од пред една деценија, кога Македонија го оствари најголемиот клупски успех во спортот
„Шпанската револуција“ во Вардар и официјално почна. Раул Гонзалес Гутиерес дебитираше со победа и тоа не против кого било, туку против унгарскиот ракометен гигант, Веспрем
По еднонеделни тренинзи Гонзалес е задоволен од почетната слика за Вардар, но хендикеп се повредите на неколку важни играчи
Потенцијалните засилувања за Вардар во летниот преоден рок и поттикнаа силен интерес кај навивачите
Oткако секој што треба и не треба кажа дали репрезентацијата постигнала успех или лош резултат на ЕП
ЖРК Вардар СЦБТ ја пречека најдобрата ракометарка за 2013
Сe уште непотврдени, но многу веројатни се трансферите во РК Вардар на четири ѕвезди од Барселона: Сергеј Рутенка, Арпад Штербик, Никола Карабатиќ и нашиот Кире Лазаров
ЖРК Вардар СЦБТ уште сега договори две големи засилувања за идниот септември
Ако за овој двомеч не се обединиме на сите нивоа, тогаш не ни заслужуваме да имаме ракомет
Франција одигра меч за историјата и ја прегази Данска со 41:32 во финалето на ЕП
Наумче Мојсоски се „отвори“ за ситуацијата во репрезентацијата
Се чини дека македонската репрезентација својот максимум го достигна пред две години и дека во иднина можеме да очекуваме послаби резултати и сето пропратно што доаѓа со нив
Раул Гонзалез Гутиерез е првиот тренер со кој јас лично преговарав, откако му заврши договрот на Зоран Кастратовиќ
Стратегот на македонскиот тим возврати на критиките на репрезентативниот бек и тој нема да настапи на последниот натпревар на шампионатот
Дуелот кој требаше да покаже кој е рамен на Французите и на Хрватите го доби Полска
Македонскиот шампион запиша нов триумф во Женската регионална ракометна лига. На првиот од двата меча во Подгорција, ЖРК Вардар СЦБТ рутински го доби „фенерџијата“ Даниловград, со 25:16
Доколку Македонија вчера го совладаше Исланд, а тоа воопшто не беше ниту далечно ниту невозможно, в среда со Шпанија ќе играше за влез во полуфинале
Светскиот првак беше на работа да остане без планирани два бода, но беше истрана и некако извлече победа од 28:27 против неуморната рерпезентацијата на Австрија
Многупати досега го имаме слушнато прашањето каков е амбиентот во репрезентацијата. Навидум мирен, оставаме на ваша проценка дали е така и под површината
Десетгодишното „проклетство“ на македонскиот тим кога се во прашање дуелите со Унгарија продолжува
Меч за поправање на впечатокот и подгревање надеж дека можеме да останеме меѓу осумте најдобри на Стариот континент денеска ќе игра македонската репрезентација во Хернинг
Во натпревар кој може да биде финале на шампионатот во Данска, Французите ја потврдија сериозната намера да се вратат на континенталниот врв со триумф над Хрватска со 27:25
Селекторот убеден дека ракометарите ќе дадат се` од себе на ЕП
Според најстарата британска обложувалница, нашата репрезентација ќе се пласира на 13. место на ЕП, а Лазаров е трет фаворит меѓу стрелците
ЖРК Вардар СЦБТ ОДИГРА 28:28 на мечот со подравка од ВРХЛ
Крај на подготовките на ракометната репрезентација, Димовски најавува мега битка за втор круг
Металург ангажираше бек од Хрватска
Порака од наумче Мојсоски до соиграчите од репрезентацијата пред Европското првенство
Доминацијата на ракометот над другите спортови очекуваме да продолжи и во 2014
Репрезентацијата ја комплетираше првата фаза подготовки и се врати во Скопје. Новиот собир е закажан на 1 јануари
Македонски спорт го избра највпечатливиот спортист во месеците кои поминаа за своето новогодишно интервју
Репрезентативниот бек Филип Лазаров заработи фрактура на карпалната коска на дланката, ги напушти подготовките и од вчера е во Македонија. Паузата, 4 до 5 недели
Струмичани се пожалија дека натпреварот со Дукла Прага не можеле да го играат во нормални услови затоа што суидите постојано им доделувале исклучувања
Исландскиот ракометар го даде невообичаен гол
Филип и Стојанче продожуваат со шеговитата тензија
Поранешната ракометарка на Кометал ќе биде нов спортски директор на женскиот првак
Шпанецот Хуан Карлос Пастор се шпекулира како кандидат за тренер на РК Вардар
Откако издејствува случајот да се решава во Виена, ЕХФ информираше дека нема намера да го решава
Капитенот на македонската репрезентација од утре треба да се приклучи на репрезентацијата во Пореч
Новиот светски првак, Бразил, ја совлада Србија пред 20.000 гледачи во Белград
