| контакт | маркетинг
ТОП ВЕСТИ
СИТЕ ВЕСТИ
28.04.2017
28.04.2017
27.04.2017
22.04.2017
Работнички го победи МЗТ Скопје со 78:70 за да стави крај на победничката серија на македонскиот шампион, добивајќи го големото дерби во „Градски парк“
22.04.2017
Дојде денот кога МЗТ Скопје Аеродром ќе треба да гостува во „Градски парк“, салата во која загубил 43 пати, повеќе од било кое друго место на светот, и никогаш не победил со повеќе од 20 поени разлика
21.03.2017
Отстранета е можноста големото дерби на македонската кошарка утревечер да не се одигра во „Градски парк“
21.04.2017
20.04.2017
19.04.2017
18.04.2017
17.04.2017
17.04.2017
17.04.2017
Кошаркарот на Бостон го одигра најемотивниот меч во својата кариера
16.04.2017
Хрватот Матија Чешковиќ има двојна фрактура на скочниот зглоб, и за бекот на Фени Индустри, оваа сезона е завршена
16.04.2017
Јунак на првата вечер од плејофот во НБА лигата е Џо Џонсон, кој со кош во последната секунда, и донесе победа на Јута џез на гостувањето кај Лос Анџелес клиперс
15.04.2017
Стефан Живановиќ е херојот на Куманово во победата над Работнички. Српскиот интернационалец во редовите на вицепрвакот со тројка во последните секунди донесе триумф од 79:77 во рамките на седмото Суперлигашко коло
13.04.2014
12.04.2017
Втора победа на Вардар против АВ Охрид, за простување од прволигашката конкуренција, овојпат со 86:78.  Момент за историја на КК Вардар се случи во финишот на последната четвртина, на една ипол минута до крајот кога на терен влезе Лука Савичевиќ, момче кое пред два месеци наполни 15 години
11.04.2017
10.04.2017
Со 78 тројки во една сезона, македонската интернационалка Ана Тантуровска, постави нов рекорд во грчката А2 лига
10.04.2017
Најдобриот кошаркар на Оклахома дојде до 42. трипл дабл во оваа сезона со што стана кошаркарот со најмногу вакви остварувања во една НБА сезона. Сето тоа го потврди и со тројка во последната секунда
08.04.2017
08.04.2017
13.04.2014
08.04.2017
08.04.2017
13.04.2017
07.04.2017
06.04.2017
05.04.2017
05.04.2017
Реприза на ланското финале на плејофот, дуел на двете најдобри екипи од првиот дел на сезоната, и незгодно гостување за Карпош Соколи во Гевгелија, се трите меча на денешната понуда од 5. коло во Суперлигата за мажи
08.04.2017
04.04.2017
Во финалниот натпревар пред 80 илјади навивачи на националниот стадион во Феникс, кошаркарите на Северна Каролина дојдоа до шестата титула откако ја победија Гонзага со 71:65
04.04.2017
02.04.2017
01.04.2017
Во првото дерби во Суперлигата по крајт на меѓународните настапи, Клоф и Младеновски двапати го „залепија“ Пери за МЗТ Скопје да стигнат до 87:85 победа над Карпош Соколи по продолженијата
01.04.2017
Првата суперлигашка пресметка помеѓу Карпош Соколи и МЗТ Скопје Аеродром може да биде биде показател која од овие две екипи е подобра во моментов, и ќе важи за фаворит за освојување на првото место, кое носи предност во плејофот
31.03.2017
30.03.2017
30.03.2017
Синот на прославениот македонски кошаркар со своите 12 години и движењата кои ги има потсетува на татка си
29.03.2017
После финалиња во Купот на Македонија и плејофо, дојде ред Куманово да игра финале и во едно меѓународно натпреварување
28.03.2017
27.03.2017
27.03.2017
25.03.2017
25.03.2017
24.03.2017
22.03.2017
Куманово има активен резултат пред реваншот против Пеќ од полуфиналето на Балканската лига, откако загуби со само 4 поени разлика на гостувањето во Косово
21.03.2017
21.03.2017
Актуелниот шампион реагираше на обвинувањата од страна на Кожув. Реакцијата ви ја пренесуваме во целост
25.03.2017
21.03.2017
19.03.2017
18.03.2017
МЗТ Скопје стигна до триумф во Гевгелија од 77:71 над Кожув во меч од кошаркарската Суперлига за да обезбеди две победи во два меча
18.03.2017
Македонската кошаркарска репрезентација ќе се засили со двајца Американци, Шејн Ларкин и Џордан Теодор
18.03.2017
Македонскиот кошаркар Ненад Димитријевиќ се согласи да остане во шпанскиот Хувентуд по продолжувањето на договорот до 2021 година
16.03.2017
По пауза од речиси еден месец (од 17 февруари наваму), екипата на МЗТ Скопје Аеродром се израдува на победа, и тоа против Фени Индустри, тимот со кој почна црната серија и лошиот период без триумф
15.03.2017
Тимот кој настапуваше во АБА лигата во оваа сезона, во првиот свој меч од Супер лигата успеа да го победи најтрофејниот наш колектив со 94:90
14.03.2017
Од плус 3 до минус 13. Таков беше патот на кошаркарите на Фени Индустри во четврфиналниот БИБЛ двомеч со екипата на Теодо
13.03.2017
МЗТ Скопје загуби со 63:69 од црногорскиот Морнар во последниот меч од АБА-лигата оваа сезона, завршувајќи го регионалното натпреварување на претпоследното 13. место со 8 победи и 18 порази
13.03.2017
Јончевски и Малинков помошници на Давитков
13.03.2017
11.03.2017
10.03.2017
Македонецот се најде на списокот на играчи кои ќе конкурираат за настап против Сампдорија
10.03.2017
Македонската кошаркарска федерација одлучи кормилото на националниот тим да му го додели на искусниот Јорданчо Давитков
09.03.2017
08.03.2017
07.03.2017
Фени Индустри со тесна предност од три поени ќе оди на реваншот кај Теодо во четвртфиналето на регионалната Балканска лига
06.03.2017
Со десетиот триумф, прв против Задар (85:79), кошаркарите од Карпош го потврдија својот опстанок во АБА Јадранската лига
11.03.2017
06.03.2017
06.03.2017
Црногорскиот шампион Будуќност, го совлада МЗТ Скопје Аеродром со 92:61, и ги остави „металците“ со само осум победи сезонава во АБА лигата
04.03.2017
Со победата над Работнички во „Градски парк“ од 86:83, Фени Индустри го обезбеди првото стартно место пред Суперлигата
04.03.2017
02.03.2017
Изборот на селектор на машкиот сениорски национален тим е одложен, бидејќи на раководството на Македонската федерација му треба дополнително време да ги договори сите детали околу ова прашање
02.03.2017
Управниот одбор на предлог на Стручниот совет при Македонската кошаркарска федерација ги назначи селекторите за сите возрасни категории, во машка и во женска конкуренција откако сите селектори кои претходно ја вршеа оваа функција беа разрешени
02.03.2017
Управниот одбор на Македонската кошаркарска федерација вечерва најверојатно ќе избере нов селектор на машкиот сениорски национален тим
28.02.2017
Кожув стигна до драматична победа од 70:69 над Фени Индустри, за да се пласираат во четврт-финалето на БИБЛ-лигата, но таму ќе бидат и поразените бидејќи имаат подобар скор од црногорскиот тим Сутјеска
28.02.2017
Победникот од вечерашниот натпревар (почеток 19 часот) помеѓу Фени Индустри и Кожув ќе биде четвртфиналист на плеј-офот во Балканската лига, но постои шанса и двата македонски тима да одат понатаму
27.02.2017
МЗТ Скопје ќе почека за да обезбеди опстанок во АБА-лигата, откако во „Јане Сандански“ српскиот тим од Александровац, Игокеа стигна до 71:67 победа
27.02.2017
Освојување на два бода е императивот на МЗТ Скопје Аеродром пред вечерашниот дуел со Игокеа
27.02.2017
КК Карпош Соколи не дал одговор на барањето на менаџментот на БИБЛ-лигата да ги подмири своите обврски спрема лигата во наведениот рок
24.02.2017
23.02.2017
23.02.2017
22.02.2017
21.02.2017
МЗТ Скопје загуби на гостувањето во српскиот Железник од тимот на ФМП со високи 101:82, со што си ги намали шансите за опстанок во АБА-лигата пред последните три кола
21.02.2017
Дали поразот во полуфиналето на Купот на Македонија остави неизбришлива трага во тимот на МЗТ Скопје Аеродром, ќе се покаже вечерва во белградски Железник, на дуелот од АБА лигата кој „металците“ го играат со ФМП
20.02.2017
19.02.2017
Најдобар стрелец на фајнал-еитот е капитенот на Фени, Кирил Николовски, но тоа не беше доволно да биде избран за МВП
19.01.2017
Карпош Соколи го освои првиот трофеј во Купот на Македонија, откако во финалето го совлада Фени Индустри со 80-69
19.02.2017
Вардар ја освои првата титула од Купот на Македонија, откако во финалето ги победија фаворизираните Бедал 1862 со 69:65
19.02.2017
18.02.2017
Фени Индустри го совлада МЗТ Скопје Аеродром со 80:79, и ќе игра во утрешното куп финале против Карпош Соколи
18.02.2017
Карпош Соколи втора година по ред ќе биде дел од финалето на Купот на Македонија, откако вечерва во првото полуфинале, во Кавадарци беше подобар од Работнички со 92:78
18.02.2017
Интервју со Слаѓан Стојковиќ, за она што го сака најмногу во животот - кошарката
17.02.2017
МЗТ Скопје Аеродром синоќа од првата до последната минута водеше против Кожув, и се пласираше во полуфиналето во кое за противник го има кавадаречки Фени Индустри
17.02.2017
15.02.2017
17.02.2017
Кавадарчани очекувано и лесно го совладаа АВ Охрид со 112:69 и се пласираа во полуфиналето во Купот на Македонија
17.02.2017
15.02.2017
14.02.2017
По низа од осум победи во АБА-лигата, Карпош Соколи загубија од фаворизираната Црвена Звезда со високи 61:95 во „Борис Трајковски“
14.02.2017
Перо Антиќ престојот во Скопје го искористи за посета на мечот од АБА-лигата меѓу Карпош Соколи и неговиот поранешен тим, Црвена Звезда
13.02.2017
12.02.2017
Дуелот од АБА-лигата меѓу македонскиот тим Карпош Соколи и Црвена Звезда ќе чинат неверојатни 3.000 денари, јавуваат српските медиуми
12.02.2017
Македонскиот шампион ја совлада Крка со 89:65 и направи уште еден голем чекор кон борбата за опстанок во АБА-лигата
11.02.2017
Карпош Соколи го запиша 12. пораз во АБА-лигата, откако беше совладан од Будуќност со 95:61.
11.02.2017
10.02.2017
Хулигани го оштетиле автобусот на Карпош Соколи, и тоа на паркингот пред хотелот во Подгорица каде што екипата вечерва игра меч со Будуќност од АБА лигата
10.02.2017
11.02.2017
10.02.2017
09.02.2017
Церемонијата на повлекување на дресот на Петар Наумоски, позитивно делуваше врз кошаркарите на Анадолу Ефес, ја послужаа неговата желба, е големата негатива која ја имаа на полувреме, ја претворија во победа над Армани Милано од 90:86
09.02.2017
На половина часа пред стартот на спектаклот на кревање на дресот на Петар Наумоски, во салата владее вистина „Пецеманија“
09.02.2017
Вечерва на дуелот од Евролигата помеѓу Анадолу Ефес и Армани Милано, на трибините во салата „Абди Ипекчи“, сите ќе бидат Петар Наумоски
09.02.2017
Петар Наумоски и Хидает Туркоглу се сретнаа во седиштето на турската кошаркарска федерација во пресрет на големиот настан на кој првиот човек на МКФ ќе биде најголема ѕвезда
09.02.2017
09.02.2017
08.02.2017
07.02.2017
07.02.2017
06.02.2017
05.02.2017
По 20 кола чекање, МЗТ Скопје стигна до гостински триумф, откко со 91:72 ја победија Олимпија во Љубљана
04.02.2017
Карпош Соколи пропуштиј предност од 15 поени разлика, за на крајот во дополнителните пет минути да стигнат до 88:81 триумф над ФМП, нивн четврта победа во низ во АБА-лигата
01.02.2017
Последнопласираниот тим на прволигашката табела, Вардар, и второлигашот Гостивар се екипите кои успешно го минаа првиот филтер во Купот на Македонија
03.02.2017
01.02.2017
Можеби во АБА лигата Карпош Соколи веќе неколку месеци не знае за пораз на домашен терен, но во БИБЛ ситуацијата е поинаква, откако Куманово со одлична офанзивна игра дојде до многу важна победа која го доближува до полуфиналето во Балканската лига
01.02.2017
31.01.2017
31.01.2017
Машкиот сениорски национален тим на Македонија своите натпревари како домаќин на претквалификациите за Светско првенство ќе ги игра во Скопје
29.01.2017
29.01.2017
29.01.2017
29.01.2017
28.01.2017
28.01.2017
28.01.2017
28.01.2017
27.01.2017
27.01.2017
26.01.2017
25.01.2017
25.01.2017
24.01.2017
22.01.2017
21.01.2017
Вторпат во само два дена, Кожув го совлада Куманово, овојпат во натпревар од Првата лига со 80:69
20.01.2017
Карпош Соколи стигнаа до 77:74 победа над МЗТ Скопје во македонското дерби во АБА-лигата, нанесувајќи му го на македонскиот шампион 10. пораз во 10. гостување во регионалното натпреварување
20.01.2017
19.01.2017
Македонскиот репрезентативец Предраг Самарџиски по вторпат ќе настапува во српскиот тим Мега Лекс, потпишувајќи нов договор
19.01.2017
19.01.2017
18.01.2017
18.01.2017
Најдобар кошаркар за 2016 година е Александар Костоски, а од интернационалците признанието му припадна на Перо Антиќ.