На презентацијата на новите репрезентативни униформи, рфм ја продолжи соработката со „Аџибадем систина“ и со „Орка холдинг“
Раководството на македонскиот ракомет реагираше за случајот „Вугринец“
Репрезентативниот бек од Металург беше успешно опериран во Виена
Капитенот на македонската репрезентација учествуваше со три гола во триумфот над Гранојерс, во финалето
Машката ракометна репрезентација заминува на дваесетдневни подготовки за Европското првенство во Данска
Во разговор за „Утрински весник“, Кире ја коментира повредата на Мојсоски
Клупскиот рејтинг највисок досега, следната сезона ќе биде мирна
Одиграни 1/4 финалните натпревари на СП во женска конкуренција. Во полуфиналето ќе играат Бразил, Данска и Србија
Наумче Мојсовски се созема од тешката повреда на дербито
Филип Миркуловски не го криеше гневот и разочарувањето по дербито со Вардар
Сергеј Самсоненко жали за случувањата на дербито, но вели дека судиите имаа улога во разгорувањето на негативни емоции
Македонскиот репрезентативец заработи повреда на коленото и ќе биде надвор од терените до крајот на сезоната
Стигна извештајот на ВАДА по тестирањата на ракометари и ракометарки на Вардар и Металург, по случаен избор
ЕХФ ги одреди десетте најуспешни ракометари кои првпат заиграа во ЛШ
По четвртипат сезонава во СЕХА лигата Металург не успеа на домашен терен да стигне до победа. Овој пат пола плен си однесе хрватскиот Загреб
Интервју со Стефче Стефановски, капитенот на првата македонска репрезентација во ракомет
Минатата недела Металург пријатно ги изненади македонските љубители на ракометот со „лесната“ победа на Загреб извојувана со игра во целост зрела, тактички одлична и на моменти атрактивна
Членовите на првата репрезентација и сите селектори добија признанија
Виена сe уште одбива да го регистрира Ренато Вугринец, РФМ влегува во „дипломатска“ офанзива по дозвола за леворакиот бек
Селекторот на машката ракометна репрезентација го објави списокот со 28 ракометари, со Прибак и Вугринец
Владата донесе одлука да им додели државјанства на Немања Прибак и на Ренато Вугринец
Селекторот Ивица Обрван ги официјализира најавите
Искусниот 33-годишен пикер во интервју за „ел Мундо“ го потврди заминувањето
Македонскиот шампион забележа триумф против белорускиот тим во СЕХА-ГСС лигата
Македонскиот вицепрвак го совлада Загреб КО со 25:30 во СЕХА-ГСС лигата
Селекторот Обрван треба да го стави на список, но треба да се завршат и законските формалности
Почнува 21. светско првенство за ракометарки. србија е домаќин и дебитант, норвежанките го бранат пехарот
Македонскиот тим ги доби ѕвездите од Монпелје како противници во групната фаза на Купот на ЕХФ, покрај Скјерн и Спортинг
По повредата на левото рамо во првиот меч со Металург, Алексеј Растворцев ја почна петмесечната рехабилитација
Уште еднаш селекцијата на најдобрите не помина без наши претставници
Монпеље, Берлин, Адемар, Хановер се дел од можните противници на македонскиот претставник во ЕХФ Куп
Една од 19-те одбрани на Милиќ кај Барселона е меѓу петте најдобри
Струмичани го совладаа Архус со 33:24 и влегоа во фазата по групи од Купот на ЕХФ
Металург спаси пораз и одигра 24:24против швајцарскиот аутсајдер
Иако се играат на 8 и 22 февруари, Металург и Вардар уште сега се на менито со цена на билетите од 24 евра
Прес-конференција пред реванш дуелот со Архус, Зоми Мак ја промовираа и маскотата „Струмички рис“
Барселона славеше со 30:23, а најефикасен во нивните редови беше Кире Лазаров
Стретегот на Металург ги потенцираше ентузијазмот и борбеноста на следниот противник
Пред најтешкото гостување на македонскиот првак во ЛШ - против Барселона
Нема да има братски дуел на средбата Вардар -  Барселона
Магдинчев: Црвенкоска ни треба, но ја почитуваме нејзината одлука
Металург и Вардар ги сменија улогите во иста приказна – едните сe` што фатија претворија во „злато“, другите не се мачеа да се кренат од калта
Дисциплинците од ЕХФ треба да достават извештај за настаните на мечот Вардар - Металург
Mеталург му возврати на вардар со уште поголема победа, со 26:16 во реваншот од групната фаза во ЛШ
Искусниот бек на Вардар го повредил рамото на првиот меч со Металург
Металург со многу за докажување, а Вардар желен за продолжение на одличната низа, ќе влезат во реваншот од фазата по групи во ЛШ
Архива
НАЈНОВИ ВЕСТИ
22.01.2018
22.01.2018
22.01.2018
22.01.2018
22.01.2018
МИКС
повеќе >
SPORT.COM.MK 2014. сите права задржани
DEVELOPED BY Nextsense
>