18.01.2017
18.01.2017
17.01.2017
Карпош Соколи во меч од БИБЛ-лигата стигнаа до убедлива 100:83 победа на гостувањето кај Тирана
16.01.2017
15.01.2017
13.01.2016
Македонскиот шампион го доби важниот дуел против Задар со 92:65 и стави крај на серијата од пет порази во низа
13.01.2017
МЗТ Скопје реши да му каже збогум на кошаркарот од Брегот на Слонова Коска, Мулуку Сулеjман Диабате
11.01.2017
11.01.2017
Диабате е прв на листата на играчи со кои македонскиот првак би можел да се раздели
10.01.2017
08.01.2017
Македонскиот шампион МЗТ Аеродром Скопје беше поразен на гостувањето во Загреб од Цибона со 87:79, забележувајќи го 13. пораз во регионалното натпреварување
08.01.2017
07.01.2017
Карпош Соколи ќе почека на првата гостинска победа во АБА-лигата, откако на празничното гостување кај Партизан загубија со 76:72
07.01.2017
Тимот на Карпош Соколи денеска гостува во Белград на тимот на Партизан во 17. коло од АБА-лигата, но патот до српската престолнина траеше дури 10 часа поради снегот и тешката сообраќајка во близината на Ниш
06.01.2016
МЗТ Скопје не може да полета од Скопје! Лошите временски услови го откажаа нивниот лет од „Александар Велики“ до Загреб, каде што во недела навечер треба да играат против Цибона во АБА-лигата
06.01.2016
04.10.2016
Србинот се враќа по повредата, а на интернет се појави видео на кој спарингува со синовите на нашиот најдобар кошаркар
04.01.2016
02.01.2017
МЗТ Скопје го загуби првиот меч во новата година, откако со 79:100 (21:22/15:31, 25:25, 18:22) во „Јане Сандански“ беа поразени од Цедевита во меч од АБА-лигата
01.01.2017
31.12.2016
30.12.2016
Карпош Соколи дојде до петтата победа по ред на домашен терен во АБА лигата, совладан е Морнар, па македонскиот тим направи исчекор кон побезбедно место на табелата, иако ќе му претстои тешка битка за опстанок
30.12.2016
30.12.2016
28.12.2016
Во последниот меч за 2016 од БИБЛ лигата, Фени со минимални 90:88 го победија тимот предводен од Александар Тодоров, косовскиот Пеќ
28.12.2016
27.12.2016
По едномесечно отсуство бекот од утре се очекува да му се приклучи на тимот
26.12.2016
Судиската организација на град Скопје ги одбра најдобрите за 2016 година
25.12.2016
Силното крило имаше учинок од 0/4 за три поени, две асистенции и по ед
24.12.2016
21.12.2016
Работнички со серија на тројки во третата и четвртата четвртина го собори отпорот на Фени Индустри за победа со 84:76
24.12.2016
20.12.2016
24.12.2016
19.12.2016
Американецот кој доаѓа од кипарскиот тим Ниер Ист е замената за Костоски во редовите на кумановскиот тим
19.12.2016
Македонскиот репрезентативец експресно се адаптираше во новиот клуб, како најдобар на паркетот
18.12.2016
17.12.2016
Фени Индустри и Куманово стигнаа до гостински победи во шестото коло на Првата македонска кошаркарска лига, со што делумно го заддржаа темпото со лидерот Работнички
17.12.2016
Црвена Звезда го забележа 14-тиот триумф во исто толку натпревари од регионалната АБА-лига, откако на гостувањето кај МЗТ Скопје Аеродром победи со 93:73 (21:16, 22:19, 30:15, 20:23)
17.12.2016
Во Скопје владее голем интерес за дуелот на МЗТ Скопје со белградска Црвена Звезда
17.12.2016
Откако доби 18 гласа при гласањето, за кое инсистираше да биде тајно, Петар Наумоски рече победила кошарката, што во превод би значело негов триумф и пораз на клупските интереси на одредени прволигаши
15.12.2016
15.12.2016
Петар Наумоски останува претседател на Македонската кошаркарска федерација (МКФ), откако ја доби довербата на вонредното Собрание на МКФ
15.12.2016
14.12.2016
МЗТ Скопје загуби со 87:75 на гостувањето кај Гран Канарија за комплетирање на првата фаза од Еврокупот
13.12.2016
Со одлична игра против Сигал Приштина, македонскиот репрезентативец Александар Костоски на нему достоен начин се прости од кумановската публика пред трансферот во романски Питешти
12.12.2016
Репрезентативното крило на Бугарија ќе биде новото засилување на екипата на Кожув
12.12.2016
11.12.2016
11.12.2016
10.12.2016
10.12.2016
10.12.2016
09.12.2016
Од четирите одиграни натпревари во четвртото прволигашко коло, се чини дека се издвоија половина, пред се поради оние моменти на кои мора(ше) да реагира комесарот за натпреварување
07.12.2016
МЗТ Скопје доживеа нов пораз во Еврокупот, откако рускиот Нижњи Новгород беше подбар со 82:97
07.12.2016
06.12.2016
Македонската кошаркарска репрезентација ќе биде во вториот барабан на ждрепката за групите за прет-квалификации за Светското првенство во 2019 година, пред извлекувањето на групите во сабота во Прага
06.12.2016
Македонскиот првак ја оствари првата победа под водство на новиот тренер. Во „Јане Сандански“ падна Будуќност кој изгуби со 96:90
04.12.2016
03.12.2016
Работнички и Фени Индустри остануваат единствените тимови без пораз по четири кола во Првата кошаркарска лига, откако забележаа тешки победи
02.12.2016
Задар беше новата и реална шанса за Карпош Соколи да дојде до победа на гостински терен во АБА лигата, но наместо тоа македонскиот тим си замина дома со висок 93:74 пораз
02.12.2016
01.12.2016
30.11.2016
Седницата на Вонредното собрание на Македонската кошаркарска федерација ќе се одржи во ресторанот „Сквер 21“ на улица Македонија во центарот на Скопје
29.11.2016
„Скратениот“ состав на „соколите“ без решенија за замислите на Александар Тодоров
28.11.2016
Крилто на Карпош Соколи, 29-годишниот Хрватот Зоран Вркиќ, е најкорисниот играч на 11. коло во АБА лигата. Својот висок индекс рејтинг поени (30) кој го заработи на дуелот со Цедевита во саботата, му беше доволен за ова признание
28.11.2016
27.11.2016
По 11. одиграни МЗТ Скопје остана на три победи во АБА лигата. Имаа шанси момците од Аеродром да излезат како победници на гостувањето во Лакташи макар што не можеа да сметаат на услугите на Темс и на Кларк
27.11.2016
Американецот добил дозвола да се врати во САД поради семејни проблеми
27.11.2016
26.11.2016
26.11.2016
26.11.2016
26.11.2016
25.11.2016
Поради суспензија заради два жолти картони, нашиот репрезентативен напаѓач нема да настапи на мартовскиот квалификациски дуел во Вадуц
26.11.2016
25.11.2016
Раководството на КК Карпош Соколи размислува да се откаже од понатамошното играње во Балканската лига. Луѓето кои го водат клубот од Карпош се тотално незадоволни од односот кој го има лигата спрема нив во овој прв дел од лигата
25.11.2016
„Немам ништо против Наумоски. Не сакам да се конфронтираме со него. Ако, сепак, Пеце биде мој противкандидат на Собранието, мислам дека ќе ја имам поддршката од мнозинството“ - вели потенцијално новиот претседател на МКФ, кој има потписи од 15-тина клубови кои ќе гласаат за него, а од други има усна поддршка
23.11.2016
Тимот на Карпош Соколи загуби со 85:81 на гостувањето во Црна Гора кај Сутјеска во меч кој можеше и требаше да го добие
23.11.2016
22.11.2016
21.11.2016
Карпош Соколи беше поразен на гостувањето во Белград кај Црвена Звезда со 91:70, откако во текот на мечот имаа и 9 поени разлика
21.11.2016
19.11.2016
Фени Индустри победи со 66:63 во дербито на одложениот старт на македонското првенство, победувајќи го Кожуф во Гевгелија, додека Работнички го „прегази“ Куманово со 89:52
18.11.2016
МЗТ Скопје конечно заигра како што посакуваа неговите фанови. По најдобрите 20 минути сезонава, МЗТ направи голема предност во првото полувреме за на крајот да триумфира со 89:68 против ФМП
18.11.2016
Многу проблеми го мачат МЗТ Скопје Аеродром во пресрет на денешната пресметка со белградски ФМП, но македонскиот првак нема друг избор освен да оди на победа против клубот кој е нов во АБА лигата
18.11.2016
16.11.2016
16.11.2016
МЗТ Скопје по петти пат е поразен во Еврокупот, откако Лиеткабелис успеа да слави во Скопје со 87:80, откако „металците“ имаа задоцнето „будење“ во натпреварот
14.11.2016
14.11.2016
Александар Јончевски повеќе не е прв тренер на МЗТ, откако вчера по враќањето од Словенија поднесе оставка на оваа функција, која веднаш беше усвоена од управата
14.11.2016
12.11.2016
12.11.2016
12.11.2016
10.11.2016
09.11.2016
09.11.2016
Пред 20 години, МЗТ Скопје го победи Реал Мадрид во еден од моментите кој го создаде митот за „металците“. Прославата на јубилејот пред мечот со Гран Канарија во Еврокупот помиан со висок пораз од 98:75
09.11.2016
08.11.2016
9.11.2016
Македонските репрезентативци го одработија последниот тренинг пред вечерашниот дуел со македонскиот првак
08.11.2016
Српското трио Мијатовиќ-Живановиќ-Пековиќ беше најефикасно и му донесе победа на Куманово во дуелот со Кожув во рамките на регионалната БИБЛ лига
08.11.2016
08.11.2016
07.11.2016
07.11.2016
Здружението на кошаркарските играчи на Македонија, предводено од Дарко Радуловиќ, сака да го изрази својот став поврзан со актуелниот момент во кој живее и работи нашата кошарка, а е поврзан со ингеренциите кои ги имаат активните чинители во овој спорт кај нас
07.11.2016
Предводени од новиот тренер „соколите“ вечерва од 18:00 часот ќе се обидат да дојдат до првата победа во АБА лигата
06.11.2016
МЗТ Скопје имаше фантастични последни минути против Олимпија за да стигне до 97:96 победа во меч од АБА-лигата во Скопје
06.11.2016
06.11.2016
Денеска се одбележува точно 20 години од победата на тимот од Аеродром над шпанскиот гигант
06.11.2016
04.11.2016
04.11.2016
04.11.2016
02.11.2016
МЗТ Скопје беше блиску до победата во Њижњи Новгород, но не стигнаа до неа. Во оној регуларен дел, прво Синовец, а потоа и Темс и Мекиќ, при резултат (70:70), не погодија за победа, па нашиот првак беше жестоко казнет, односно поразен во дуелот со Нижњи Новгород, (88:74) по дополнителните пет минути
02.11.2016
На трпението на управата на Карпош Соколи со тренерот Синиша Матиќ му дојде крај и дојде до спогодбен прекин на соработката
02.11.2016
03.11.2016
01.11.2016
Вкупно 12. клубови членки на Собранието на МКФ и официјално поднесоа иницијатива за свискување на вонредно Собрание и смена на претседателот Петар Наумоски
31.10.2016
За првпат со девет странци во составот, и со дресови на кои доминира сината боја, Карпош Соколи не успеа да ги разбие малерот во АБА лигата, и повторно претрпе пораз од екипа која можеше да ја совлада
30.10.2016
Вестбрук испиша историја (ВИДЕО)
30.10.2016
МЗТ не успеа да направи изненадување и да победи на гостувањето кај Мега Лекс, губејќи со 87:72 во мечот од АБА-лигата
30.10.2016
29.10.2016
28.10.2016
28.10.2016
27.10.2016
МЗТ Скопје го официјализираше трансферот на Стојан Ѓуроски
26.10.2016
Македонскиот шампион ниту од втор обид не успеа да ја забележи првата победа во Еврокупот, откако загубија од Цедевита со 85:89 во меч во кој имаа водство
25.10.2016
Како неуспешен се покажа првиот гостински обид на кошаркарите на Кожув во новата кампања на лигата на Балканот
26.10.2016
24.10.2016
23.10.2016
МЗТ Скопје во драматичен финиш во кој одлучуваше и ТВ-снимка, го совлада Карпош Соколи со 74:71 во меч од АБА-лигата
21.10.2016
20.10.2016
19.10.2016
18.10.2016
18.10.2016
17.10.2016
15.10.2016
14.10.2016
12.10.2016
Беа во „дупка“ и тоа длабока. Беа во негатива поголема од 20. поени. Но ја стигнаа, дури и ја престигнаа. На 3.4 секунди пред крајот имаа и „добитна комбинација“ на гостувањето во Паневежис
14.10.2016
12.10.2016
11.10.2016
11.10.2016
10.10.2016
Карпош Соколи беа на чекор до сензационален триумф над Партизан во 4. коло од АБА-лигата, но на крајот го забележија четвртиот пораз (овојпат со 77:84) во исто толку натпревари
10.10.2016
Ако се знае дека Карпош Соколи уште нема победа, а Партизан нема пораз сезонава во АБА лигата, гостите од Белград се апсолутни фаворити во пресрет на пресметката на овие два тима во спортскиот центар „Борис Трајковски“
09.10.2016
09.10.2016
07.10.2016
06.10.2016
06.10.2016
МЗТ Скопје повторно е поразен. Македонскиот шампион во третиот натпревар од АБА-лигата загуби по третпат, и тоа повторно со разлика од 20 поени, откако Цедевита во Загреб ги совлада со 82:61
06.10.2016
05.10.2016
Кошаркарите на Карпош Соколи загубија во својот прв натпревар на домашен терен во АБА-лигата, откако Игокеа ги совлада со 84:79
05.10.2016
05.10.2016
04.10.2016
04.10.2016
04.10.2016
02.10.2016
01.10.2016
01.10.2016
01.10.2016
30.09.2016
30.09.2016
Работнички загуби со 60:92 (11:27, 13:21, 21:22, 15:22) од турскиот гигант Фенербахче во меч во кој резултатот беше во втор план и со кој се одбележи 70 години од постоење на најуспешниот кошаркарски тим во македонската историја
30.09.2016
МЗТ Скопје Аеродром имаше лош старт на регионалната АБА-лига, откако на гостувањето во Белград доживеа висок пораз од 91:69 од Црвена Звезда
30.09.2016
Еден од најдобрите кошаркари во историјата на Македонија, Тодор Гечевски и официјално стави крај на својата кариера, заминувајќи на ревијалниот меч Работнички-Фенербахче
30.09.2016
29.09.2016
29.09.2016
27.09.2016
26.09.2016
Екипата на МЗТ Скопје Аеродром го освои меморијалниот турнир „Димитар Ѓорѓиев“ во Кавадарци откако во финалниот натпревар го совлада домашниот Фени Индустри со 82:79
28.09.2016
25.09.2016
Екипите на МЗТ Скопје Аеродром и Фени Индустри се пласираа во финалето на меморијалниот турнир „Димитар Ѓорѓиев“, кој по седми пат се одржува во Кавадарци
24.09.2016
Капитенот на македонската репрезентација, Војдан Стојановски, вчера беше претставен во клупските простории на Реал Бетис Енергија плус како нов играч на овој шпански прволигаш кој до минатата сезона играше под името Севилја
23.09.2016
Водени од одличната американска „четворка“, Мејси-Томас-Скот-Темс, МЗТ Скопје ја одбрани титулата за најдобар тим во натпреварите од Супер Купот на Македонија
23.09.2016
23.09.2016
22.09.2016
МЗТ Скопје, би се рекло и повеќе од очекуваното, е првиот финалист на новото издание на Супер купот на Македонија
22.09.2016
21.09.2016
21.09.2016
21.09.2016
20.09.2016
19.09.2016
Селекторот не го дочека крајот на квалификациите со оние кои ги почна
19.09.2016
18.09.2016
17.09.2016
17.09.2016
17.09.2016
18.09.2016
17.09.2016
17.09.2016
16.09.2016
16.09.2016
16.09.2016
15.09.2016
15.09.2016
15.09.2016
14.09.2016
Македонија сигурно нема да игра на Европското првенство во кошарка, откако во Кавадарци во мечот кој требаше да го добиеме, бевме декласирани од Велика Британија со 89:62
14.09.2016
17.09.2016
13.09.2016
12.09.2016
На 22 и 22 септември спортскиот центар „Јане Сандански“ ќе биде домаќин на Суперкупот во кошарка со што ќе се најави новата сезона во домашниот шампионат
12.09.2016
11.09.2016
11.09.2016
Македонскиот шампион, МЗТ Скопје донесе уште едно засилување пред новата сезона, Американецот Тори Томас, кој игра на позицијата плеј-мејкер
10.09.2016
Кошаркарската репрезентација на Македонија спречи бламажа и стигна до победа на гостувањето во Луксембург од 82:74 со која теоретски остануваат шансите за пласман на Европското првенство, откако Унгарија на гости ја совлада Британија со 88:80
10.09.2016
Со вкупен резултат 145-141, кошаркарите на Карпош Соколи го добија пријателскиот двомеч со Фени индустри, откако по изедначените 63-63 на мечот одигран в средата во Скопје, попладнево триумфираа на пресметката во Кавадарци и тоа со 82-78 (17-23, 18-15, 21-21, 26-19)
09.09.2016
08.09.2016
07.09.2016
Македонија повторно е поразена, овојпат со 66:76 од Унгарија, со што пласманот на Европското првенство во 2017 година станува се подалечен
07.09.2016
07.09.2016
07.09.2016
06.09.2016
05.09.2016
05.09.2016
04.09.2016
Без Дамјан против Унгарија?
03.09.2016
03.09.2016
Патиштата на Војдан и Кларк пак се вкрстуваат
03.09.2016
03.09.2016
02.09.2016
02.09.2016
01.09.2016
01.09.2016
31.08.2016
Македонската репрезентација со убедлив триумф ги започна квалификациите за пласман на ЕП 2017, откако ги совладавме Луксембург со 89:75 во Кавадарци
31.08.2016
30.08.2016
29.08.2016
И официјално, репрезентативецот Марјан Јанески е првиот кошаркар кој во текот на овој летен преоден рок ја продолжи верноста кон „сино-белите" од Куманово
29.08.2016
„Црвено-жолтите“ се без ниту еден ден тренинг во салата каде ќе ги играме квалификациите за ЕП 2017
02.09.2016
27.08.2016
Некогашниот прв оперативец на нашата федерација ќе биде дел од тимот на светската кошаркарска федерација кој ќе ги покрива настаните од европските клупски натпреварувања во организација на ФИБА
27.08.2016
„Си додадовме рака со луѓето од Кожув. Тргнуваме во формирање на потребниот играчки кадар практично од моментот кога и се договоривме“ - потврдува Стефанов
26.08.2016
По Олимпискиот турнир во Рио де Жанеиро, најголем напредок, од три места има новиот олимписки вицепрвак Србија, додека нашите јужни соседи назадуваа за исто толку позиции на светската листа...
24.08.2016
Македонија го доживеа вториот пораз во контролните мечеви со Словенија, откако во Марибор бевме поразени со 82:67
24.08.2016
Засега нема речиси никакви ситуации за состојбата во некои прволигашки клубови, па федерацијата спрема и друга варијанта
23.08.2016
Во првиот контролен меч, кој беше договорено да се игра без присуство на публика, во Марибор, селекцијата на Словенија извојува победа (84:68) против Македонија
23.08.2016
Нема време за одмор, а и не треба да има, за нашите најдобри кошаркари, ако се знае дека за десетина дена ги чека стартот на квалификациите за пласман на ЕП 2017 година
23.08.2016
„По она што го кажува, јасно е дека г. Димевски е суетен и дека пред сè не сака да биде заборавен“ - констатира некогашниот „прв човек“ на федерацијата, Зоре Темелковски
22.08.2016
Натурализираниот македонски кошаркар, Ричард Хендрикс се враќа во шпанската АЦБ лига, заминувајќи од Макаби Тел Авив
22.08.2016
Во нашиот план и програма за работа беше на овој турнир да донесеме доста силни репрезентации. И да видиме до кое ниво на подготвеност сме стигнале во оваа средишна фаза од подготовките. Мислам дека и покрај проблемите со повредите, сме на добар пат и да ги реализираме нашите замисли“ - смета селекторот пред заминувањето на нашиот национален тим за Словенија
20.08.2016
Американецот Ксавиер Темс е најновото засилуваање на МЗТ пред новата сезона
19.08.2016
Кошаркарите со биланс од една победа и два порази завршија на четвртото место, додека пехарот замина во таборот на репрезентацијата на Белгија
19.08.2016
Заминувањето на Бојан Трајковски, кој беше виден како „сигурен“ отвора прашање колкави се амбициите на кумановските „сино-белите“ за следната сезона
18.08.2016
Ова не е „од вчера“, но би сакал да запре уште денеска
17.08.2016
На стартот на „Трофеј Македонија“ турнирот нашата репрезентација беше поразена со 77:73 од Црна Гора за лош почеток на подготвителниот турнир
17.08.2016
Перо Антиќ уште еднаш во центарот на вниманието, овој пат „друштво“ му прави неговиот долгогодишен соиграч од репрезентацијата, Предраг Самарџиски
16.08.2016
Македонската кошаркарска федерација покренала дисциплинска постапка против Перо Aнтиќ и Предраг Самарџиски поради нивната одлука за ненастапување за националниот тим во квалификациите за пласман на Евробаскет 2017
13.08.2016
„Работам напорно и чувствувам подобрување, но лекарските прогнози се дека ќе треба две седмици да продолжам со вежбите пред да почнам со новата фаза од рехабилитациската програма“- вели ново-стариот играч на МЗТ Скопје
12.08.2016
Втор натпревар, втор пораз на македонската кадетска кошаркарска репрезентација на ЕП од дивизијата „Б“ во Бугарија
12.08.2016
Повеќе и нема дилеми, а прашање е и дали воопшто ги имаше. Иако се чекаше долго време, на крајот Леброн Џејмс потврди дека ќе потпише нов договор со екипата на Кливленд Кавалирс
11.08.2016
На стартот на ЕП од Дивизијата „Б", нашиот национален тим „Под 16" беше блиску, но не направи пресврт, и загуби во дуелот со Унгарците со (57:63)
10.08.2016
Американецот со македонски пасош, Џеремаја Мејси (34 год, 202 см.) е најновото засилување за МЗТ Скопје Аеродром во летниот периоден рок, потпишувајќи едногодишени
10.08.2016
Карпош Соколи е 36-тиот клуб во историјата, а втор од Македонија после МЗТ Скопје Аеродром, кој ќе игра во регионалната јадранска АБА лига
09.08.2016
08.08.2016
10.08.2016
07.08.2016
07.08.2016
09.08.2016
06.08.2016
Војдан Стојановски е нов играч на Севилја. Шпанскиот тим денеска го презентираше своето најново засилување, со кого беше потпишан едногодишен договор
05.08.2016
Репрезентацијата на Македонија беше тесно поразена од Бугарија со 59:61 во првиот контролен меч во периодот кога националниот тим се подготвува за квалификациите за Евробаскетот 2017
05.08.2016
04.08.2016
03.08.2016
Во последниот меч од Групата А на ЕП во Скопје, Македонија славеше со 82:54 над Кипар за да обезбеди дуел со Португалија или Белорусија во меч за пласман од 9. до 16. место
03.08.2016
02.08.2016
Поразот од Полска од 66:104, значи дека македонскиот тим за кошаркари до 18 години во втората фаза од Европското првенство Б дивизија кое се игра во Скопје, ќе игра за максимум деветтата позиција
01.08.2016
31.07.2016
01.08.2016
30.07.2016
Поднаслов: Унион Олимпија чекаше и ќе дочека да влезе во АБА без да плати 150.000 евра. Тие словенечки клубови што имаа предност пред Олимпија ги одбија поканите, сега редот е на клубот од Љубљана
30.07.2016
Американскиот крилен центар Ромео Тревис за кого е покрената процедура за добивање на македонски пасош, јавно се заблагодари за добиената шанса да игра за нашиот национален тим
29.07.2016
Репрезентацијата на Македонија за кошаркари до 18 години, со пораз од Бугарија стартуваше на Европското првенство Б дивизија кое почна денеска во Скопје
29.07.2016
29.07.2016
27.07.2016
27.07.2016
27.07.2016
28.07.2016
28.07.2016
27.07.2016
13.05.2016
„Како селектор можам да кажам дека нема никого да молам да игра за националниот дрес, бидејќи тоа треба да претставува чест за секој играч“ изјави новиот селектор на своето прво обраќање | повеќе
26.07.2016
Кошаркарот побарал слободен ден, ама го немало три на тренинзите, по што селекторот веќе не смета на него
26.07.2016
26.07.2016
25.07.2016
24.07.2016
24.07.2016
23.07.2016
23.07.2016
23.07.2016
22.07.2016
22.07.2016
22.07.2016
21.07.2016
21.07.2016
20.07.2016
20.07.2016
20.07.2016
18.07.2016
18.07.2016
17.07.2016
16.07.2016
16.07.2016
16.07.2016
15.07.2016
14.07.2016
14.07.2016
12.07.2016
11.07.2016
Откако му заврши договорот со Куманово, Костоски е еден од најпосакуваните слободни агенти во нашата држава, а како „најзагреан“ е тимот на Работнички
10.07.2016
08.07.2016
05.07.2016
Трите квалификациски турнири во Белград, (Србија), Торино (Италија) и Манила (Филипини) ќе бидат клучни кои три тима ќе се пласираат на олимпискиот турнир во машка конкуренција, а засега Италија и Летонија се најблиску до олимпискиот сон
04.07.2016
Слободниот агент на Оклахома Сити Тандер, Кевин Дурент објави дека ќе се приклучи на Голден Стејт Вориорс, договорајќи двегодишен договор вреден 54 милиони $
04.07.2016
04.07.2016
03.07.2016
03.07.2016
01.07.2016
30.06.2016
29.06.2016
29.06.2016
25.06.2016
Иако има само 11 години, Рубин Стефанов, синот на легендата Врбица, цврсто граби низ кошаркарските предизвици
24.06.2016
Филаделфија 76ерс го збогатија својот млад тим со „голем човек“ откако го избраа Австралиецот Бен Симонс од „Луизијана Стејт“ универзитетот како прв пик на НБА драфтот 2016
22.06.2016
22.06.2016
21.06.2016
21.06.2016
21.06.2016
21.06.2016
20.06.2016
20.06.2016
20.06.2016
Прва историска титула за овој тим предводен од одличниот Леброн Џејмс, го совлада Голден Стејт во седмиот решавачки натпревар
19.06.2016
Комбинираниот состав на македонската кошаркарска репрезентација по вторпат го совлада САД на турнирот во Кина, овој пат со 77:67 во борбата за петото место
18.06.2016
„Комбинираната“ македонска кошаркарска репрезентација стигна до втора победа на турнирот во Сужоу, Кина, каде што во мечот за пласман од 5. до 8. место со 72:65 ја совладаа Белорусија
18.06.2016
Човекот кој има најмногу освоени трофеи во последните десетина години на македонска сцена ќе биде новиот тренер на клубот кој има најмногу титули во изминатата деценија
17.06.2016
И најмладите „вардарци“ се најдобри во Македонија. Откако прво ја освоија титулата во М-20 лигата, некој ден подоцна го повторија тоа и во М-18, заокружувањето на оваа неверојатна сезона за КК Вардар во младинските лиги на Македонија, го направија и кошаркарите родени 2002 година (и помлади)
17.06.2016
17.06.2016
17.06.2016
Стеф Кари беше исфрлен од игра откако го фрли штитникот за заби во публика, додека Кливленд Кавалирс ги победија Голден Стејт Вориорс со 115:101 за да примораат одлучувачки седми натпревар во НБА-финалето
15.06.2016
Втор пораз на нашиот комбиниран тим на турнирот во Сужоу, Кина
15.06.2016
14.06.2016
Селекцијата на Иран го совлада македонскиот тим со 75:80 во првото коло од групата Б на турнирот во Кина
14.06.2016
14.06.2016
14.06.2016
12.06.2016
12.06.2016
12.06.2016
10.06.2016
11.06.2016
09.06.2016
09.06.2016
09.06.2016
07.06.2016
06.06.2016
МВП на НБА лигата, Стеф Кари е доволно подготвен да игра за Голден Стејт вориорс, но нема да игра за американскиот тим на Олимписките игри во Рио, бидејќи му е потребен одмор меѓу две сезони
06.06.2016
04.06.2016
Македонската кошаркарска федерација (МКФ) го повлече предлогот со кој сакаше за бројот на странски кошаркари во клубовите од Првата лига да одлучува Управниот одбор (УО) наместо Собранието
04.06.2016
Нема крај на бунилото, на моментите во кои се наоѓа македонската, пред сè репрезентативна кошарка
03.06.2016
ЗКТМ во одбрана на интереситен а своите членови
03.06.2016
03.06.2016
02.06.2016
Перо Антиќ на „Фејсбук“ го нападна претседателот на МКФ, Петар Наумоски, за одлуката за ангажирање на американски тренери како селектори на јуниорсјата и кадетската селекција на Македонија
02.06.2016
02.06.2016
31.05.2016
На предлог на Стручниот совет на Македонската кошаркарска федерација, назначени се стручните штабови на селекциите кои имаат свои активности во текот на 2016 година
31.05.2016
29.05.2016
28.05.2016
ЕПИЛОГОТ ОД КУМАНОВО: Тројца повредени полицајци и девет приведени лица
28.05.2016
28.05.2016
27.05.2016
27.05.2016
27.05.2016
27.05.2016
27.05.2016
27.05.2016
27.05.2016
26.05.2016
26.05.2016
27.05.2016
25.05.2016
25.05.2016
24.05.2016
23.05.2016
24.05.2016
22.05.2016
Совршениот настап на Кливленд во НБА плеј-офот заврш на северот. Демар Розан имаше 32 поени, Бизмарк Бијомбо постави рекорд со 26 скока, за Торонто Репторс да стигнат до 99:84 победа во третиот натпревар од финалето на истокот, за намалување на предноста на Кавс на 1:2
21.05.2016
МЗТ Скопје израмни на 1:1 во финалната серија, откако стигна до 82:75 победа на гости кај Куманово
21.05.2016
Перо Антиќ по поразот на Фенербахче во финалето на Евролигата, најде време за „својот“ МЗТ и беше на трибините во Куманово, на финалето од македонскиот плеј-оф
21.05.2016
Ниту еднаш досега, во походот кон оние четири едноподруго титули, тимот од Аеродром не бил во една ваква ситуација, да нема предност во големото финале од плеј-офот...
20.05.2016
20.05.2016
20.05.2016
19.05.2016
18.05.2016
18.05.2016
18.05.2016
18.05.2016
18.05.2016
18.05.2016
18.05.2016
17.05.2016
17.05.2016
16.05.2016
16.05.2016
16.05.2016
16.05.2016
16.05.2016
15.05.2016
15.05.2016
15.05.2016
15.05.2016
14.05.2016
14.05.2016
Двата тима ќе играат седми натпревар кој ќе одлучи кој ќе се пласира во финалето на источната конференција
13.05.2016
По голема драма и едно продолжение, Перо Антиќ и неговиот Фенербахче се пласираа во финалето на завршницата во Евролигата, откако ја совладаа Лаборал Куча со 88:77
13.05.2016
„Македонски спорт“ дознава дека спортскиот директор на МКФ, Заре Марковски, решил да ја напушти функцијата
13.05.2016
13.05.2016
12.05.2016
Остварени најавите на „Македонски спорт’, натурализираниот Македонецот утре ќе преговара со МЗТ Скопје
12.05.2016
12.05.2016
12.05.2016
12.05.2016
11.05.2016
11.05.2016
10.05.2016
10.05.2016
10.05.2016
10.05.2016
10.05.2016
09.05.2016
Кливленд Кавалирс се пласираа во финалето на Источната конференција со 100:99 победа над Атланта Хокс, додека Оклахома Тандер израмнија против Сан Антонио Спарс
08.05.2016
Куманово во совлада Карпош Соколи (66:63) и израмни во полуфиналната плеј оф серија на 1:1. Натпреварот меѓу Фени и МЗТ Скопје непредвидено се оддолжи затоа што три пати мораше да се интервенира на таблата. Средбата, сепак, беше доиграна, а победи МЗТ Скопје (91:87)
08.05.2016
Кајл Лаури постигна 33 поени за да ги крене Торонто Репторс до 95:91 победа на гостувањето кај Мајами Хит за 2:1 водство во полуфиналето на Истокот, додека Портланд со 120:108 ги победи шампионите Голден Стејт за да го намалат нивното водство на 2:1
07.05.2016
Момците на Мајк Баденхолцер постигнаа 21 тројки за да стигнат до 121:108 победа над Атланта Хокс. Со победата Кливленд Кавалирс стигнаа до убедливо 3:0 водство во серијата
06.05.2016
„Овде“ има иднина за мак-баскетот
06.05.2016
МЗТ Скопје ја оправда улогата на фаворит и со убедливи 95:64 славеше над Фени, додека екипата на Соколи во неизвесен натпревар со 97:91 славеше над Куманово. Вторите натпревари ќе се играат во недела во Кавадарци и Куманово
06.05.2016
05.05.2016
НБА легендата Шекил О’Нил е еден од најпознатите фанови на англискиот третолигаш Нортхемптон Таун и со песна им го честиташе влегувањето во втората лига
05.05.2016
Кливленд поведе со 2-0 во плеј-оф серијата и постави нов рекорд по бројот на постигнати тројки.
04.05.2016
04.05.2016
03.05.2016
02.05.2016
02.05.2016
02.05.2016
01.05.2016
Извршниот комитет на ФИБА Европа на состанокот во Париз ја суспендираше АБА-лигата
01.05.2016
Сан Антонио поведе со 1:0 во полуфиналето на Западната конференција на НБА лигата, откако ги декласираа гостите со 124:92
30.04.2016
29.04.2016
Полуфиналните двојки во кошаркарскиот плејоф нема да се знаат најмалку до вторник, бидејќи Кожув спаси меч-топка против Фени Индустри, а Куманово како гостин го победи Работнички
29.04.2016
29.04.2016
28.04.2016
27.04.2016
27.04.2016
27.04.2016
25.04.2016
26.04.2016
26.04.2016
25.04.2016
Голден стејт во следните две недели ќе биде без помошта на својот најдобар играч. Снимките покажаа дека станува збор за истегнати лигаменти на десното коло
24.04.2016
24.04.2016
24.04.2016
24.04.2016
24.04.2016
24.04.2016
23.04.2016
23.04.2016
23.04.2016
22.04.2016
По „погребот“ кој навивачите му го приредија на својот поранешен играч Урош Луковиќ
22.04.2016
Македонската кошаркарска федерација планира проширување на првата лига од 8 на 10 тима за следната сезона, и укинување на третата лига
22.04.2016
22.04.2016
21.04.2016
Поранешниот селектор, тренер на МЗТ Скопје и пред се Олимписки вицешампион (1972) од играчките денови во Работнички, Благоја Георгиевски-Буштур е назначен за нов претседател на Стручниот Совет на МКФ
21.04.2016
20.04.2016
Куманово го победи МЗТ Скопје Аеродром со 80:70 во дербито на 27. коло од Првата машка кошаркарска лига
20.04.2016
Здружението на прволигашите по се изгледа дека ја доби првата „битка“ со МКФ.
20.04.2016
20.04.2016
19.04.2016
18.04.2016
16.04.2016
Кошаркарите на актуелниот првак на домашен терен лесно минаа преку Кавадарчани. На крајот победа од 23 разлика во корист на МЗТ. Победа на Карпош Соколи на гости кај Работнички, како и на Куманово дома со Кожув
16.04.2016
Македонија, заедно со 13-те други селекции кои беа суспендирани од настап на ЕП од стана на ФИБА, може да организира „паралелно“ првенство
16.04.2016
Нема многу да му вредат на Голден Стејт вориорс оние 73 победи од регуларната сезона ако тимот не ја одбрани титулата во НБА лигата, па затоа сега главниот фокус на Стеф Кари и другарите е на освојување на прстенот
16.04.2016
15.04.2016
15.04.2016
14.04.2016
Српскиот стручњак Драган Раца ќе биде новиот селектор на машкиот македонски национален тим во кошарка
14.04.2016
14.04.2016
13.04.2016
13.04.2016
12.04.2016
11.04.2016
11.04.2016
10.04.2016
08.04.2016
07.04.2016
„Нема да бидеме скромни, Работнички ќе атакува на шампионската титула во следната сезона и ќе се врати на местото кое го заслужува, рекоа од раководството на клубот на вчерашната прес-конференција
07.04.2016
06.04.2016
05.04.2016
05.04.2016
05.04.2016
03.04.2016
„Задоволство е што нашите тренери и играчи се споменуваат за Македонија, но двајцата нека размислат да не им се појави некој Заре“, рече Човиќ
04.03.2016
Македонскиот кошаркар поднесе тужба поради нелегалното приведување од страна на њујоршката полиција во април минатата година
02.04.2016
Фени Индустри успеа да го победи директниот ривал за третото место на табелата, Куманово со 86:83 во најинтересниот дуел во Првата лига
02.04.2016
Голден Стејт загуби натпревар на домашен терен по цели 14 месеци. Стеф Кари имаше шанса да се избори за продолженија, но ја промаши клучната тројка
01.04.2016
„Но, фокусиран сум исклучиво кон клубот“ - вели крилниот центар на белградска Црвена Звезда
31.03.2016
Поради повреди Марјан Јанески и Ѓорѓи Чековски нема да бидат дел од Куманово односно Работнички за натпреварите од 23. коло кое се игра викендов
30.03.2016
29.03.2016
29.03.2016
28.03.2016
28.03.2016
27.03.2016
26.03.2016
25.03.2016
25.03.2016
24.03.2016
23.03.2016
22.03.2016
22.03.2016
Помеѓу страшните фотографии кои се појавија по терористичките напади на аеродромот и во метрото во Брисел, Белгија, се најде и еден спортист
22.03.2016
21.03.2016
21.03.2016
20.03.2016
20.03.2016
Евентуалниот распад на Јадранската лига би можел да има големи и несогледливи последици за кошарката во регионот. Прв проблем ќе биде спуштањето на квалитетот на екипите
19.03.2016
Важна победа за најтрофениот тим во Македонија на гостувањето во Гевгелија
19.03.2016
Стивен Кари и Клеј Томпсон ги инспираа Голден Стејт Вориорс до 130:112 победа над Далас Маверикс, додека Леброн Џејмс и Кливленд Кавалирс со 109:103 ги победија  Орландо Меџик за место во плеј-офот
18.03.2016
17.03.2016
Македонската кошаркарска федерација, ја прифати понудата од ФИБА за учество на нашите клубови во квалификациите од новата Лига на шампиони
17.03.2016
16.03.2016
16.03.2016
15.03.2016
15.03.2016
14.03.2016
13.03.2016
Андора за кого настапува нашиот репрезентативец очекувано беше совладана на дуелот Реал (107:78)
12.03.2016
13.03.2016
12.03.2016
12.03.2016
11.03.2016
Без Брендон Пен и Алексеј Нешовиќ, екипата на Кожув немаше сили и квалитет порамноправно да му се спротивстави на МЗТ Скопје Аеродром, во заостанатиот натпревар од 18. коло
11.03.2016
10.03.2016
09.03.2016
09.03.2016
09.03.2016
09.03.2016
09.03.2016
08.03.2016
05.03.2016
Кошаркарите од Гевгелија ги преслушаа колегите кумановци
07.03.2016
05.03.2016
Кливленд Кавалирс ги „уништија“ Вашингтон додека нивните најблиски ривали за водство во Источната конференција на НБА, Торонто се изборија за тесна победа над Портланд
06.03.2016
03.05.2016
ФИБА-Европа и претставниците на националните првенства на десет европски земји и официјално го основаа претпријатието кое ќе раководи со ФИБА Лигата на шампиони
04.03.2016
04.03.2016
02.03.2016
01.03.2016
01.03.2016
28.02.2016
28.02.2016
28.02.2016
27.02.2016
27.02.2016
26.02.2016
26.02.2016
26.02.2016
25.02.2016
25.02.2016
25.02.2016
Поранешниот македонски селектор потпиша договор на година и пол со кумановскиот прволигаш
25.02.2016
25.02.2016
24.02.2016
24.02.2016
23.02.2016
23.02.2016
Во почетните петорки на МЗТ Скопје Аеродром и Карпош Соколи имаше повеќе српски кошаркари отколку во првите петорки на српското финале помеѓу Мега Лекс и Партизан
23.02.2016
23.02.2016
23.02.2016
21.02.2016
Српскиот кошаркар на Фејсбук се пофали дека конечно и тој освоил нешто во македонската кошарка
21.02.2016
Дамјан Стојановски имаше само три поени во првите 39 минути и 37 секунди од средбата, а потоа во финишот даде четири, и тие поени се покажаа „златни“ и клучни за осмата Куп титула за МЗТ Скопје Аеродром во клупската историја
20.02.2016
„Металците“ вечерва ја оправдаа фаворитската улога против Кожув и го совладаа со 72:62 пред нивните навивачи. Утре против Соколи ќе се борат за големиот трофеј
20.02.2016
Карпош Соколи се избори за своето прво Куп финале и утре ќе се бори за големиот пехар во Гевгелија со победникот од дуелот МЗТ - Кожув
19.02.2016
Најнеизвесниот и најтврд четвртфинален меч со најмалку поени му припадна на Кожув, кој се одмазди за трите порази од Фени Индустри во лигашкиот дел
19.02.2016
Куманово беше подобар од Работнички со 85:79 и си закажа полуфинале на Купот против Карпош Соколи
19.02.2016
Очекувано, екипата на Карпош Соколи стана вториот учесник во полуфиналето на 24. по ред завршен турнир од Купот на Македонија
19.02.2016
Душко Буниќ наскоро си заминува од МЗТ Скопје Аеродром и ќе го засили белградски Партизан на кого ќе му помогне во натпреварите од српската суперлига и потоа плејофот на нашиот северен сосед
19.02.2016
МЗТ Скопје Аеродром е прв полуфиналист на Купот на Македонија во машка конкуренција, откако со 89:58 го совлада Бест на стартот на турнирот во Гевгелија
19.02.2016
Гевгелија - градот на сонцето, виното, и економскиот туризам, од денеска до недела ќе биде и град на кошарката
17.02.2016
Андреј Магдевски нема да биде дел од составот на белградски Партизан на претстојната завршница од Купот на Србија
16.02.2016
Иако се чинеше дека МЗТ само ќе се појави на паркетот во „Градски Парк“ и ќе го добие големото дерби со Работнички, сепак, домашните имаа сосема поинакви планови
16.02.2016
Не помина многу време од последната пресметка на вечните ривали, а веќе на ред е уште една. Вечерва, од 19 часот, бранителот на титулата МЗТ Скопје по вторпат во оваа сезона доаѓа во „Градски парк“, многу веројатно, со намера да остане непоразен
14.02.2016
15.02.2016
14.02.2016
13.02.2016
15.02.2016
13.02.2016
12.02.2015
12.02.2016
12.02.2016
12.02.2016
11.02.2016
11.02.2016
22.12.2015
10.02.2016
10.02.2016
10.02.2016
09.02.2016
08.02.206
08.02.2016
06.02.2016
Менаџерот Миодраг Ражнатовиќ има дури 65 клиенти во турската лига
05.02.2016
05.02.2016
04.01.2016
04.01.2016
03.02.2016
02.02.2016
01.02.2016
Македонскиот тим очекувано беше поразен на гостувањето кај Црвена звезда со 92:79
01.02.2016
01.02.2016
31.01.2016
30.01.2016
30:01.2016
29.01.2016
28.01.2016
28.01.2016
27.01.2016